e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Afro 1 milion veta kanë bërë një vaksinë eksperimentale të koronavirusit të prodhuar nga Grupi Farmaceutik Kombëtar i Kinës (“Sinopharm”) në kuadër të programit të përdorimit emergjent, njoftoi kjo kompani të mërkurën.

 

Kina shpalli në korrik programin e përdorimit emergjent, që deri tani përfshin tre vaksina kandidate, për punonjësit kryesorë dhe grupet e tjera të veçanta të njerëzve.

 

Dy vaksina kandidate të prodhuara nga dega e “Sinopharm”-it, Grupi Kombëtar i Bioteknologjisë i Kinës (CNBG), dhe një e tretë nga “Sinovac Biotech”, janë përdorur për programin e emergjencës.

 

Asnjë reagim negativ serioz nuk është raportuar nga ata që bënë vaksinat e përdorimit emergjent, tha “Sinopharm”-i në një artikull të publikuar në median shoqërore “WeChat”, duke cituar fjalët e kryetarit të kompanisë Liu Jingzhen në një intervistë kohët e fundit.

 

Kërkohen dy doza të vaksinave të “Sinopharm”-it, që përdorin një virus joaktiv që nuk mund të shumohet në qelizat njerëzore, për të shkaktuar reagim imuniteti, sipas të dhënave të regjistrimit të provave klinike.

 

Faza e 3-të e provave klinike të vaksinave eksperimentale po zhvillohet jashtë Kinës, me afro 60 000 veta, dhe mostrat e gjakut të mbi 40 000 pjesëmarrësve janë marrë 14 ditë pasi ata bënë dozën e dytë, citohet të ketë thënë Liu.

 

Ndër punonjësit e ndërtimit, diplomatët dhe studentët që shkuan jashtë vendit pas bërjes së vaksinës së “Sinopharm”-it, asnjë nuk është infektuar, vihet në dukje në artikull. CRI

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara