Monday 24 June 2024
Monday 24 June 2024

 

 

Rreth 101 mijë kërkesa dhe ankesa u depozituan pranë Furnizuesit të Shërbimit Universal për 9-mujorin e vitit 2020. Sipas të dhënave zyrtare, peshën kryesore të ankesave e zë ndryshim i të dhënave të kontratës me  40% të totalit, ndërsa në vendin e dytë renditen ankesat për faturim në masën 31%.

 

Pas tyre vijnë ankesat për ndryshim matësish në masën 25%, për cilësi shërbimi 2.3% dhe ankesa për kreditime në 1.1%. Sipas FSHU-së për periudhën janar –shtator  2020, janë zgjidhur rreth 95 mijë ankesa – kërkesa te depozituara nga të cilat rreth 28 mijë apo 30%  i përkasin çështjeve të faturimit, çka sipas këtij dikasteri ka përmirësuar cilësinë e shërbimit ndaj klientit dhe ka rritur cilësinë e faturimit. Megjithatë, kompania e konsideron të ulët numrin e ankesave në raport me numrin e faturave të emetuara gjatë kësaj periudhe.

 

Sipas FSHU, mesatarja mujore e ankesave, ndaj numrit total të faturave të emetuar është më e vogël se 0.3%.  Paralelisht Furnizuesi i Shërbimit Universal, një prej kompanive të krijuara nga ndarja e OSHEE-së nuk ka kërkuar rritje çmimi të energjisë elektrike për konsumatorët fundorë. Mbajtja e pandryshuar e tarifave bazohet në parashikimet e treguesve ekonomikë për vitin 2021, ku ndër të tjera shoqëria parashikon një rënie të shpenzimeve për blerjen e energjisë elektrike. Sipas parashikimeve, në vitin 2021 do të shpenzohen rreth 15.1 mld lekë, nga 17.5 mld lekë që u shpenzuan gjatë vitit 2020.

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara