e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve mbylli të gjitha pretendimet e palëve për qarkun e Beratit. Pas rinumërimit të 114 kutive të kërkuara nga LSI, rezultati nuk ndryshoi por u ngushtua diferenca ndërmjet PS-së dhe LSI-për në 58 vota për një karrige deputeti.

 

Hetimi i kutive të Beratit nuk ndryshoi rezultatin në ndarjen e mandateve. 114 kutitë e rinumëruara ngushtuan me 19 vota diferencën mes PS dhe LSI, të pamjaftueshme për të kaluar mandat parlamentar nga njëra forcë te tjetra.

 

Për dy ditë administrata e KQZ veshi rrobat e numëruesit të votave ndërsa salla e mbledhjeve u kthye në një KZAZ. Partitë politike bënë sytë katër me vëzhguesit e tyre, për të kapur çdo parregullsi të numëruesve partiak.

 

Përfundimi i rinumërimit kthjelloi tabelën e rezultatit por jo qëndrimet politike. Menjëherë pasi kutitë u rimbollën, erdhën edhe akuzat. PD shkoi tej akuzave politike duke folur për kërcënim të vëzhguesve të saj nga socialistët.

 

”Joana Melengu kërcënoi vëzhguesen e PD. U kap në 20 prill duke shpërndarë ndihma nga rezervat e shtetit”, deklaroi avokati i PD, Marash Logu.

 

Kutitë e Beratit ishin një test për anëtarët e KAS. Tashmë në radhë janë ankimet për Durrësin ku edhe për këtë qark, është kërkuar rinumërimi i fletëve të votimit.

 

Më shumë

PD: Liria e medias është në rrezik!

Deputetja e PD në opozitë, Albana Vokshi ka reaguar të martën pas shpalljes së garës për 5 anëtarë të Autoriteti i Medias Audiovizive (AMA), përfshirë dhe kryetarin, duke shprehur shqetësimin se kontrolli i këtij institucioni dhe RTSH-së nga qeveria e kryeministrit Rama, ka vendosur lirinë e medias në rrezik. Vjedhja e mandateve përmes blerjes […]

Berisha “non grata” nga SHBA, reagon Basha: Keqardhje për vendimin! Bëj thirrje për transparencë të plotë mbi çdo fakt e dokument

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas shpalljes “non grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha nga SHBA. Basha shpreh keqardhje për vendimin e Sekretarit të Shtetit dhe bënthirrje për transparencë të plotë mbi çdo fakt e dokument që ka lidhje me këtë vendim.   Basha shprehet më tej se Dr. Berisha është padyshim udhëheqësi […]

Sali Berisha dhe familja e tij shpallen “non grata” nga SHBA

Në një deklaratë të publikuar të mërkurën nga Departamenti i Shtetit, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken thotë:   “Sot, po shpall përcaktimin publik të shtetasit shqiptar Sali Berisha, ish-President i Shqipërisë, ish-Kryeministër i Shqipërisë dhe ish-anëtar i Parlamentit të Shqipërisë si i përfshirë në korrupsion në shkallë të lartë.   Në cilësinë e […]

Vendimi i DASH, Berisha: I keqardhur, s’ka asnjë bazë konkrete

Në një përgjigje të gjatë ndaj vendimit të njoftuar nga Sekretari amerikan i Shtetit, ish kryeministri Sali Berisha shprehet “i keqardhur nga vendimi” të cilin ai e konsideron “pa asnjë bazë konkrete”. Përmes një postimi në Facebook, ai shkruan se “gjatë 30 viteve në politikë nuk ka ekzistuar kurrë asnjë akuzë në adresën time, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara