e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Lindi në Fishtë të Zadrimës më 23 tetor 1871.

Ndoqi shkollat françeskane në Troshan e Shkodër.

Studioi teologji, filozofi e gjuhë të huaja në seminaret dhe institutet françeskane në Sutjekë, Livno, Kreshevo.

Më 1902 u emërua drejtor i shkollës françeskane në Shkodër ku vendosi shqipen si gjuhë mësimi.

Përfaqësoi shoqërinë “Bashkimi” më 1908 në Kongresin e Manastirit dhe u zgjodh kryetar i Komisionit të Alfabetit shqip. Krijimtaria e Gjergj Fishtës është e shumëanëshme.

Fishta vlerësohet si një nga shkrimtarët më me ndikim shqiptar të shekullit të 20-të për kryeveprën e tij epike “Lahuta e Malcís” dhe redaktori i dy prej revistave më me ndikim pas pavarësisë së Shqipërisë, “Posta e Shypniës” (1916-1917) dhe themeluesi i “Hylli i Dritës” (1913-).

Ndër botimet kryesore përmenden: “Vjersha t’përshpirtshme t’kthyem shtyp” (1906), “Mrizi i zanave” (1913, 1924, 1941), “Lahuta e Malcis” (1941) etj.

Fishta u shfaq po aq i suksesshëm dhe i fuqishëm si prozator.

Për katër dekada shkroi dhe botoi shkrime me analiza e polemika të natyrës politike, kulturore, arsimore etj.

Fishta zhvilloi sfidën e madhe të trajtimit dhe të çështjeve të estetikës, filozofisë së artit dhe sprovoi kritikën letrare.

Është dekoruar me Urdhërin “Nderi i Kombit”.

At Gjergj Fishta ka ndërruar jetë në Shkodër, më 30 dhjetor 1940.

 

 

Në foton e paraqitur është Kuvendi Françeskan, Gjuhadol, Shkodër e skicuar nga At Gjergj Fishta. Foto: AQSh

 

 

Një portret i bukur i Gjergj Fishtës bëhet publik sot nga Muzeu i Fotografisë Marubi

Një françeskani të ri, në studion e Kel Marubit.

 

©MKFM, Kel Marubi, Gjergj Fishta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

7 vjet pa Usta Laverin

Sot mbushen 7  vjet nga ndarja e nga jeta e Usta Laver Bariut.   Ustai Laveri ishte personalitet i shquar i muzikës popullore shqiptare në klarinetë dhe si këngëtar. Themelues dhe drejtues i Sazeve të Përmetit të njohura në gjithë Shqipërinë dhe jashtë saj. Pëveçse ishte një mjeshtër i pakontestuar i klarinetës, ai mund […]

Figurat e shquara shqiptare që humbën jetën përgjatë 2020-tës

16 janar 2020- Xhevdet Ferri     Aktori dhe regjisori Xhevdet Ferri u nda nga jeta në moshën 59-vjeçare, pas ishte diagnostikuar me kancer. Aktori me shumë role kryesore lindi në Durrës, më 26 nëntor 1960. Me bashkëshorten e tij, aktoren Rozeta Ferri, ka luajtur në shumë filma si “Dhe vjen një ditë”, “Vitet […]

121 vjetori i lindjes së poetit Lasgush Poradeci

Lasgush Poradeci (Llazar Gusho) lindi në Pogradec më 27 dhjetor 1899, Jeta dhe vepra e tij është gjerësisht e njohur. Sidoqoftë, ca pjesë të punës së tij nuk janë të ditura për publikun e gjerë.       Më 15 korrik 1939 revista letrare e Athinës, “Nea Estia” (Vatra e Re), botonte në […]

Pjetër Budi (1566-1622) – Shkrimtar i letërsisë së vjetër shqiptare, klerik i lartë katolik, veprimtar i lëvizjes çlirimtare kundërosmane

Lindi në Gur të Bardhë të Matit. Si autodidakt, arriti të pajisej me një kulturë të mirë për kohën e tij. U shugurua meshtar qysh në moshë të re dhe shërbeu për shumë vjet si famulltar në kishat katolike të Kosovës dhe të Maqedonisë. Për aftësinë e tij u emërua Vikar i përgjithshëm i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara