e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

Pandemia e COVID-19 ka nxitur një luftë globale për sendet mbrojtëse vetjake, teksa qeveritë përpiqen të mbrojnë punonjësit e vijës së parë të kësaj beteje.

 

Por teksa askush nuk e kundërshton këtë nevojë emergjente, ambientalistët janë të shqetësuar se kjo mund të përkeqësoje një tjetër formë epidemie, atë të ndotjes së shkaktuar nga sendet plastike.

 

Sipas OKB, një sasi plastike prej 13 milionë ton derdhet çdo vit në det dhe gjysma e tyre vjen nga sende të cilat përdoren vetëm një herë.

 

Në Mesdhe, çdo vit derdhen rreth 570 mijë ton sende plastike, ekuivalenti i 33.800 shisheve plastike për minutë sipas një raporti të organizatës World Wildlife Fund (WWF).

 

Italisë, në periudhën e rihapjes, do i duhen rreth 1 miliard maska dhe 500 milionë doreza në muaj, sipas përllogaritjeve të Politeknikut të Torinos.

 

Sipas raportit të WWF, “nëse vetëm 1 për qind e këtyre maskave hidhet në natyrë, kjo do të shkaktonte të paktën 10 milionë maska që ndotin ambientin.”, raporton  euronews.

 

 

A mund të gjendet përgjigja tek ekonomia qarkulluese?

 

“Mbeturinat që gjenden në det shkaktohen nga mënyra sesi derdhen sendet një përdorimshe kryesisht plastike, jo nga përdorimi i tyre në vetvete”, thotë Richard Thompson, profesor i biologjisë marine në Universitetin e Plajmauthit, i cili ishte i pari që përdori termin “mikroplastikat” në 2004.

 

“Qeveritë i kanë kërkuar qytetarëve që të mbajnë maska, por kjo nuk duhet të sjellë domosdoshmërish hedhjen e tyre në rrugë”.

 

“Por në të njëjtën kohë, nëse këto produkte po përdoren, atëherë duhet të këshillojmë njerëzit sesi t’i hedhin ato në vendet përkatëse”.

 

Thompson shpjegon se shpikja e produkteve të sakta mund të ndihmonte në kontrollimin e sasisë së mbeturinave në oqean. Kjo filozofi është thelbi i ekonomisë qarkulluese, e cila kërkon të nxisë shpikjen e sendeve që janë më lehtë të riciklueshme.

 

Më shumë

Raporti i BE: 76.5% e ujërave në Shqipëri të shkëlqyera, zonat e plazhit me ndotjen më të madhe

Publikohet raporti i Bashkimit Europian për cilësinë e ujërave detare por edhe në tokë, ku Shqipëria renditet e 20-a nga 30 shtete të monitoruara.   Sipas raportit 76.5 për qind e ujërave në Shqipëri kanë kualitet të shkëlqyer, 95.8% kanë cilësi të pranueshme dhe 4.2% klasifikohen si zona të ndotura.   Renditja sipas […]

Malet nën pushtetin e zjarreve: Barinjve do iu ndalohet shfrytëzimi i kullotave

Vazhdoi edhe sot situata e rënduar me zjarret në malet e Qarkut të Vlorës, ku vatra më serioze është ajo në gadishullin e Karaburunit.   Rreth 500 trupa ushtarake, 50 automjete nga toka, si dhe 3 helikopterë nga ajri po bashkëpunojnë për të shuar zjarret, që rrezikojnë banesat dhe Parkun Kombëtar të Llogarasë.   Një […]

Tymi i djegies së plehrave mbulon Fierin

Qyteti i Fierit prej ditësh është mbuluar nga retë toksike të tymit që del nga fusha e mbetjeve urbane fare pranë qytetit.   Edhe pse koha është e mirë dhe me diell, rrezet e tij bllokohen nga reja e tymit të mbetjeve urbane. Zjarri ka rënë në fushën e mbetjeve në Mbrostar. Sasia […]

Ndotja e lumenjve nga mbeturinat dhe ujërat e zeza në Shkodër

Shkodra është një nga qytetet e Shqipërisë që rrethohet nga ujërat e lumenjve Buna, Drin dhe Kir si dhe nga ato të Liqenit të Shkdorës, i cili është edhe më i madhi në Ballkan. Por kjo pasuri natyrore e qytetit, sipas drejtuesit te shoqatës mjedisore “Eko Mendje”, Mirsad Basha, vazhdon prej vitesh të ndotet nga hedhja […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara