e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021
TË REJA

Europa nuk ka më rol parësor në asnjë krizë ndërkombëtare

Opinion

Pas dështimeve të qarta të ndërmjetësisë europiane në konfliktin që shoqëroi shpërbërjen e ish Jugosllavisë, pas dështimeve të qarta të rolit ndërmjetësues të Europës, në zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe normalizimin e marrëdhënieve mes saj dhe Serbisë, pas dështimeve të njëpasnjëshme të rolit të Europës në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Rusisë dhe Ukrahinës, […]

Berlin: Tri fe, një shtëpi e përbashkët – Fillimi i punimeve po afron

Fetë dhe Shoqëria

“The House of One” e hebrenjve, të krishterëve dhe myslimanëve në Berlin do të konkretizohet në fillim të vitit 2021 pas shumë përgatitjeve. Sfida për përfaqësuesit janë sulmet e fundit të përgjakshme të myslimanëve. Ekskavatorët do të nisin së shpejti punën. Prej më shumë se dhjetë vitesh në Berlin planifikohet, diskutohet dhe reklamohet ideja […]

Transparency International: Në Shqipëri korrupsioni vazhdon të mbetet problem thelbësor

Raport

Viti 2020 solli një tablo të zymtë përsa i takon korrupsionit në botë, ku shumica e vendeve ka bërë pak ose aspak përparim në drejtim të luftës ndaj kësaj dukurie. Në raportin e përvitshëm për Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit në botë, organizata Transparency International thotë se korrupsioni jo vetëm minoi përgjigjen globale ndaj […]

Editorial

Mbështetja për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE s’do t’i prishë punë Marcron-it

    Një studim i ri tregon se nuk ka asnjë kuptim politik që Franca të bllokojë vendet kandidate në Ballkanin Perëndimor në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në BE.   Në 2004, pas zgjerimit të madh dhe kur shumë vende në BE kundërshtonin pranimin e shpejtë të Rumanisë dhe Bullgarisë, Franca ishte përkrahësja e tyre. Pushteti i Francës parandaloi vonesat e mëtejshme.   Sot Parisi po kryeson paketën e skeptikëve të zgjerimit. Para se Bullgaria të vinte veton në hapjen e kapitujve të parë të negociatave me Maqedoninë e Veriut në dhjetor të vitit të kaluar, Franca po frenonte në rrugën e anëtarësimit në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.   Sondazhet e kaluara tregojnë se Franca është ndër vendet europiane që e kundështojnë më ashpër zgjerimin e BE-së.   Në [...]

Bota priti Vitin e Ri 2021 në qetësi

  7.8 miliardë njerëz në botë i dhanë një lamtumirë të përzemërt vitit 2020 pa bujën e zakonshme dhe tubime publike për shkak të pandemisë COVID-19.   Viti i Ri nisi më qetë se zakonisht, pa festime të mëdha dhe fishekzjarre spektakolare. Njerëzit presin vitin 2021 me shpresën se do të marrë fund pandemia e...

Presidenca gjermane e BE, e frustruar për dështimet në procesin e zgjerimit

  Procesi i zgjerimit të Bashkimit Europian nuk pritet të jetë temë e samitit të BE-së që do të zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, ndërsa edhe në takimin e së martës të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme do të jetë vetëm si temë eventuale jashtë rendit të ditës, apo si...

Një epokë e re në Malin e Zi

  Më i vogli ndër shtetet pasuese të Jugosllavisë, Mali i Zi, për herë të parë pas 30 vitesh priet një qeveri, që nuk kontrollohet nga presidenti më afatgjatë në post në Europë, Milo Gjukanoviç.   Të premten (04.12) Mali i Zi përjeton ndërrimin e parë demokratik të qeverisë. Parlamenti në kryeqytetin, Podgoricë gjatë ditës […]

Prag fushate, rriten me 2.3 herë lejet e ndërtimit në fund të 2020

Shqipëria

  Lejet e ndërtimeve kanë pësuar një rritje të sipërfaqes  me 2.3 herë në tre muajt e fundit të 2020 ndërsa na ndajnë edhe pak javë nga zgjedhjet parlamentare.   Sipas të dhënave të INSTAT, rezulton se gjatë periudhës tetor-nëntor-dhjetor janë miratuar gjithsej 306 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 202 leje të miratuara […]

Akademia e Shkencave: Nis puna tri vepra madhore albanologjike; Enciklopedia shqiptare, Fjalori i madh i shqipes dhe Historia e shqiptarëve

Institucionet

  Akademia e Shkencave e Shqipërisë po vijon punën për hartimin e tri veprave madhore albanologjike: “Enciklopedia shqiptare”, “Fjalori i madh i shqipes” dhe “Historia e shqiptarëve”.   Në kuadër të projektit madhor të hartimit të këtyre tri veprave, që përbën një nga drejtimet kryesore të punës së Akademisë së Shkencave për vitin 2021, e […]

Refuzohen mbi 3 mijë fletëvotime nga diaspora

Kosova

    Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) në Kosovë njoftoi se 3,435 zarfe me fletëvotime nga diaspora janë refuzuar.   Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, në një konferencë të mbajtur në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve (QNR), tha se “deri më tani, nga 11,653 pako të supozuara me fletëvotime që i janë nënshtruar procesit të […]

Kosova, 13 vjet shtet: Këtë vit NEWBORN në mbrojtje të dinjitetit dhe luftës së pastër për liri

Kosova

  Shteti i Kosovës u shpall i pavarur më 17 shkurt 2008. Ky ishte kurorëzimi i një rrugëtimi të dhimbshëm lotësh e gjaku për popullsinë shqiptare atje. Për vite me radhë, deri në qershor të vitit 1999, shqiptarët vuajtën pasojat e spastrimit etnik nga ushtria e Millosheviçit. Pas përfundimit të luftës dhe vendosjes së trupave […]

Fiskalizimi do të zbatohet edhe për bizneset pa TVSH

Pavarësisht se bizneset e vogla nuk do të jenë pjesë e skemës së tatimit mbi vlerën e shtuar, ata sërish do të jenë të detyruar që të zbatojnë platformën e fiskalizimit.   Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se për këtë kategori do të nisë që prej fillimit të marsit një fushatë informuese në […]

Transporti detar – në janar të 2021 u përpunuan 7% më shumë mallra se 2020

Viti 2021 ka nisur i mbarë për transportin detar. Në Portin më të madh në vend gjatë muajit të parë të këtij viti janë përpunuar 21 mijë tonë mallra më shumë se sa në janarin e vitit 2020-të.   Nga të dhënat zyrtare të Autoritetit Portual Durrës, bëhet e ditur se gjatë muajit janar […]

Dyfishohet ndihma ekonomike

  Masa e ndihmës ekonomike nga muaji janar deri në muajin qershor do të 2-fishohet. Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimit, i cili saktëson se qëllimi është zbutja e efekteve të shkaktuar nga epidemia COVID-19. Nga ky vendim do të përfitojnë të gjitha kategoritë që trajtohen me ndihmë ekonomike e më konkretisht: Familjet në nevojë […]

Ndryshon faturimi i energjisë elektrike, matësit do lexohen një herë në dy muaj

  Matësit e energjisë elektrike do të kontrollohen një herë në 2 muaj deri në qershor të këtij viti. Vendimi është miratuar nga Enti Rregullator i Energjisë, me kërkesë të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes, për të evituar kontaktet e punonjësve në këtë klimë pandemia.   Sipas vendimit të firmosur nga ERE, për muajin kur […]

Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë

MJEDISI

Mali Etna në ishullin italian të Siçilisë, ka nxjerrë shatërvanë llave dhe hi nga dy vatra të hapura në kraterin juglindor, për të gjashtën herë radhazi në tetë ditët e fundit.   Etna ka mahnitur madje edhe vetë vullkanologët ditët e fundit, me shatërvanët spektakolarë të llavës që kanë ndriçuar qiellin siçilian thuajse çdo […]

366 filma në garë për ”Oscar”

Arti dhe Kultura

Një total prej 366 filmash u kualifikuan për një nominim të mundshëm në kategorinë e Filmit më të Mirë për çmimin ”Oscar”, deklaroi Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit.   Këto përfshijnë “News of the World” me protagonistë Tom Hanks dhe Helena Zengel,  “Mank” të Herman J. Mankiewicz dhe dramën daneze “Druk”.   […]

Kostandin Kristoforidhi (1827-1895)

Personalitete

Kostandin Kristoforidhi ka lindur në Elbasan në vitin 1827. Shkollën e mesme e kreu në Gjimnazin “Zosimea” të Janinës. Gjatë viteve 1847-1850 Kristoforidhi i mësoi gjuhën shqipe albanologut Hahn, i cili ishte konsull i Austrisë në Janinë. Vite më vonë Hahni me ndihmën e Kristoforidhit zbuloi shkrimet e Dhaskal Todrit. Në bashkëpunim me […]

Arkeologët zbulojnë një “bar-rostiçeri” në Pompei

Lifestyle

Lokalet e tipit termopolium, ishin shumë të preferuar në botën romake. Vetëm në Pompei kishte të paktën 80 lokale të tilla.   Termopoliumi i zbuluar është një nga më të vjetrit në Pompei. “Me këtë zbulim mundësitë për të studiuar termopoliumet janë të jashtëzakonshme, sepse është hera e parë që një lokal i këtij […]

Mjekët nuk respektojnë masat gjatë procesit të vaksinimit në Vlorë, ndërhyn policia

Shëndeti

Bluzat e bardha në Vlorë që presin për tu vaksinuar vazhdojnë të mos ruajnë distancën, duke shkelur rregullat e caktuara nga Komiteti Teknik.   Për të krijuar sadopak rregull është dashur ndërhyrja e forcave të policisë.   Por përpara se të shfaqeshin efektivët e policisë situata ka qenë vërtet alarmante.   Mjekët dhe […]

Mjeku izraelit, zbulon ilaçin që “vret” COVID-19 pa pasur nevojë të vaksinohesh

Shëndeti

Në kohën kur e gjithë bota i ka sytë te vaksina anti-covid, Izraeli duket se po ofron medikamentin që jo vetëm parandalon virusin, por edhe shëron të sëmurët në gjendje të rëndë. EXO-CD24 është përbërja inovative që u prezantua dhe testua pak ditë më parë në Izrael.   Profesori Nadir Arber dhe Dr. […]

Fotografia e Ditës Çift flamingosh në Vain të Lezhës

Çift flamingosh në Vain të Lezhës

Pulë me lëng me miell misri – një recetë e ngrohtë plot shije dhe vlera

Ushqimet Lokale

Aroma e këtij specialiteti tipik shqiptar mbush gjithë shtëpinë me dëshirën për t’u mbledhur menjëherë rreth tryezës e për ta shijuar menjëherë.   Pula me lëng është një traditë e vjetër e kuzhinës tradicionale shqiptare e përgatitur dikur si një gatim special sidomos në fshatrat e jugut të Shqipërisë.   Kur shtëpinë e vizitonin […]

Ndërpriten protestat në Tuz, nisin bisedimet me qeverinë

Qytetarët e Tuzit në Mal të Zi, me shumicë shqiptare, bllokuan aksin rrugor Podgoricë-Tuz që është edhe rrugë ndërkombëtare me Shqipërinë, në shenjë proteste ndaj masave epidemiologjike të mbylljes së objekteve hoteliere në këtë komunë.   Kryetari i Komunës së Tuzit në Malësi, Nik Gjeloshaj i ka urdhëruar të enjtën të gjitha bizneset […]

Mbyllja e kufijve nuk është zgjidhje kundër koronës

“Vala e dytë” përbën një sfidë për zonën Shengen dhe kufijtë e saj të hapur. Një nga arritjet më të mëdha të BE-së po vihet sërish në pikëpyetje, thotë Ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn.   Para afro një viti, Evropën e zuri paniku dhe vendosi t’i mbyllte kufijtë me shpresën se […]

Ushtria e SHBA dhuron 29 automjete shumëpërdorimshme për FA

Njëzet e nëntë automjete shumëpërdorimshme me lëvizshmëri të lartë (Humvee) mbërritën sot në portin e Durrësit.   Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë bën të ditur se këto automjete janë dhurim për Forcat e Armatosura të Shqipërisë nga Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.   Sipas ambasadës së Shteteve të Bashkuara […]

Stërvitja më e madhe ushtarake e NATO në Shqipëri, Kim: Shqipëria, vend kryesor pritës

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, mori pjesë pasditen e sotme në një takim të organizuar në Presidencë, ku të pranishëm ishin edhe kryeministri Rama, lideri i opozitës Basha, si dhe gjeneral-major Joseph Jarrard, Zv. Komandant Gjeneral i Ushtrisë së SHBA në Europë.     Në fokus të takimit ishte stërvitja “Defender Europe […]

Komisioni i Venecias mbi Shqipërinë: Nuk ka vend për interpretime

Intervistë

Komisioni i Venecias e dha opinionin për Gjykatën Kushtetuese. Do të hapë ai më në fund rrugën e dialogut në Shqipëri? Anëtarja e Komisionit Prof. Angelika Nussberger shpjegon për DW se çfarë duhet bërë tani në Shqipëri. Deutsche Welle: Prof. Nußberger, ju jeni anëtare gjermane e Komisionit të Venecias dhe merreni edhe me çështjet e […]

Në kërkim të fundit të botës

Today's Paper

Ka një rrymë mendimi, për fat të keq në rritje e më së shumti e koncentruar në disa qarqe socialë në Veneto të Italisë, e cila është e bindur në dy gjera: që Toka është e sheshtë dhe se do të vijë një ditë që Hëna do të riabsorbohet sërish nga Toka, nga a […]

Mbështetja për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE s’do t’i prishë punë Marcron-it

Editorial

Një studim i ri tregon se nuk ka asnjë kuptim politik që Franca të bllokojë vendet kandidate në Ballkanin Perëndimor në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në BE.   Në 2004, pas zgjerimit të madh dhe kur shumë vende në BE kundërshtonin pranimin e shpejtë të Rumanisë dhe Bullgarisë, Franca ishte përkrahësja e […]

Presidenca gjermane e BE, e frustruar për dështimet në procesin e zgjerimit

Editorial

Procesi i zgjerimit të Bashkimit Europian nuk pritet të jetë temë e samitit të BE-së që do të zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, ndërsa edhe në takimin e së martës të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme do të jetë vetëm si temë eventuale jashtë rendit të ditës, apo si “çështjet e […]

Fiskalizimi do të zbatohet edhe për bizneset pa TVSH

Pavarësisht se bizneset e vogla nuk do të jenë pjesë e skemës së tatimit mbi vlerën e shtuar, ata sërish do të jenë të detyruar që të zbatojnë platformën e fiskalizimit.   Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se për këtë kategori do të nisë që prej fillimit të marsit një fushatë informuese në […]

Transporti detar – në janar të 2021 u përpunuan 7% më shumë mallra se 2020

Viti 2021 ka nisur i mbarë për transportin detar. Në Portin më të madh në vend gjatë muajit të parë të këtij viti janë përpunuar 21 mijë tonë mallra më shumë se sa në janarin e vitit 2020-të.   Nga të dhënat zyrtare të Autoritetit Portual Durrës, bëhet e ditur se gjatë muajit janar […]

Dyfishohet ndihma ekonomike

Masa e ndihmës ekonomike nga muaji janar deri në muajin qershor do të 2-fishohet. Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimit, i cili saktëson se qëllimi është zbutja e efekteve të shkaktuar nga epidemia COVID-19. Nga ky vendim do të përfitojnë të gjitha kategoritë që trajtohen me ndihmë ekonomike e më konkretisht: Familjet në nevojë […]

Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë

Mjedisi

Mali Etna në ishullin italian të Siçilisë, ka nxjerrë shatërvanë llave dhe hi nga dy vatra të hapura në kraterin juglindor, për të gjashtën herë radhazi në tetë ditët e fundit.   Etna ka mahnitur madje edhe vetë vullkanologët ditët e fundit, me shatërvanët spektakolarë të llavës që kanë ndriçuar qiellin siçilian thuajse çdo […]

Rosa e ngricave rikthehet në tokën shqiptare pas shumë vitesh

Mjedisi

Ekipi i AOS dhe studentët e kursit BirdID 2021 Albania kanë kënaqësinë t’ju prezantojnë çiftin më simpatik të mbërritur në lagunën e Cekës në Rezervatin Kune-Vain, Lezhë.     Bëhet fjalë për 𝗥𝗼𝘀ë𝗻 𝗲 𝗡𝗴𝗿𝗶𝗰𝗮𝘃𝗲 (𝘾𝙡𝙖𝙣𝙜𝙪𝙡𝙖 𝙝𝙮𝙚𝙢𝙖𝙡𝙞𝙨), rosë e cila nuk shihej ne bregdetin shqiptar që prej disa vitesh. Vrojtimi i dy individëve (çiftit) […]

Pulë me lëng me miell misri – një recetë e ngrohtë plot shije dhe vlera

Ushqimet Lokale

Aroma e këtij specialiteti tipik shqiptar mbush gjithë shtëpinë me dëshirën për t’u mbledhur menjëherë rreth tryezës e për ta shijuar menjëherë.   Pula me lëng është një traditë e vjetër e kuzhinës tradicionale shqiptare e përgatitur dikur si një gatim special sidomos në fshatrat e jugut të Shqipërisë.   Kur shtëpinë e vizitonin […]

Ndërpriten protestat në Tuz, nisin bisedimet me qeverinë

Qytetarët e Tuzit në Mal të Zi, me shumicë shqiptare, bllokuan aksin rrugor Podgoricë-Tuz që është edhe rrugë ndërkombëtare me Shqipërinë, në shenjë proteste ndaj masave epidemiologjike të mbylljes së objekteve hoteliere në këtë komunë.   Kryetari i Komunës së Tuzit në Malësi, Nik Gjeloshaj i ka urdhëruar të enjtën të gjitha bizneset […]

Kisha Ortodokse Serbe zgjedh patriarkun e ri, Porfirije: Serbët e Kosovës do t’i kem në vend të parë

Mitropoliti i Zagrebit dhe Lubjanës, Porfirije, u zgjodh të enjten patriark i ri i Kishës Ortodokse Serbe, njoftoi Kisha Ortodokse Serbe në faqen e saj të internetit.   Me këtë emërim, Porfirije, i lindur në vitin 1961, bëhet kreu i 46-të i Kishës Ortodokse Serbe.   Kisha Ortodokse Serbe ka filluar procedurën për […]

Refuzohen mbi 3 mijë fletëvotime nga diaspora

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) në Kosovë njoftoi se 3,435 zarfe me fletëvotime nga diaspora janë refuzuar.   Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, në një konferencë të mbajtur në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve (QNR), tha se “deri më tani, nga 11,653 pako të supozuara me fletëvotime që i janë nënshtruar procesit të […]

Raporti amerikan për vrasjen e Jamal Khashoggit – drejton gishtin nga princi saudit i kurorës

Bota -

Një version i deklasifikuar i një raporti të zbulimit amerikan, që pritet të publikohet të enjten, vë në pah se Princi saudit i Kurorës Mohammed bin Salman, miratoi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në vitin 2018, thanë katër zyrtarë amerikanë të njohur me këtë çështje.   Zyrtarët thanë se raporti, për të cilin CIA […]

Rusia miraton vaksinën e tretë

Bota -

Rusia

Rusia miraton vaksinën e tretë anticovid. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Mikhail Mishustin.   “Sot, Rusia është i vetmi vend që ka tashmë tre vaksina kundër COVID-19,” u shpreh kryeministri në një dalje për median shtetërore.     Provat klinike në shkallë të gjerë të vaksinës së etiketuar CoviVac dhe prodhuar nga […]

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut i kërkon Moskës të lirojë opozitarin Navalny

Bota -

Rusia

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) po i bën thirrje Rusisë që të lirojë kritikun e Kremlinit Alexey Navalny.   Përmes një deklarate për shtyp të mërkurën, gjykata shprehej se “jep një masë të përkohshme në favor” të zotit Navalny dhe “i kërkon qeverisë ruse që ta lirojë atë”.   Vendimi […]

Ushtria e SHBA dhuron 29 automjete shumëpërdorimshme për FA

Partneriteti NATO

Njëzet e nëntë automjete shumëpërdorimshme me lëvizshmëri të lartë (Humvee) mbërritën sot në portin e Durrësit.   Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë bën të ditur se këto automjete janë dhurim për Forcat e Armatosura të Shqipërisë nga Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.   Sipas ambasadës së Shteteve të Bashkuara […]

Stërvitja më e madhe ushtarake e NATO në Shqipëri, Kim: Shqipëria, vend kryesor pritës

Partneriteti NATO

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, mori pjesë pasditen e sotme në një takim të organizuar në Presidencë, ku të pranishëm ishin edhe kryeministri Rama, lideri i opozitës Basha, si dhe gjeneral-major Joseph Jarrard, Zv. Komandant Gjeneral i Ushtrisë së SHBA në Europë.     Në fokus të takimit ishte stërvitja “Defender Europe […]

Historia

30 vite nga rënia e bustit të diktatorit komunist Enver Hoxha

Më 20 shkurt të vitit 1991 dhjetra, mijëra studentë e qytetarë u ngritën për të shembur simbolin e komunizmit, monumentin e diktatorit Enver Hoxha, i cili ishte i vendosur në qendër të Tiranës dhe u përurua periudha e lirisë nga ideologjia e regjimi që e persekutoi, e varfëroi, e vrau popullin dhe shkatërroi […]

Gjeografia dhe Demografia

Censi i Popullsisë dhe Banesave shtyhet prej COVID-19, INSTAT: Ja plani për 2020

Insituti i Statistikave pritej që këtë vit të kishte një nga “sipërmarrjet” më të rëndësishme siç është Censi i Popullsisë dhe Banesave por situata me koronavirusin e ka lënë pezull këtë aktivitet. Në raportin vjetor të insitucionit INSTAT vlerëson se së pari ngjarja e tërmetit të 26 nëntorit e vitit të shkuar dhe tashmë […]

Gjeografia dhe Demografia

Mali i Krujës, kalaja madhështore natyrore përballë Adriatikut

Mali i Krujës, ngrihet si një kala madhështore natyrore përballë detit Adriatik, me pamje të gjerë vizuale nga të gjitha drejtimet dhe me peizazhe natyrore mahnitëse,sidomos kur ndodhesh në lartësinë më të madhe të tij në Sarisalltëk (1176 m.)   Pjerrësi shumë të madhe mbi 50 gradë të shpateve e greminave shkëmbore, me çarje e […]

Personalitetet

Kostandin Kristoforidhi (1827-1895)

Kostandin Kristoforidhi ka lindur në Elbasan në vitin 1827. Shkollën e mesme e kreu në Gjimnazin “Zosimea” të Janinës. Gjatë viteve 1847-1850 Kristoforidhi i mësoi gjuhën shqipe albanologut Hahn, i cili ishte konsull i Austrisë në Janinë. Vite më vonë Hahni me ndihmën e Kristoforidhit zbuloi shkrimet e Dhaskal Todrit. Në bashkëpunim me […]

Gjuha

Gjuhëtarët thirrje shtetit: Miratoni ligjin kundër shkeljeve e ndotjes gjuhësore!

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit dhe Fakulteti Histori-Filologji zhvilluan një konferencë të përbashkët shkencore me temën “Presionet e gjuhës” në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare.   Në këtë konferencë, gjuhëtarët dolën me propozimin e përbashkët për një ligj për gjuhën shqipe.   “Është dita për t’i bërë thirrje shtetit që të kujdeset […]

Gjuha

Gjuhën shqipe e flasin 6.7% e banorëve nën 15 vjeç të Zvicrës

Gjuha shqipe qëndron dukshëm më lartë se gjuhët tjera të huaja, pasi ta përjashtojmë anglishten, e cila ka më shumë statusin e gjuhës “botërore” dhe në atë kuptim edhe përdoret.   Më shumë se dy të tretat e popullsisë së moshës mbi 15 vjeçare në Zvicër përdorin rregullisht më shumë se një gjuhë. […]

Minoritetet

KE, takim mbi luftën ndaj diskriminimit racor dhe intolerancën – Ahlund: Shqipëria, arritje të mëdha gjatë dy dekadave

Komisioni Evropian i Këshillit të Evropës kundër Racizmit dhe Intolerancës (ECRI) në bashkëpunim me Avokatin e Popullit dhe Komisionerin për Mbrojtjen nga Diskriminimi në Shqipëri organizoi më 28 Tetor 2020 në Tiranë, një tryezë të rrumbullakët online mbi “Luftën ndaj diskriminimit racor dhe intolerancën në Shqipëri”.   Takimi i organizuar në kuadrin e programeve […]

Minoritetet

Arumunët e Shqipërisë, thirrje ministrit të Brendshëm: Rishiko ligjin, të na njihen të drejtat!

Shoqata “Liga e Arumunëve të Shqipërisë” nëpërmjet një njoftimi për shtyp ka ngritur shqetësimin për mospërfshirjen e minoritetit arumun në proçesin e konsultimit ose vendimarrjes për ato çështje nga të cilat preken në mënyrë te drejtpërdrejtë të drejtat e këtij minoriteti.   Nëpërmjet kësaj komunitake Shoqata “Liga e Arumunëve” i bën thirrje ministrit të […]

Institucionet

Akademia e Shkencave: Nis puna tri vepra madhore albanologjike; Enciklopedia shqiptare, Fjalori i madh i shqipes dhe Historia e shqiptarëve

Akademia e Shkencave e Shqipërisë po vijon punën për hartimin e tri veprave madhore albanologjike: “Enciklopedia shqiptare”, “Fjalori i madh i shqipes” dhe “Historia e shqiptarëve”.   Në kuadër të projektit madhor të hartimit të këtyre tri veprave, që përbën një nga drejtimet kryesore të punës së Akademisë së Shkencave për vitin 2021, e […]

Institucionet

Gjykata Kushtetuese rinis punën pas bllokimit disa vjeçar

Gjykata Kushtetuese del sot në seancën e parë publike pas bllokimit disa vjeçar.   Shtatë gjyqtarët e Kushtetueses do të shqyrtojnë një padi të lidhur me Procedurën e Kodit Penal dhe rishikimet e vendimeve për gjykimet në mungesë.   Kushtetuesja është vënë në lëvizje për këtë çështje nga disa gjyqtarë të gjykatës së […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara