e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Numri i fluturimeve në Evropë ka rënë në nivelet më të ulëta në 25 vjet gjatë pandemisë COVID-19, thuhet në një raport të ri.

 

Studimi i bërë nga shoqata tregtare evropiane e aeroporteve (ACI Europe), zbuloi se trafiku i pasagjerëve në aeroporte ra me 70.4% në vitin 2020. Humbja e 1.72 miliardë pasagjerëve vitin e kaluar nënkuptonte që nivelet ishin më të ulëtat që nga para fillimit të shekullit.

 

“Me vetëm 728 milionë pasagjerë në vitin 2020 krahasuar me 2.4 miliardë pasagjerë një vit më parë, aeroportet e Evropës u kthyen në nivelet e trafikut të tyre në 1995”, tha Olivier Jankovec, drejtori i përgjithshëm i ACI Evropë, raporton euronews albania.

 

Në raportin e tyre vjetor të trafikut, ACI Europe zbuloi se aeroportet në Bashkimin Evropian ishin më të ndikuar nga pandemia sesa ato jashtë BE.

 

Aeroportet në bllok humbën 1.32 miliardë pasagjerë në vitin 2020 (-73%), krahasuar me të tjerët në kontinent që humbën 400 milionë pasagjerë (-61.9%).

 

Kjo, kryesisht për shkak të madhësisë dhe qëndrueshmërisë së tregjeve të brendshme në Rusi dhe Turqi, tha ACI Europe, si dhe bllokimeve më pak të rrepta dhe kufizimeve të udhëtimit në këto vende.

 

Rënia më e madhe e pasagjerëve në aeroportet e BE krahasuar me aeroportet jo të BE u vu re midis tetorit dhe dhjetorit, shtoi shoqata.

 

Trafiku i udhëtarëve ra me më shumë se 90% në aeroportet në Austri, Republikën Çeke, Finlandë, Hungari, Irlandë, Slloveni dhe Sllovaki, me humbje në Mbretërinë e Bashkuar dhe Gjermani më shumë se 85%.

 

Vetëm Bullgaria, Franca, Greqia dhe Portugalia tejkaluan pak mesataren e BE, megjithëse trafiku i pasagjerëve ende ulet me më shumë se 75%.

 

Më shumë

25 vjet përkujtime të Holokaustit në Bundestagun Gjerman

Prej vitit 1996, çdo vit në Bundestag përkujtohen krimet e nazizmit. Në fjalimet e tyre të mbijetuarit e Holokaustit ose kryetarët e shteteve të ftuar në parlamentin gjerman flasin edhe për rreziqet aktuale.   “Gjenocid” – a është ky term i përshtatshëm për të përshkruar shfarosjen sistematike të gjashtë milionë hebrenjve gjatë Luftës së […]

Suedia merr kryesinë e OSBE-së

Kryetarja e Përgjithshme e OSBE-së, Ministrja e Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde. (MPJ Suedi / Kristian Pohl)     Suedia mori kryesimin e OSBE-së, dhe vitin e ardhshëm do të përqendrohet në mbrojtjen e rendit evropian të sigurisë, adresimin e konflikteve të zgjatura dhe rritjen e demokracisë dhe barazisë gjinore.   “Suedia është […]

BREXIT – Babai i Boris Johnson. bën kërkesë për pasaportë franceze: “Unë do të jem gjithmonë evropian, kjo është e sigurt”

Ndërsa britanikët u ndanë nga BE-ja, Stanley Johnson, babai i kryeministrit britanik, kërkon shtetësinë franceze. Kjo ka shkaktuar komente shpotitëse.   Pas zbatimit përfundimtar të Brexit-it, pra largimit të Britanisë së Madhe nga tregu i brendshëm i BE dhe bashkimit doganor, babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, deklaroi se do të bëjkërkesë për të […]

Kina dhe BE shpallën përfundimin e bisedimeve mbi marrëveshjen e investimeve

Presidenti kinez Xi Jinping dhe udhëheqësit evropianë shpallën të mërkurën (30.12.2020) se dy palët kanë përfunduar në kohë bisedimet mbi marrëveshjen e investimeve.   Mbrëmjen e të premtes Presidenti i Kinës Xi Jinping zhvilloi një video-takim me kancelaren gjermane Angela Merkel, homologun francez Emmanuel Macron, presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe kryetaren e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara