e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

95 – Vjetori e gjen Forcën Detare në një fazë intensive të modernizimit.

 

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, në këtë përvjetor kujtoi një nga përformancat më të jashtëzakonshme të FD në Detin Egje, gjatë operacionit “Sea Guardian”, duke shpëtuar mbi tremijë jetë njerëzish.

 

 

Duke vlerësuar mbështetjen e partnerëve e aleatëve të NATO-s, ministrja e Mbrojtjes tha sa vijon: “Projekti më i rëndësishëm është kontrata afatgjatë e mirëmbajtjes dhe përmirësimit të Sistemit të Integruar të Vëzhgimit të Hapësirës Detare me kompaninë amerikane Lockheed Martin, që do të përmirësojë kontrollin dhe monitorimin e hapësirës detare”.

 

“Pas pajisjes së të gjitha anijeve të klasit Iliria me topa 20mm, vitin që vjen, siç diskutuam edhe me gjeneral Xhebexhinë, do të vijojmë me disa projekte të tjera modernizuese, siç janë pajisja e anijeve me sisteme dhe pajisje komunikimi, që do të na lehtësojnë komunikimin me aleatët”, – theksoi ministrja Xhaçka, teksa foli edhe për zgjidhjen përfundimtare të çështjes së riparimit të anijeve të Forcës Detare duke i hapur rrugë projekteve të modernizimit me anije të reja dhe moderne.

 

Forca Detare daton si ditë të formimit të saj 25 Dhjetorin e vitit 1925.

 

 

 

Më shumë

700 mijë shqiptarë kanë ikur nga vendi nga 2008-a; Kanë marrë leje qëndrimi në një nga vendet e BE-së, rekord në rajon, sipas Eurostat

Që nga viti 2008 deri në 2020-n, janë rreth 700 mijë shtetas shqiptarë që kanë marrë leje qëndrimi në një nga shtetet e Bashkimit Europian.   Shifrat janë bërë të ditura nga Eurostat, instituti europian i statistikave dhe janë përpunuar nga “Monitor”.   Numri më i lartë i lejeve të qëndrimit është dhënë […]

Në 12 tetor 1879 u themelua në Stamboll Shoqëria e të Shtypurit Shkronja Shqip

Kryetar i Shoqërisë ishte Sami Frashëri, kurse anëtarë qenë një grup patriotësh të kohës, disa prej tyre ndër më të njohurit e Rilindjes, si Abdyl Frashëri, Pashko Vasa, Jani Vreto, Hasan Tahsini, Koto Hoxhi, Zija Prishtina e të tjerë. Synimi kryesor i Shoqërisë, i ngritur nga Komiteti Qendror për Mbrojtjen e të Drejtave të […]

Mësueset e Letërsisë dhe Historisë te “Çajupi”, u konfliktuan të premten, familjarët përplasen të hënën në mëngjez me armë te dera e shkollës

Një tjetër version del në dritë në lidhje me ngjarjen që ndodhi sot para shkollës “Çajupi” në kryeqytet, ku sherri i nisur mes dy mësueseve ka çuar në përplasje fizike mes të armëve të tyre. Ngjarja ndodhi mëngjezin e sotëm. Një kolege e dy ‘protagonisteve’ që u bënë mollë sherri për konfliktin e dhunshëm […]

Brezi i arsimit pandemik

Për të tretin vit akademik radhazi, mësimdhënia në vend nisi me masa kufizuese, duke rrezikuar arritjet e një cikli të tërë, me humbje që do të përçohen në dekada. Qeveria iu përgjigj situatës, duke shkurtuar buxhetin e arsimit në mes të vitit me 12 milionë euro (3.5%). Shpenzimet për arsimin në dy vitet e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara