e mërkurë 20 janar 2021
e mërkurë 20 janar 2021

 

Izraeli e ka dekretuar me ligj rikthimin dhe riatdhesimin e hebrenjve nga e gjithë bota në Izrael, duke iu ofruar mbështetje të menjëhershme logjistike dhe sociale.

 

Kjo sjell rritjen e vazhdueshme të popullsisë. Nga mbi 800 mijë në vitin 1948, kur u themelua si shtet modern, në 9.3 milionë që është aktualisht.

 

 

30 nëntori është Dita e Përkujtimit për hebrenjtë e dëbuar nga tokat arabe dhe Irani.

 

Ajo shënon dëbimin me dhunë të 850,000 hebrenjve nga tokat arabe në vitet 1940. IS

 

Më shumë

Aleksej Navalny arrestohet pasi mbërrin në Moskë

Avioni që transportonte Aleksej Navalnyn për në Rusi u ridrejtua papritmas në një aeroport tjetër të Moskës. Policia arrestoi disa mbështetës të tij, të cilët e prisnin Navalnyn në destinacionin e tij të planifikuar.   Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të […]

Kina përballet me shpërthim të ri të koronavirusit

Kina po përballet me një prej shpërthimeve më të rrezikshme të koronavirusit, meqë autoritetet shëndetësore kanë thënë se dhjetëra persona kanë rezultuar pozitiv në provincën Hebei, afër kryeqytetit Pekin. Ministria kineze e Shëndetësisë ka thënë se në Hebei janë raportuar 82 raste të reja lokale më 10 janar. Shqetësimet për shpërthime të reja kanë […]

Trump: Nuk do të marr pjesë në inaugurimin e Biden

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të premten se nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e pasardhësit të tij, Presidentit të zgjedhur demokrat Joe Biden, më 20 janar.   Ai i bëri komentet disa orë pasi premtoi për një tranzicion paqësor të pushtetit. Një burim që kishte dijeni për zhvillimet tha se […]

Presidenti Trump dënon dhunën në Kapitol

Presidenti Donald Trump të enjten dënoi mbështetësit e tij të dhunshëm që sulmuan Kapitolin të mërkuren dhe pranoi humbjen ndaj rivalit të tij demokrat, Presidentit të zgjedhur Joe Biden.   Në një video-mesazh të ri, Presidenti Trump tha se tani që Kongresi ka certifikuar rezultatet, “administrata e re do të inaugurohet më 20 janar” […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara