e enjte 29 korrik 2021
e enjte 29 korrik 2021

 

Më 18 mars të një viti më parë, pamjet disi të zbehura të radhës së kamionëve ushtarakë të mbushur me trupat e viktimave të covid në Bergamo, i dhanë Italisë, por edhe të gjithë opinionit publik ndërkombëtar, dimensionin tragjik të një epidemie që do të shndërrohej shumë shpejt në pandemi, duke prekur më shumë se 120 milionë persona në botë, dhe shkaktuar pothuajse 3 milionë viktima.

 

Kjo datë specifike është zgjedhur zyrtarisht nga qeveria italiane si Dita e Kujtimit ndaj viktimave të koronavirusit, një datë tragjike dhe e shënuar që nga sot e tutje hyn në kalendarin zyrtar të shtetit fqinj.

 

Në orën 11, kryeministri Mario Draghi vizitoi pikërisht varrezave të qytetit verior të Bergamos, epiqendra e një krize shëndetësore që i ka shkaktuar vendit më shumë se 100 mijë viktima, deri më tani.

 

 

Draghi: “Të kujtuarit na ndihmon të bëjmë zgjedhje të mira për mbrojtjen e shëndetit publik”

Fjala e  mbajtur nga Kryeministri në përkujtimin e viktimave të Covid-19 mbajtur në Bergamo

 

 

 

Ne nuk mund ta përqafojmë njëri-tjetrin, por kjo është dita për të cilën të gjithë duhet të ndihemi edhe më të bashkuar. Duke filluar nga këtu, nga ky vend që kujton ata që nuk janë më atje.

Nuk ka asnjë në këtë qytet që nuk ka pasur një anëtar të familjes ose të njohur të prekur nga virusi.

 

Të dashur njerëz Bergamo, ju keni përjetuar ditë të tmerrshme në të cilat nuk kishte kohë për të qarë për të dashurit tuaj, për t’i përshëndetur ata dhe për t’i shoqëruar për herë të fundit. Ka shumë imazhe të kësaj tragjedie, të cilat kanë prekur të gjithë, në Itali dhe në botë. Një mbi të gjitha është e pashlyeshme: kolona e kamionëve ushtarakë të ngarkuar me arkivole. Ishte mbrëmja e 18 Marsit, saktësisht një vit më parë.

 

 

Ky dru nuk përmban vetëm kujtimin e shumë viktimave tek të cilat shkojnë mendimet tona lëvizëse sot. Ky vend është një simbol i dhimbjes së një kombi të tërë. Presidenti i Republikës tashmë e dëshmoi këtë me praninë e tij në përkujtimin e 28 Qershorit në Varrezat Monumentale. Alsoshtë gjithashtu vendi i një angazhimi solemn që ne bëjmë sot. Ne jemi këtu për t’u premtuar pleqve tanë se nuk do të ndodhë më që njerëzit e brishtë të mos kujdesen dhe mbrohen në mënyrë adekuate.

 

Vetëm në këtë mënyrë do të respektojmë dinjitetin e atyre që na kanë lënë. Vetëm në këtë mënyrë ky dru i kujtesës do të jetë gjithashtu vendi simbolik i shpengimit tonë. Ne jemi këtu për të festuar përkujtimin në mënyrë që kujtesa për atë që ndodhi në pranverën e vitit të kaluar të mos zbehet. Kujtimi na ndihmon të bëjmë zgjedhje të mira për mbrojtjen e shëndetit publik dhe për ruajtjen e punës së qytetarëve. Kujtimi i shembujve të shumtë dhe të mrekullueshëm të “punëtorëve të mirë” të shprehur në raste urgjente nga kjo tokë na jep masën e kapacitetit të tij, të sakrificës së tij.

 

Unë do të doja të përmendja operatorët e spitalit Papa Gjoni XXIII. Muajt ​​e fundit ata kanë dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm profesionalizmi dhe përkushtimi, shpesh të paguar me jetën e tyre. Do të doja të kujtoja mrekullinë – dhe nuk mund të përcaktohet ndryshe – e spitalit fushor Bergamo Fiera. Vendosur në pak ditë nga trupat Alpine, nga Mbrojtja Civile dhe nga artizanët vullnetarë. Dhe i mbështetur nga bujaria e madhe e qytetarëve të Bergamos. Kryebashkiaku Giorgio Gori kujton në librin e tij – i cili ka titullin “Shpagim” – edhe mijëra vullnetarë, vajza dhe djem, të cilët kanë ndihmuar njerëzit në vështirësi.

Kryetari i bashkisë me të drejtë i quajti ata “mijëra të reja” të Bergamos.

Në të gjithë Italinë ka shumë protagonistë të heshtur të këtij rrjeti solidariteti.

 

Ka shumë figura simbolike të rezistencës civile të këtij komuniteti që do të doja të kujtoja sot. Do të përmend vetëm disa: Don Fausto Resmini ishte prifti i të fundit.

Burgu i Bergamos në të cilin ai ishte kapelanti u emërua pas tij. Me të ne bëjmë homazhe për priftërinjtë e dioqezës së Bergamos që vdiqën nga virusi. Ndër kryetarët e bashkive historike të këtij komuniteti, unë i drejtoj një mendim Piero Busi, qytetari i parë i Valtorta për 59 vjet, i cili vdiq në shtëpinë e pensioneve që ai kishte ndihmuar për të krijuar.

Dhe Giorgio Valoti di Cene, 70 vjeç, në mandatin e tij të katërt. Ndër punëtorët shëndetësorë: Maddalena Passera, anesteziste. Vdiq në moshën 67 vjeç pak pasi vëllai i saj Carlo, mjek i përgjithshëm. Diego Bianco, 46 ​​vjeç, një operator i shërbimit thelbësor 118 të Soreu të Bergamos. Midis forcave të policisë, oficeri i zgjedhur i karabinierëve Claudio Polzoni, 46 vjeç. Me ta kujtojmë të gjitha viktimat e pandemisë dhe mblidhemi rreth familjeve të tyre.

 

Qeveria – dhe ju e dini mirë këtë – është e përkushtuar që të bëjë sa më shumë vaksina në kohën më të shkurtër të mundshme. Ky është përparësia jonë. Pezullimi i vaksinës AstraZeneca, zbatuar të hënën me disa vende të tjera evropiane, ishte një vendim i përkohshëm dhe paraprak. Sot, Agjencia Evropiane e Barnave do të japë mendimin e saj përfundimtar për këtë çështje.

Cilado qoftë vendimi i tij, fushata e vaksinimit do të vazhdojë me të njëjtin intensitet, me të njëjtat objektiva. Furnizimi i shtuar i disa vaksinave do të ndihmojë në kompensimin e vonesave nga kompanitë e tjera të ilaçeve.

 

Ne tashmë kemi marrë vendime të forta ndaj kompanive që nuk i mbajnë marrëveshjet. Respekti që u detyrohemi atyre që na kanë lënë duhet të na japë forcën për të rindërtuar botën që ata ëndërronin për fëmijët dhe nipërit e mbesat e tyre.

I gjithë komuniteti i Bergamos ka treguar aftësinë e tij për të reaguar, për të shndërruar pikëllimin dhe vështirësitë në një dëshirë për shpengim, për rigjenerim. Shembulli i tij është i çmuar për të gjithë italianët të cilët, jam i sigurt, mezi presin të ngrenë kokën, të fillojnë përsëri, të çlirojnë energjitë e tyre që e kanë bërë këtë vend të mrekullueshëm.

Dhe sot jam këtu për t’ju thënë faleminderit dhe për t’u angazhuar, së bashku me të gjithë, për të rindërtuar pa harruar.

 

 

 

 

Më shumë

Vendet e Bashkimit Europian heqin kufizimet për turistët nga Izraeli

Bashkimi Europian ka përfshirë Izraelin në listën e vendeve që mund të përjashtohen nga kufizimet e udhëtimit.   Bashkimi Europian ka përfshirë Izraelin në listën e vendeve që mund të përjashtohen nga kufizimet e udhëtimit.   Në njoftimin e Këshillit të BE-së thuhet se lista është azhurnuar dhe se Izraeli është përfshirë në listën […]

Çertifikata e Gjelbërt Dixhitale, pasaportë për të udhëtuar brenda BE

Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian ka propozuar futjen në përdorim të pasaportave të koronavirusit që do t’u lejonin 450 milionë banorëve të udhëtonin lirisht deri në verë brenda bllokut prej 27 vendesh anëtare. Plani, i cili do të diskutohet javën e ardhshme gjatë samitit të udhëheqësve të BE-së, parashikon krijimin e çertifikatave të vaksinimit […]

Shteti evropian që kishte dënim me vdekje për puthjen në publik

Më 9 mars të vitit 1562 në Napoli të Italisë, puthja në publik u ndalua me ligj dhe u bë e dënueshme me vdekje. Nëse autoritetet shihnin ndonjë çift duke u puthur, atëherë pasonte dënimi me vdekje.   Institucionet ishin të shqetësuara për moralin dhe shëndetin publik, përcjell KosovaPress. Mirëpo, ky veprim ndikoi […]

As në pallatin mbretëror nuk ka vend për racizëm

Intervista e Meghan që akuzon familjen mbretërore për racizëm lë vend për mosbesim dhe tmerr, mendon Jochen Buchsteiner (FAZ).     Tani të gjithë të interesuarit dhe shumë të tjerë, dëgjuan variantin “Meghan” të historisë. Sipas saj dukesha e Sussex-it dhe i shoqi, Princ Harry, u larguan nga familja mbretërore, sepse ajo tregohet e ftohtë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara