e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Këtë vit mbushen 30 vite nga masakra e 2 prillit 1991ku mbetën të vrarë katër qytetarë shkodran. Pavarësisht pandemisë një prej organizatorëve të 2 prillit, Harris Murana i cili mbeti edhe i plagosur rëndë i kujton qytetarëve të Shkodrës që të mos e harrojnë 2 prillin, aq më tepër në këtë vit jubilee të 30-vjetorit.

 

Murana thotë se qytetarët ftohen të marrin pjesë në aktivitetin e 30 vjetorit në përkujtim të masakrës së 2 prillit por duke respektuar rregullat anti-COVID.

 

Në 2 prill të 1991 mbetën të vrarë Arben Broci, Nazmi Kryeziu, Bujar Bishanaku dhe Besnik Ceka të cilët bashkë me shumë të rinj shkodran dolën në rrugët e qytetit duke kërkuar ndryshimin e madh politik.

 

 

Përveç katër të vrarëve, dhjetra të tjerë mbetën të plagosur. Aktivitetet tek sheshi 2 prilli do të nisin në orën 10:30.

 

Atë ditë në shesh me mijëra që tjerëve, ishte edhe fotografi i mirënjohur shkodran Angjelin Nenshati, i cili nuk jeton. Me shkrepjet e tij ai ka lënë një dokument shumë të rëndësishëm, të rrallë për atë ditë. Në fakt fotot janë zbuluar për herë të parë para rreth 5 viteve. Megjithatë, sa herë ripublikohen, ngjallin të njëjtin emocion….

 

Familjari heq kurorat me lule të Jozefina Topallit nga monumenti i 2 Prillit në Shkodër:

 

Kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli vendosi sot kurora me lule në memorialin e katër dëshmorëve të demokracisë në Shkodër, me rastin e 30-vjetorit  të pushkatimit të tyre nga regjimi komunist.

 

Mirpo, pas nderimit të bërë nga Topalli ka ndodhur një e papritur. Ahmet Kryeziu, xhaxhai i Adela Kryeziut ka hequr kurorat me lule të vendosura  nga Lëvizja për Ndryshim tek monumenti i 2 Prillit. Adela Kryeziu kandidonte e dyta në listë në partinë e Topallit në qarkun Shkodër.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Kapitullimi i Italisë fashiste – si u hapën dyert e shtëpive shqiptare për të mbrojtur trupat italiane nga nazistët gjermanë

Në foto: Pamje nga filmi “Tomka dhe shokët e tij” ku tregohet se si mbroheshin ushtarët italianë në familjet shqiptare     Më 8 shtator 1943, Italia fashiste shpalli kapitullimin para trupave aleate, edhe pse kushtet e marrëveshjes ishin vendosur që më datë 3 shtator. Kapitullimi ndodhi për të ndaluar veprimet e aleatëve në Itali […]

A e dinit se beteja më e gjatë kundër nazistëve në Ballkan është zhvilluar në Shqipëri?

78 vite më parë, si sot, nisi beteja më e gjatë e Ushtrisë Shqiptare kundër forcave gjermano-naziste. Nga datat 5 gusht 1943 deri më 28 shtator 1943 u zhvillua Lufta e Konispolit. Kjo betejë, e cila zgjati për 55 ditë, ishte luftimi i parë në vendin tonë në kufirin shtetëror me Greqinë kundër batalioneve […]

A e dinit se fituesi i parë i Olimpiadës ishte shqiptar?

Komiteti Olimpik Shqiptar është krijuar në vitin 1958 dhe Shqipëria ende nuk e ka një medalje olimpike. Shumë shqiptarë kanë fituar medalje nën flamujtë e Jugosllavisë, Greqisë, Italisë, Gjermanisë e së fundmi të Kosovës. Mirëpo, a e dinit se, në vitin 1896 kur Lojrat Olimpike moderne nisën, ishte maratonomaku Spiros Louis, arbëror i Greqisë, […]

101 vite më parë, gratë shqiptare organizohen për të ndihmuar në luftë për Atdhe!

101 vjet më parë u krijua në Shkodër, më 3 gusht 1920, “Komiteti i Zojavet ‘Grueja Shqyptare’ për ndihma bamirsije”. Synimi kryesor i Komitetit ishte mbështetja në mjete financiare dhe sende të ushtrisë shqiptare që ndodhej në front të luftës (Neni 2 i Statutit; bëhet fjalë konkretisht për përpjekjet mes ushtrisë shqiptare dhe asaj […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara