e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

12 vjeçari Aldo Kodra sapo ka publikuar romanin e tij të tretë “Xhuxhi dhe gjithçka mbi Universin”, libër ky i zhanrit fantastiko-shkencor. Nxënës i klasës së shtatë, të shkollës austriake në qytetin e Shkodrës, Aldo njihet mes bashkëmoshatarëve për pasionin për librin dhe fantashkencën.

 

“Në gjeneratën e sotme fantashkenca mbizotëron dhe është një lloj fushe shumë e pëlqyer për të gjithë fëmijët, edhe për mua. Jam bazuar edhe tek librat dhe filmat me fantashkencë dhe kam krijuar një lloj stili unik, që ka për bazë fantashkencën”.

 

Aldo thotë se që në moshën 8 vjeçare ishte një lexues i zjarrtë, pasion që vazhdon t’a ruajë edhe tani, kur ka botuar tre libra. Ishin librat që e shtynë atë, krejt papritur, të shkruajë faqe pas faqeje librin e tij të parë “Heronjtë e vegjël”. Në qendër të tre librave të 12 vjeçarit Kodra janë 10 fëmijë, bashkëmoshatarë të tij, të gërshetuar me shumë personazhe të fantashkencës, pjesë e fantazisë së tij.

 

Përveç leximit dhe shkrimit, 12 vjeçari Kodra ka pasion edhe pianon e cila, thotë ai, e ndihmon në procesin krijues, duke e futur në botën magjike të fantashkencës, nëpër labirintet e saj, ku imagjinata ime, shton ai, nuk ka kufij.

 

“Unë mbështetem në ngjarjet e përditëshme, i gërshetoj me elemente fantastike dhe, nga ky brum i bërë, krijohet një recetë me këto personazhe. Gjatë çdo veprimi, çdo gjëje, në mendjen time ka labirinte, të cilat krijohen në atë moment dhe, në atë labirint, mund të ketë çdo gjë, ku futen edhe këto personazhe”.

 

Poeti Lazër Kodra, duke vlerësuar procesin krijues dhe pasionin e Aldos për librin dhe letërsinë, thotë se ai është një shembull për të gjithë bashkëmoshatarët e tij, duke krijuar besim për të ardhmen.

 

“Kjo është përgjigja ma e mirë që mund t’i jepet mendimit të krijuar në opinionin shqiptar se ky vend nuk bahet. Në qoftë se ne do të respektojmë dhe do të mbështesim njerëz të tillë si Aldoja, kjo asht përgjigja ma e mirë se ky vend mund të bahet”.

 

Gjatë promovimit të librit të tij të tretë, “Xhuxhi dhe gjithçka mbi Universin”, Aldo pati edhe një porosi për bashkëmoshatarët, shumë prej të cilëve po e harxhojnë kohën në celular apo kompjuter.

 

“Teknologjija nuk mund të zëvendësojë jetën tonë. Është shumë e nevojshme dhe e dobishme, por libri është një thesar më i çmuar, për të cilin duhet kujdesur dhe pasur nevojë”.

 

 

 

Më shumë

Historia e mbrojtjes së hebrenjve gjatë “Shoah” do të mësohet me të njëjtin tekst në të gjitha shkollat e mesme në Izrael, Shqipëri e Kosovë

-Teksti është ndërtuar mbi bazën e përvojës së shpëtimit të tyre në Shqipëri-     Ambasada e Izraelit në Tiranë organizoi përurimin e tekstit të mësuesit dhe nxënësit “Mbrojtja e hebrenjve në Shqipëri gjatë Holokaustit (Shoah)”. I pranishëm në ceremoninë e përurimit Kryetari i Akademisë së Shkencave Skënder Gjinushi. Përurimi u bë me praninë e […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

“Mesdheu”, një film për krizën e emigrantëve në Evropë

“Mesdheu”, një film bazuar në një histori të vërtetë që tregon se si u shpëtuan më shumë se 62 mijë emigrantë në detin Mesdhe u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Romë.   Filmi artistik spanjoll tregon se si Oscar Camps, një qytetar katalanas dhe aktivist me një anije të vogël filloi […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara