e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Nga akademiku Vasil Tole

 

 

16 dhjetori 2020 shënoi 250 vjetorin e lindjes së L.V. Bethovenit. Gjithë bota e kujtoi krijuesin emërmadh, muzika e të cilit është sot e gjithë ditën pjesë e identitetit njerëzor dhe e përditshmërisë sonë, Europa posaçërisht e nderoi si artistin dhe qytetarin, muzika e të cilit është pranuar edhe si Himni zyrtar i kontinentit tonë, posaçërisht Gjermania më 16 dhjetor u mbulua si një vello nga tingujt e tij hyjnorë.

 

Po Shqipëria?

Kur Bethoveni jetoi e krijoi, Shqipëria ishte e pushtuar nga otomanët dhe askush nga shqiptarët nuk e dëgjoi emrin dhe muzikën e Tij të mahnitshme.

 

Në fillim të shek. XX, në vitin 1903,  kur ende nuk kishim muzikë dhe institucione në Shqipëri, Faik Konica propozonte që shkrimtarët e rinj shqiptarë të muzikonin vargjet e tyre me muzikën e Bethovenit. Dhe kështu, për të parën herë emri dhe muzika e Bethovenit u pa dhe këndua nga shqiptarët, i botuar më janar 1903 tek revista ALBANIA e Konicës.

 

Më pas, skulptori Odhise Paskali realizoi më 1928 një nga bustet më të bukura të Bethovenit, Fan S. Noli shkroi studimin më origjinal për muzikën dhe personalitetin e Tij dhe Konservatori i Tiranës u çel më 1962 me tingujt dhe mesazhin e lirisë së  Simfonisë së IX.

 

Sot Bethoveni është pjesë e peizazhit muzikor në Shqipëri, që nga shkollat e deri në sallat e koncerteve e transmetimet audio-vizive.

 

Kemi nevojë që Tirana  ta ketë bustin e Paskalit në një shesh publik, në shenjë nderimi për këtë kolos të krijimtarisë muzikore botërore.

 

Amin!

 

*Foto 1: Përmendja për herë të parë e emrit dhe krijimtarisë  së Bethovenit në botimet shqipe.

*Foto 2: “Bethoveni” nga Odhise Paskali

 

 

 

 

 

Më shumë

Poezitë e shkruara me dorë në burg, Visar Zhiti prezanton librin e fundit

Shkrimtari Visar Zhiti paraqiti, pasditen e të premtes, në biblioteken publike të qytetit të Shkodrës librin e tij të fundit “Dorëshkrimet e fshehta të burgut”. Libri përmban poezitë e tij, të shkruara me dorë gjatë kohës kur ai vuante dënimin në burgun e Spaçit dhe atë të Qafë-Barit.  Poeti vuajti 10 vite heqje të […]

Shtatori, muaji i Trashëgimisë Kulturore – Dea e Butrintit

Koka e Apollonit ose e njohur si Dea, një nga kryeveprat e artik antik në Shqipëri gjendet e ekspozuar që nga viti 1981 në Muzeun Historik Kombëtar.   Mermer. Lartësia 50 cm, Butrint, gjysma e parë e shek. IV p.e.s.       Dea e Butrintit, është koka e një skulpture gjetur në sitin […]

Nis festivali ndërkombëtar i filmit në Kosovë

Të ftuar të shumtë kryesisht të botës së artit morën pjesë në hapjen zyrtare të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Prifest.   Festivali është hapur me filmin “Zgjoi”, të regjisores Blerta Basholli, film ky që deri më tani ka fituar shumë çmime ndërkombëtare.   Por për Bashollin është ndjenjë e vecantë që filmi të shfaqet […]

Bregoviçi i kontestuar

Asnjë koncert tjetër nuk ka ndezur një debat kaq të madh në botën shqiptare si ai i këngëtarit Goran Bregoviç në Korçë. Mjaft vetë kërcyen nën tingujt e muzikës së tij, por nuk munguan edhe incidentet megjithë masat e sigurisë.   Nata e fundit duhet të ishte kulmi i festës që zgjat prej një […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara