e enjte 9 dhjetor 2021
e enjte 9 dhjetor 2021
TË REJA

Europa nuk ka më rol parësor në asnjë krizë ndërkombëtare

Opinion

Pas dështimeve të qarta të ndërmjetësisë europiane në konfliktin që shoqëroi shpërbërjen e ish Jugosllavisë, pas dështimeve të qarta të rolit ndërmjetësues të Europës, në zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe normalizimin e marrëdhënieve mes saj dhe Serbisë, pas dështimeve të njëpasnjëshme të rolit të Europës në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Rusisë dhe Ukrahinës, […]

Papa Françesku kritikon Evropën për krizën e emigrantëve

Fetë dhe Shoqëria

Papa Françesku vizitoi të dielën një kamp refugjatësh në ishullin grek të Lesbos për të shprehur mbështetjen për ta. Ai kritikoi ashpër indiferencën e treguar nga Evropa, e cila ka përdorur fondet e përgjithshme për të ndërtuar mure për bllokimin e emigrantëve. Gjatë vizitës në një kamp refugjatësh në ishullin grek të Lesbos, Papa […]

Emigrimi i të rinjve/ 52% e lejeve të qëndrimit në BE në 2020-n u dhanë për shqiptarët nën 19 vjeç

Raport

Të rinjtë shqiptarë të moshës nën 19 vjeç po marrin pjesën më të madhe të lejeve të qëndrimit që po jepen nga vendet anëtare të Bashkimit Europian për shtetasit jo të BE-së, ku rekordin po e mbajnë fëmijët nën 4 vjeç. Sipas të dhënave të Eurostat, të përpunuara nga “Monitor”, në vitin 2020 u […]

Editorial

Dimër i ftohtë si pasojë e konfliktit Ukrainë-Rusi

  Ende pa e marrë mirë detyrën, qeveria e re gjermane mund të gjendet para problemeve të mëdha për shkak të situatës në Evropën Lindore. Gjendja në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës është shqetësuese, mendon Oliver Rolofs.   Marrëveshja e koalicionit trepartiak, i ashtuquajtur semafor ia ka kushtuar me mençuri Rusisë pjesën më të madhe të hapësirës në kapitullin "Marrëdhëniet dypalëshe dhe rajonale". Krahas fjalëve miqësore që vërtetojnë thellësinë dhe diversitetin e marrëdhënieve gjermano-ruse, shprehen edhe kritika të qarta ndaj kursit agresiv të Rusisë.   Flitet për "përpjekje për destabilizimin e Ukrainës, dhunën në Ukrainën lindore dhe aneksimin e paligjshëm të Krimesë" si dhe "kufizimin gjithëpërfshirës të lirive civile dhe demokratike". Me fjalë të tjera: Rusia po bën një luftë psikologjike [...]

Ukraina fuçi baruti

  Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur demonstrativisht Ukrainën e presidentin e saj.     Sovraniteti i Ukrainës duhet "të respektohet", deklaruan Shtëpia e Bardhë në Uashington dhe Pallati ...

Zgjohu Europë!

    Vitin e kaluar në këtë kohë u festua 25 vjetori i Marrëveshjes së Dejtonit, që i dha fund luftës së tmerrshme në Bosnje-Hercegovinë. Sot është ndryshe: Vendi ndodhet para një lufte të re, nëse politika e papërgjegjshme e lëshimeve do të vazhdojë. Atëkohë bashkësia ndërkombëtare, sidomos SHBA ndali një luftë, që përmes republikës së vetëquajtur,...

Nndikimi rus e kinez në Ballkanin Perëndimor

    Studiues dhe përfaqësues të shoqërisë civile thanë të enjten se Ballkani nuk është përparësi e perëndimit për një kohë të gjatë dhe kjo po shfrytëzohet nga Rusia dhe Kina për përhapjen e ndikimit të tyre.   Ata i bënë këto komente gjatë një debati në Institutin Harriman të Universitetit Columbia të Nju Jorkut […]

Tirana feston Hanukkhah, festivalin e dritave të hebrenjve

Fetë

    Festivali i Dritave, apo siç njihet ndryshe nga komuniteti hebraik, festa e Hanukkah, u kremtua simbolikisht këtë vit në Bashkinë e Tiranës, përmes një ceremonie të veçantë organizuar nga Ambasada e Izraelit dhe Komuniteti Hebre.   Kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili së bashku me kryetarin e komunitetit hebre, Amos Dojaka dhe ambasadorin e […]

100 vjet – Hasan Prishtina, Kryeministër i Shqipërisë: Ekspozitë me dokumente arkivore në Shkup, Prishtinë e Tiranë

Personalitetet

  Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave e Shqipërisë së bashku me Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup çelën ekspozitën me titull “Hasan Prishtina në dokumentet arkivore”. Ekspozita  fillimisht u hap sot në Shkup në ambientet e Ministrisë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, me pjesëmarrjen e zv. kryeministrit të parë […]

BE dhe Kosova përplasen për Asociacionin

Kosova

    I ngarkuari i BE për politikën e jashtme, Borrell i kërkoi kryeministrit Kurti të zbatojë Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Kurti përgjigjet,se Asociacioni nuk ka kaluar testin e kushtetutës.     Çështja e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe përplasi në Bruksel, kreun e politikës së jashtme të BE-së, Josep […]

Kosova feston 109 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Kosova

  Edhe në Kosovë me veprimtari të shumta kulturore e artistike po kremtohet 109 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë, ku 28 nëntori tradicionalisht është kremtuar si ditë e flamurit kombëtar shqiptar. Udhëheqësit politik të Kosovës në përgëzimet e tyre vlerësojnë se festa e flamurit është një prej vlerave më të mëdha të kombit shqiptar dhe […]

Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshje për treg të përbashkët të energjisë

Zyra e Rregullatorit për Energji e Kosovës dhe Enti Rregullator i Energjisë së Shqipërisë kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi për njohjen reciproke të licencave për veprimtarinë e tregtimit dhe furnizimit të energjisë elektrike. Kjo marrëveshje u quajt një hap i rëndësishëm drejtë integrimit te tregut të energjisë elektrike mes dy shteteve.   Zyra e […]

Rreziku për të qenë i varfër në Shqipëri/ Eurostat: Për familjet e varfëra, në rrezik 1 në 4 fëmijë, për ato me mirëqenie, 1 në 5

“Agjencia Europiane e Statistikave” ka bërë publik së fundmi një studim, i cili flet mbi varfërinë e të rriturve të sotëm si rrjedhojë e financave të prindërve të tyre. Këto të dhëna janë mbledhur bazuar në të ardhurat dhe kushtet e jetesës së të rriturve të sotëm (nga mosha 25-59 vjeç) në kohën kur ata […]

Shpenzimet operative dhe mirëmbajtja: Janar-Tetor 2021, u shpenzuan 336 mln €, shifra më e lartë ndër vite

  Buxheti i shtetit ka paguar në 10 muaj, 41 miliardë lekë apo 336 milionë euro për shpenzime operative dhe mirëmbajtje. Sipas të dhënave zyrtare të financave,  vlera për këtë kategori shpenzimesh për periudhën Janar-Tetor 2021 është më e larta e 10 viteve të fundit, e krahasuar me të njëjtat periudha. Ndërsa vetëm në raport […]

Politikat e copëtuara për bujqësinë

    Shqipëria është vendi më bujqësor në Europë, me këtë sektor jetik që sjell gati 19% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB). Pavarësisht rënies së fortë në krahasim me fillimin e viteve ’90, kjo peshë është shumë më e lartë se mesatarja e Bashkimit Europian (2%) dhe gati dy herë më e lartë se […]

Zogjtë shtegëtarë bllokojnë rrugë Fier – Gjirokastër

MJEDISI

Trafiku i automjeteve ndalet në një segment rrugor që lidh Fierin me Gjirokastrën në Shqipëri për shkak “të reve” të mëdha të zogjve shtegëtarë. Është koha e shtegëtimit të Cerloit të zi pikalosh (Sturnus vulgaris) nga Shqipëria drejt vendeve të ngrohta të Afrikës. Prej disa vitesh Shqipëria po zbaton një moratorium për ndalimin e gjuetisë […]

7 dhjetor 1927 – Misioni arkeologjik italian në Shqipëri, kërkon leje për të eksploruar Butrintin

Arti dhe Kultura

Si sot, më 7 dhjetor 1927 kreu i Misionit Arkeologjik Italian në Shqipëri Luigi Maria Ugolini dërgoi një letër autoriteteve shqiptare, duke i informuar se Misioni Arkeologjik Italian synonte të eksploronte Butrintin gjatë vitin 1928. Puna me gërmimet e kryesuar nga Ugolini filloi atje në shkurt të vitit 1928 deri në vitin 1936, dhe […]

100 vjet – Hasan Prishtina, Kryeministër i Shqipërisë: Ekspozitë me dokumente arkivore në Shkup, Prishtinë e Tiranë

Personalitete

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave e Shqipërisë së bashku me Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup çelën ekspozitën me titull “Hasan Prishtina në dokumentet arkivore”. Ekspozita  fillimisht u hap sot në Shkup në ambientet e Ministrisë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, me pjesëmarrjen e zv. kryeministrit të parë […]

Kina mund të zbarkojë njerëz në Hënë përpara vitit 2030

Lifestyle

“Vendet që mund të udhëheqin në teknologjinë hapësinore kanë teknologji të avancuara në fusha të ndryshme. Nga ana tjetër, teknologjia hapësinore është diçka që mund të ushqejë teknologjitë në aspekte të tjera”, -shtoi Ye.   Vitin e kaluar, misioni i Kinës Chang’e-5 mori mostra hënore me peshë rreth 1731 gramë, të parat në […]

Rriten 9% shtrimet në spitale për periudhën janar-gusht 2021, mjekët: Sëmundjet e zemrës, pasojat më të shpeshta post-Covid

Shëndeti

Pasojat e pandemisë në përkeqësimin e sëmundjeve të tjera për shkak të vonesave në kurim si dhe efekteve që ka lënë ajo te pacientët që e kaluan virusin, kanë filluar të ndihen, sidomos me problemet kardiake. Për periudhën janar-gusht në spitale janë shtruar 166,731 pacientë nga sëmundje të ndryshme apo 9% më shumë se […]

Vaji i palmës favorizon përhapjen e kancerit

Shëndeti

Metastazat mbeten shkaku kryesor i vdekjes së pacientëve me kancer dhe acidi palmitik që gjendet në vajin e palmës rrit gjasat për formimin e metastazave. Dyshimi duket se është konfirmuar: Studiuesit e Institutit për Kërkime Biomjekësore në Barcelonë (Institute for Research in Biomedizine – IRB) arritën të dëshmojnë se një molekulë yndyre në vajin […]

Fotografia e Ditës Dëbora hedh vellon e bardhë mbi male - Maja e Jezercës

Dëbora hedh vellon e bardhë mbi male - Maja e Jezercës

Receta e veçantë e kungullit të verdhë me kaçkavall

Ushqimet Lokale

Nëse shpesh e gjeni veten duke bërë të njëjtën recetë, atëherë në këtë artikull do t’ju njohim me një recetë shumë të thjeshtë për një shije të re.   Kjo recetë ka si bazë kungujt dhe djathin kaçkavall dhe është një pjatë e veçantë për një tryezë të larmishme.   Kungulli është një […]

Serbia rifillon blerjen e armëve nga Rusia

Dy vjet pasi u paralajmërua se Serbia do të ndërpresë furnizimin me armë, zyrtarët janë duke kontraktuar dërgesa të reja nga Rusia.   Këto marrëveshje vijnë në kohën kur të gjithë sytë janë të drejtuar nga Moska dhe tensionet në kufi me Ukrainën, por edhe pas disa paralajmërimeve të Perëndimit për bashkëpunimin ushtarak […]

Olaf Scholz – kancelari i ri i Gjermanisë

Olaf Scholz u zgjodh kancelar i nëntë i Republikës Federale të Gjermanisë. Në mesditë ai bëri betimin si kancelar në Bundestag, para Presidentes së Bundestagut, Bärbel Bass. Më parë, Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier i pati dorëzuar atij në Pallatin Bellevue dokumentin e emërimit. Me këtë pushteti qeveritar kaloi nga kancelarja aktuale Angela Merkel […]

Përfundon stërvitja “DEFENDER-Europe 21”

DEFENDER-Europe 21 nisi në Shqipëri me ekzekutimin e operacioneve të përbashkëta logjistike nga deti në breg në Portin e Durrësit. Gjatë operacionit, Anija Detare e Shteteve të Bashkuara Bob Hope, anija më e madhe strategjike transportuese e SHBA, shkarkoi mbi 1000 pajisje të rënda në anije më të vogla, të cilat e transferuan ngarkesën […]

Nga Shqipëria dhe Kosova, dy pilotet ushtarake që bashkojnë SHBA dhe Shqipërinë në “Defender 2021”

Valdete Mehanja dhe Armela Murati janë dy pilotet që duket i kanë dhënë kuptimin e vërtetë qëlllimit të stërvitjes më të rëndësishme që zhvillohet në Europë, “Defender 2021”, ndërveprimit mes aleatëve të NATO-s.   Nëntoger Valdete Mehanja ka lindur në Kosovë, por prej vitesh ajo është pilote helikopteri me Regjimentin e Aviacionit 1-131, […]

Komisioni i Venecias mbi Shqipërinë: Nuk ka vend për interpretime

Intervistë

Komisioni i Venecias e dha opinionin për Gjykatën Kushtetuese. Do të hapë ai më në fund rrugën e dialogut në Shqipëri? Anëtarja e Komisionit Prof. Angelika Nussberger shpjegon për DW se çfarë duhet bërë tani në Shqipëri. Deutsche Welle: Prof. Nußberger, ju jeni anëtare gjermane e Komisionit të Venecias dhe merreni edhe me çështjet e […]

Nga Serbia në Shqipëri – Le Monde: Bandat mafioze janë në qendër të sistemit shtetëror

Today's Paper

Nga Le Monde   Që pas rënies së komunizmit dhe luftërave në ish-Jugosllavi, mafia ballkanike është rritur kaq shumë, sa tani konsiderohet një aktor kryesor në krimin e organizuar ndërkombëtar. Bandat shqiptare, serbe dhe malazeze, që nisën të lulëzojnë tre dekada më parë nga trafiku i armëve dhe cigareve, tani janë në zemër të […]

Dimër i ftohtë si pasojë e konfliktit Ukrainë-Rusi

Editorial

Ende pa e marrë mirë detyrën, qeveria e re gjermane mund të gjendet para problemeve të mëdha për shkak të situatës në Evropën Lindore. Gjendja në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës është shqetësuese, mendon Oliver Rolofs.   Marrëveshja e koalicionit trepartiak, i ashtuquajtur semafor ia ka kushtuar me mençuri Rusisë pjesën më të madhe […]

Zgjohu Europë!

Editorial

Vitin e kaluar në këtë kohë u festua 25 vjetori i Marrëveshjes së Dejtonit, që i dha fund luftës së tmerrshme në Bosnje-Hercegovinë. Sot është ndryshe: Vendi ndodhet para një lufte të re, nëse politika e papërgjegjshme e lëshimeve do të vazhdojë. Atëkohë bashkësia ndërkombëtare, sidomos SHBA ndali një luftë, që përmes republikës […]

Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshje për treg të përbashkët të energjisë

Zyra e Rregullatorit për Energji e Kosovës dhe Enti Rregullator i Energjisë së Shqipërisë kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi për njohjen reciproke të licencave për veprimtarinë e tregtimit dhe furnizimit të energjisë elektrike. Kjo marrëveshje u quajt një hap i rëndësishëm drejtë integrimit te tregut të energjisë elektrike mes dy shteteve.   Zyra e […]

Rreziku për të qenë i varfër në Shqipëri/ Eurostat: Për familjet e varfëra, në rrezik 1 në 4 fëmijë, për ato me mirëqenie, 1 në 5

“Agjencia Europiane e Statistikave” ka bërë publik së fundmi një studim, i cili flet mbi varfërinë e të rriturve të sotëm si rrjedhojë e financave të prindërve të tyre. Këto të dhëna janë mbledhur bazuar në të ardhurat dhe kushtet e jetesës së të rriturve të sotëm (nga mosha 25-59 vjeç) në kohën kur ata […]

Shpenzimet operative dhe mirëmbajtja: Janar-Tetor 2021, u shpenzuan 336 mln €, shifra më e lartë ndër vite

Buxheti i shtetit ka paguar në 10 muaj, 41 miliardë lekë apo 336 milionë euro për shpenzime operative dhe mirëmbajtje. Sipas të dhënave zyrtare të financave,  vlera për këtë kategori shpenzimesh për periudhën Janar-Tetor 2021 është më e larta e 10 viteve të fundit, e krahasuar me të njëjtat periudha. Ndërsa vetëm në raport […]

Zogjtë shtegëtarë bllokojnë rrugë Fier – Gjirokastër

Mjedisi

Trafiku i automjeteve ndalet në një segment rrugor që lidh Fierin me Gjirokastrën në Shqipëri për shkak “të reve” të mëdha të zogjve shtegëtarë. Është koha e shtegëtimit të Cerloit të zi pikalosh (Sturnus vulgaris) nga Shqipëria drejt vendeve të ngrohta të Afrikës. Prej disa vitesh Shqipëria po zbaton një moratorium për ndalimin e gjuetisë […]

Harta e re sizmike, rritet shkalla e rrezikut, shërben për të ndërtuar në zona të sigurta

Mjedisi

Tërmeti i 26 nëntorit 2019 nxori në pah shumë problematika e njëherazi diktoi disa nevoja. Krijimi i një harte të re sizmike ishte një prej kërkesave emergjente. Dy vite pas lëkundjeve shkaktuan 51 viktima e dëme të konsiderueshme financiare, Instituti i Gjeoshkencave njoftoi hartimin e një të tille.   Po cila është rëndësia […]

Receta e veçantë e kungullit të verdhë me kaçkavall

Ushqimet Lokale

Nëse shpesh e gjeni veten duke bërë të njëjtën recetë, atëherë në këtë artikull do t’ju njohim me një recetë shumë të thjeshtë për një shije të re.   Kjo recetë ka si bazë kungujt dhe djathin kaçkavall dhe është një pjatë e veçantë për një tryezë të larmishme.   Kungulli është një […]

BE dhe Kosova përplasen për Asociacionin

I ngarkuari i BE për politikën e jashtme, Borrell i kërkoi kryeministrit Kurti të zbatojë Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Kurti përgjigjet,se Asociacioni nuk ka kaluar testin e kushtetutës.     Çështja e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe përplasi në Bruksel, kreun e politikës së jashtme të BE-së, Josep […]

Serbia rifillon blerjen e armëve nga Rusia

Dy vjet pasi u paralajmërua se Serbia do të ndërpresë furnizimin me armë, zyrtarët janë duke kontraktuar dërgesa të reja nga Rusia.   Këto marrëveshje vijnë në kohën kur të gjithë sytë janë të drejtuar nga Moska dhe tensionet në kufi me Ukrainën, por edhe pas disa paralajmërimeve të Perëndimit për bashkëpunimin ushtarak […]

Serbët e Bosnjës akuzojnë gjykatën shtetërore për njëanshmëri në krimet e luftës

   Një grup serbësh të Bosnjës – ish të burgosur të kohës së luftës dhe të afërm të disa prej atyre që janë ende të zhdukur nga lufta – protestuan jashtë Gjykatës Shtetërore të Bosnjës për atë që ata thanë se ishte një mungesë veprimi në lidhje me krimet e luftës të kryera kundër […]

Çfarë fshihet pas tensioneve Rusi-Ukrainë?

Bota -

Zyrtarët ukrainas dhe perëndimorë janë të shqetësuar se shtimi i trupave ruse pranë Ukrainës mund të sinjalizojë planet e Moskës për një sulm ndaj vendit fqinj.     Kremlini këmbëngul se nuk ka një qëllim të tillë dhe ka akuzuar Ukrainën dhe mbështetësit e saj perëndimorë se kanë ngritur pretendime për të mbuluar […]

Biden dhe Putin nuk arrijnë marrëveshje për krizën në Ukrainë

Bota -

Fillimisht, pritej një shkëmbim i gjatë mendimesh mes dy burrave të shtetit, por pas rreth dy orësh, presidenti amerikan Joe Biden dhe kolegu i tij rus Vladimir Putin i dhanë fund video-telefonatës së tyre të pritur me padurim. Kremlini më pas njoftoi se dialogu ishte “objektiv dhe i hapur”. Ndërsa këshilltari i Sigurisë […]

“Do të fluturoj sërish”: Frika nga talibanët ndërpret ëndrrën e pilotes së parë afgane

Bota -

Mohadese Mirzaee, 23-vjeçare, u bë pilotja e parë e një avioni pasagjerësh në Afganistan, më pak se një vit para se talibanët të rimerrnin pushtetin në vend. Karriera e saj u ndërpre shpejt, teksa ajo iku nga vendi, për shkak të frikës nga regjimi i ri. Mirzaee, e cila tani jeton në Bullgari, shpreson […]

Përfundon stërvitja “DEFENDER-Europe 21”

Partneriteti NATO

DEFENDER-Europe 21 nisi në Shqipëri me ekzekutimin e operacioneve të përbashkëta logjistike nga deti në breg në Portin e Durrësit. Gjatë operacionit, Anija Detare e Shteteve të Bashkuara Bob Hope, anija më e madhe strategjike transportuese e SHBA, shkarkoi mbi 1000 pajisje të rënda në anije më të vogla, të cilat e transferuan ngarkesën […]

Nga Shqipëria dhe Kosova, dy pilotet ushtarake që bashkojnë SHBA dhe Shqipërinë në “Defender 2021”

Partneriteti NATO

Valdete Mehanja dhe Armela Murati janë dy pilotet që duket i kanë dhënë kuptimin e vërtetë qëlllimit të stërvitjes më të rëndësishme që zhvillohet në Europë, “Defender 2021”, ndërveprimit mes aleatëve të NATO-s.   Nëntoger Valdete Mehanja ka lindur në Kosovë, por prej vitesh ajo është pilote helikopteri me Regjimentin e Aviacionit 1-131, […]

Historia

Gazeta amerikane në vitin 1928: Tirana u ndriçua për herë të parë nga dritat elektrike

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Dhjetor 2021 “The New York Herald” ka botuar, të dielën e 11 nëntorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me ndriçimin elektrik historik të kryeqytetit shqiptar, të cilin Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Tirana tashmë […]

Gjeografia dhe Demografia

Vdekjet 39% më të larta se në 2019

Sipas INSTAT për periudhën Korrik-Shtator 2021, në vend janë regjistruar 6,037 humbje jete, nga  6,624 në të njëjtën periudhë të një viti më parë, duke pësuar një rënie prej 8.9%.   Edhe pse pandemia është zbutur në muajt e Verës, sërish humbjet e jetës vijojnë të jenë më të larta se 3-mujori i tretë […]

Gjeografia dhe Demografia

700 mijë shqiptarë kanë ikur nga vendi nga 2008-a; Kanë marrë leje qëndrimi në një nga vendet e BE-së, rekord në rajon, sipas Eurostat

Që nga viti 2008 deri në 2020-n, janë rreth 700 mijë shtetas shqiptarë që kanë marrë leje qëndrimi në një nga shtetet e Bashkimit Europian.   Shifrat janë bërë të ditura nga Eurostat, instituti europian i statistikave dhe janë përpunuar nga “Monitor”.   Numri më i lartë i lejeve të qëndrimit është dhënë […]

Personalitetet

100 vjet – Hasan Prishtina, Kryeministër i Shqipërisë: Ekspozitë me dokumente arkivore në Shkup, Prishtinë e Tiranë

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave e Shqipërisë së bashku me Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup çelën ekspozitën me titull “Hasan Prishtina në dokumentet arkivore”. Ekspozita  fillimisht u hap sot në Shkup në ambientet e Ministrisë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, me pjesëmarrjen e zv. kryeministrit të parë […]

Gjuha

Gjuha bashkon dy akademitë, të Shqipërisë dhe Kosovës, ekspozohen 200 ekzemplarë të botimeve shkencore

“Fajin ma ka gjuha”, motoja e zgjedhur për këtë “Tetor i librit” ka bërë bashkë në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit dy akademitë e shkencave të Shqipërisë dhe Kosovës, ku u promovua ekspozita me 200 ekzemplarë librash shkencorë. Të pranishëm në këtë aktivitet të rëndësishëm në kuadër të Tetorit të Librit, ishin […]

Gjuha

Me shqipen kundër paragjykimeve

Borivojen, Angjellën nga Serbia dhe Bennedictën nga Franca i bashkoi gjuha shqipe.   Borivoje Laziç (23) studion Gjuhën Shqipe në Fakultetin e Filologjisë në Beograd dhe për herë të parë po e viziton Kosovën për të marrë pjesë në Seminarin e 39-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare.   “Mendoj se Prishtina […]

Minoritetet

Komuneti rom butafori gjatë fushatës zgjedhore

Gjatë fushatës zgjedhore mjaft politikanë përpiqen për votat e romëve. Por nga ky komunitet s’ka pasur kurrë ndonjë përfaqësues në Parlament, edhe pse ai tashmë numëron shumë njerëz të shkolluar.   Zyrtarisht në Shqipëri jetojnë rreth 20 mijë anëtarë të komunitetit Rom. Në prag fushatash zgjedhore, vendbanimet e tyre kthehen në zona ku premtohet […]

Minoritetet

Dita Ndërkombëtare e Romëve – Bernd Fabritius: Nuk ka vend për anticiganizëm

Dita Ndërkombëtare e Romëve, është një kremtim i historisë rome, traditave dhe kulturës, sikundër edhe thirrje për përfshirje sociale.   Kjo ditë synon gjithashtu të rrisë ndërgjegjësimin mbi sfidat me të cilat përballen komunitetet rome, në të gjithë botën. Kjo dite është shpallur zyrtarisht në vitin 1990, në Kongresin e katërt të Unionit […]

Institucionet

Monitorimi i punës së KLGJ dhe KLP, KSHH: Magjistratët hezitojnë të jenë pjesë e strukturave të posaçme

Një ditë më parë Komiteti Shqiptar i Helsinkit organizoi konferencën mbi monitorimin e punës së KLGJ dhe KLP gjatë një viti, ku e pranishme ishte dhe ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim.   Gjatë mbledhjes së zhvilluar Komiteti evidentoi disa nga gjetjet e monitorimit, mes të cilave ishte emërimi i prokurorëve që […]

Institucionet

72 vjetori i krijimit të Arkivit Qendror Shtetëror

Fillimet e veprimtarisë arkivore në Shqipëri datojnë që nga antikiteti. Historia dëshmon se në bibliotekat që ekzistonin në shtetet ilire, në pricipatat feudale shqiptare, në shtetin e Skënderbeut, në shoqëritë patriotike e kulturore, në institucionet fetare, në firmat tregtare, në esnafët, në familje dhe individë të veçantë, krahas librave ruheshin edhe dokumente. Zhvillimet politike […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara