e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Në vitin 1886 punëtorët në ShBA punonin deri në 16 orë në ditë! Kjo u bë e papërballueshme saqë ata nisën të ngrenë zërin për uljen e ditës së punës në 8 orë. Nën presionin e grevave, presidenti Andrew Jonson miratoi një ligj që plotësonte kërkesën e punëtorëve, por ishte biznesi ai që nuk bindej.

 

Më 1maj punëtorët në qyetetin industrial Çikago nisën grevën.

Një lëvizje e udhëhequr nga Albert Pearsons mblodhi më shumë se 80,000 punëtorë. Nuk mbeti me kaq. Pasuan përballjet. Konflikti u përhap në qytete të tjera dhe përfundoi duke ndaluar më shumë se 400,000 punëtorë në 5,000 greva të njëkohshme. Kishte përplasje mes punëtorëve dhe policisë.

 

Si qeveria ashtu edhe sektori i biznesit besonin se ishin në fillimin e një revolucioni anarkist. Ditët në vijim shumë punëtorë vdiqën, ndërsa në ditën e katërt një bombë shpërtheu kundër policisë, ngjarje që njihet si “sulmi Haymarket”. Më 21 qershor filloi gjyqi për 31 punëtorë të akuzuar për konfliktin. Dy prej tyre u dënuan me burg të përjetshëm, 1 deri në 15 vjet punë të detyruar dhe pesë me vdekje duke u varur. Këta u bënë Dëshmorët e Çikagos dhe në përkujtimin e tyre 1 maji u shpall Dita Ndërkombëtare e Punës.

 

1 maj 2020

Më shumë

Spitalet po e përballojnë pandeminë me mungesa të shumta në mjekë e pajisje

Në Tiranë, Organizata Together for Life publikoi një raport mbi standardet minimale që u nevojiten spitaleve për të përballuar pacientët me COVID-19.   Nga monitorimi në 57 spitalet publike dhe private u zbulua një seri mungesash në stafe dhe në pajisje mjekësore gjatë pandemisë Covid.     Raporti theksoi se spitalet e Shqipërisë kanë […]

30 vjetori i rihapjes së ambasadës amerikane në Tiranë

Më 1 tetor të vitit 1991, u rihap në Tiranë ambasada e Shteteve të Bashkuara, pas një ndërprerjeje 52 vjeçare të marrëdhënieve mes të dy vendeve. Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria i kishin vedosur marrëdhëniet diplomatike në vitin 1922, 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Por në vitin 1939, pas pushtimit të […]

Krijimi i Agjencisë për Media dhe Informim, debate mes gazetarëve dhe qeverisë

Në Shqipëri, komuniteti i gazetarëve po shpreh shqetësim pas vendimit të qeverisë për krijimin e Agjensisë për Media dhe Informim. Pedagogë të shkencave të komunikimit dhe gazetarë i thanë Zërit të Amerikës, se ky vendim do të centralizojë informacionin dhe do të ngushtojë hapësirat e lirisë së medias. Zyrtarët i hedhin poshtë këto pretendime […]

Afërdita Suka, deputetja e parë shqiptare në parlamentin e Landit në Berlin

Afërdita Suka do të jetë deputetja e parë shqiptare nga Kosova në parlamentin e Landit në Berlin. E zgjedhur drejtpërdrejt nga elektorati.   Është e pamundur të mos i rrekesh hedhjes në letër të ekzaltimit shpirtëror, teksa e kupton se një shqiptare e re, intelektuale e mirëfilltë, një nënë e bashkëshorte e devotshme dhe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara