e shtunë 15 maj 2021
e shtunë 15 maj 2021

 

Në 30 Prill të vitit 1808 u prodhua makina e parë e shkrimit nga italiani Pellegrino Turri.

Dy vjet më parë, 1806, ai kishte shpikur edhe letrën e karbonit.

Makina e shkrimit filloi të prodhohej komercialisht vetëm pas vitit 1870, ndërsa modeli i tastierës që përdoret sot, u projektua nga Christopher Sholes në vitin 1874.

Kjo është makinë shkrimi Olivetti M40, prodhuar në vitet 1938-1946 dhe ruhet ndër objektet muzeale në Arkivin Qëndror Shtetëror.

 

Më shumë

SHELL kërkime për naftë në Vjosë, përmetarët në protestë

Ndërkohë që e gjithë vëmendja është te zgjedhjet dhe rezultatet finale, përmetarët duket se kanë një problem social që prek komunitetin e tyre.   Ata sot kanë dalë në një protestë paqësore në sheshin e qytetit, në shenjë mos-dakordësie lidhur me shpimet-kërkimet që kompania SHELL po kryen në lumin Vjosa.   Këto punime dhe […]

Bulqiza e kamur nën tokë por skajshmërisht e varfër mbi tokë

Kulmi i luftës elektorale: Krerët e partive u premtojnë shumë zgjedhësve. Por minatorët e Bulqizës prej 30 vjetësh janë ngopur me premtime. Skamja në zonën e pasur nëntokësore mbetet konstantja për shumë banorë.   Një mesogrua, e veshur kryekëput me të zeza, sheh trishtueshëm shtëpinë e saj përdhese që nuk mundi kurrë të kishte […]

Pse i harruam gratë në pandemi?

Efektet e pandemisë së virusit Corona i kanë goditur gratë në mënyrë joproporcionale, sipas një raporti kthjellues të Amnesty International. Ne e kemi injoruar gjendjen e tyre të vështirë, thotë Manuela Kasper-Claridge. Fytyra e tmerrshme e Coronës shfaqet si sëmundje, si vdekje dhe dëshpërim për shumë vetë. Gratë përballen me këtë çdo ditë, sepse […]

Zgjedhjet – 107,024 persona do të votojnë për herë të parë

Kur na ndajnë 15 ditë nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi ka publikuar numrin e votuesve të rinj, që do kenë mundësi të votojnë këtë vit.   Në një postim në faqen e tij në Facebook, kreu i KQZ-së bën të ditur se janë 107 […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara