e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Anëtarëve të një ekipi të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) u është ndaluar hyrja në Kinë.

Ekipi duhej të hetonte origjinën e koronavirusit në Vuhan. Pekini kishte rënë dakord për këtë vizitë në dhjetor, pas shumë muajsh negociatash me OBSH-në.

Dy zyrtarë ishin nisur në udhëtimin e tyre por, njëri tani është kthyer dhe tjetri është në tranzit në një vend të tretë.

Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ndalesa ndodhi për shkak të mungesës së vizave dhe ai ishte “shumë i zhgënjyer” që Kina nuk kishte siguruar ende lejet për ekipin “duke pasur parasysh se dy anëtarë kishin filluar udhëtimet e tyre dhe të tjerët nuk ishin në gjendje të udhëtojë në minutën e fundit”.

Ai shtoi se kishte qenë në kontakt me zyrtarë të lartë kinezë për të theksuar “se misioni është një përparësi për OBSH-në dhe ekipin ndërkombëtar”.

 

Çfarë thotë Kina?

Pekini tha të mërkurën se vonesat në një mision të planifikuar prej kohësh nga ekspertët e OBSH-së në Kinë nuk janë “vetëm një çështje vizash”.

Zëdhënësja e ministrisë së Jashtme, Hua Chunying, u tha gazetarëve se bisedimet po vazhdonin midis palëve mbi “datën specifike dhe rregullimin specifik të vizitës së ekipit”.

“Çështja e gjurmimit të origjinës është tepër e komplikuar. Për të siguruar që puna e ekipit ndërkombëtar të ekspertëve në Kinë të shkojë normalisht, ne duhet të kryejmë procedurat e nevojshme dhe të bëjmë rregullimet përkatëse”, tha Hua.

Koronavirusi i ri, që shkakton sëmundjen COVID-19 u zbulua për herë të parë në Vuhan në fund të vitit 2019, dhe shumë shpejt u përhap në tërë botën.

Sidoqoftë, vëzhguesit thonë se Kina tani po kërkon të distancohet nga lidhjet e saj të hershme me koronavirusin. Në periudhën e fundit ajo po thekson sukseset e saj në luftimin e pandemisë.

Shtetet e Bashkuara e kanë akuzuar Kinën për fshehje të informacioneve fillestare për virusin.

Presidenti amerikan, Donald Trump, disa herë e ka quajtur koronavirusin “një virus kinez”.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins me seli në SHBA, deri më tani në botë janë infektuar me koronavirus mbi 84 milionë persona, prej të cilëve mbi 1 milion e 800 mijë kanë vdekur.

Të dyja shifrat besohet të jenë më të larta. REL

Më shumë

Fshehje dhe kaos shifrash për testimet e COVID-19 në laboratorët privatë

Në fund të marsit, kur vendi sapo ishte përfshirë nga ethet e pandemisë së COVID-19, reklamat për teste në spitalet private ngritën shqetësime etike dhe ligjore. Ligji shqiptar për “parandalimin e sëmundjeve e epidemike” e ndalon mundësinë e komercializimit për dignostikimin dhe kurimin e sëmundjeve epidemike dhe specifikon se shërbimi duhet të jetë falas. […]

Publikohet lista e ilaçeve kundër COVID-19 që do të rimbursohen

Publikohet lista e ilaçeve që rekomandohen nga mjeku për trajtimin e pacientëve të prekur me Covid-19. Sipas Fondit të Sigurimit të Kujdesit Shëndetësor kosto e rimbursimit nuk do të jetë më shumë se 1650 lekë ndërsa për skemën e moderuar të trajtimit do të jetë 10.900 lekë.   Lista e ilaçeve që rimbursohen […]

Aheng në spitalin COVID-2 “Shefqet Ndroqi” (sanatoriumi)

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore perfomoi sot në oborrin e të ashtuquajturit spitali COVID-2, “Shefqet Ndroqi”- sanatoriumi,  për stafin mjekësor dhe pacientët e infektuar me koronavirus, për të ndryshuar disi atmosferën mortore që ekziston prej muajsh në këtë spital, ku janë shënuar dhe ngjarje tragjike ku pacientë i kanë dhënë fund jetës duke […]

Situata e rënduar nga koronavirusi – Hapet spitali COVID-4 në autostradën Tiranë-Durrës

Në kuadër të strategjisë së menaxhimit të pandemisë së Covid-19, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu së bashku me ekipin e mjekëve dhe infermierë ka inspektuar spitalin Covid4 në aksin Tiranë-Durrës, i cili është gati për t’u hapur, me ezaurimin e kapaciteteve në tre spitalet COVID. “Kapacitetet tona që tashmë i kemi […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara