e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

Forcim i marrëdhënieve mes dy vendeve u theksua në kuadër takimeve gjatë vizitës së parë zyrtare në Tiranë tëzv/kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç, me politikanët drejtues të Shqipërisë.

 

 

Vizion i përbashkët drejt së ardhmes europiane, projekte konkrete për rritje të bashkëpunimit mes Malit të Zi dhe Shqipërisë. Në këto dy tema u përqëndruan bisedimet mes autoriteteve të Shqipërisë me zv/kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç, i cili të premten (16.07) zhvilloi vizitën e tij të parë zyrtare në Tiranë.

 

Forcim i marrëdhënieve mes dy vendeve

 

“Patëm dakortësi në çdo pikë” shkruajti kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në median sociale në përfundim të takimit me zv/kryeministrin e Malit të Zi Dritan Abazoviç pa dhënë detaje. Lidhur me forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve detajet i dha vet Abazoviç në deklaratat e tij pas takimit me kryeministrin Rama: “Kemi biseduar për rikonstruksion të hekurudhës që lidh dy vendet, një pikë dalëse të autostradës së gjelbër dhe ndërtimin e një ure për të lidhur Velipojën me Ulqinin, heqjen e kartonit jeshil me vlerë 15 euro për qytetarët shqiptarë që shkojnë në Malin e Zi,” ka bërë me dije Dritan Abazoviç.

 

Lidhur me rrugëtimin drejt hyrjes në BE, këndvështrimi i politikanit të ri  shqiptar në qeverinë e Malit të Zi përkon me nismën e krijimit të një Shengeni Ballkanit, të rimarrë në fillim të këtij muaji, më 6 korrik, në Samitin on-line të Berlinit, në kuadër të Procesit të Berlinit. Ai ka theksuar edhe domosdoshmërinë e mosndryshimit të kufijve egzistues në Ballkanin Perëndimor, të artikuluar me këmbëngulje dhe konseguencë nga Gjermania.

 

 

Drejt BE me kufijtë egzistues

 

Krijimi i Shengenit Ballkanik, një nismë e kryeministrit të Shqipërisë Rama dhe presidentit të Serbisë, Aeksandër Vuçiç. Kjo nismë konsiderohet nga këto vende si “strategji që do të përshpejtojë zhvillimin ekonomik e shoqëror të Ballknait Perëndimor,(BP) dhe shkurtojë kohën e anëtarësimit të vendeve të rajonit duke garantuar katër liri themelore: lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitaleve”

 

Kësaj nisme deri tani i janë bashkuar vetëm tre vende të BP: Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Shqipëria që së fundi kanë nënshkruar një memorandum bashkëpunimi gjatë pandemisë COVID-19  si edhe një marrëveshje që u mundëson shqiptarëve dhe serbëve të udhëtojnë vetëm me karta identiteti.

 

Në Samitin on-line të BP, në Berlin, në kuadër të procesit të Berlinit, në fillim të korrikut kryeministri Rama theksoi, se “tre vendet kanë vendosur të ecin sa më shpejt që të jetë e mundur drejt hyrjes në BE dhe mirëpresin edhe vendet e tjera të rajonit.”

 

Deklaratat e zv/kryeministrit të Malit të Zi Abazoviç në Tiranë duke folur për “kufij të padukshëm” kanë lënë të kuptohet mbështetjen e tij pë rnismën e konkretizimit të Shengenit Ballkanik, pra realizimit të katër lirive të sipërmendura mes gjashtë vendeve të rajonit.

 

“Çdo vend i Ballkanit Perëndimor duhet të shkojë drejt Bashkimit Europian me kufijtë ekzitues. Nuk i ndryshojmë kufijtë, i bëjmë ato të padukshme”, që në praktikë realizohet duke garantuar katër liritë themelore: lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitalit.

 

 

Hapja e një pike të re kufitare mes dy vendeve

 

Hapja së shpejti e një pike të re kufitare mes Malit të Zi dhe Shqipërisë është bërë publike nga takimi i zv/kryeministrit të Malit të Zi Dritan Abazoviç, me ministrin e Brendshëm Çuçi.

 

“Rritja e bashkëpunimit në fushën e sigurisë, kontrollin e kufirit Shqipëri – Mali i Zi, aksionet e përbashkëta policore kundër trafikut dhe krimit të organizuar, si dhe monitorimi i situatës përgjatë sezonit turistik  ka qënë në fokus të takimit tonë, ” theksoi ministri Çuçi në përfundim të takimit.Ai vuri në dukje që së shpejti “do të bëhet funksionale një pikë e re kufitare mes Shqipërisë dhe Malit të Zi, për të lehtësuar më tej qarkullimin e njerëzve dhe kapitalit. Dy vendet kanë ende një hapësirë bashkëpunimi të pashfrytëzuar. Vizita për herë të parë e një përfaqësuesi të lartë të qeverisë së Malit të Zi nga radhët e shqiptarëve, është një premisë e mirë për të intensifikuar më tej bashkëpunimin mes dy vendeve dhe popujve, adresuar për zgjidhje problemesh të ndryshme të trashëguara nga e kaluara apo të krijuara rishtaz”, tha ministri i Brendshëm Çuçi.

 

Gjatë qëndrimit në Tiranë, zv/kryeministri i Mali të Zi Abazoviç zhvilloi takime me Kryeministrin, Presidentin dhe kryetarin e PD-së, Lulzim Basha.

“Është koha për  një frymë të re europiane në të gjithë trevat tona. Detyra jonë si politikanë, është të bëjmë maksimumin që të fusim më shumë etikë në jetën politike, të bëjmë gjëra konkrete. Të gjithë bashkë që t’i përshtatemi vlerave europiane”, citohet zv/kryeministri i Malit të Zi pas takimit me Bashën.

 

Më shumë

Helmimi nga uji në Deçan, dëshmimtari: Dy serbët kërkuan vendndodhje konkrete të depove të ujit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës thotë se nga analiza e ujit të pijshëm në Deçan, “janë identifikuar disa baktere që mund të japin indikacion për kontaminim të ujit të pijshëm”.   “Në mostrat e ujit të marra më datë 12. 07. 2021 nga rajoni i Deçanit, pas kultivimit në terrene ushqyese përmes […]

Politika monetare e Erdoganit nxit inflacion rekord

Inflacioni në Turqi ka arritur nivel rekord. Jeta është shtrenjtuar kurse fuqia blerëse ka rënë. Megjithatë Erdogan nuk do që të rrisë interesin duke shkaktuar kështu rritje edhe më të madhe të inflacionit.     Ekonomia turke ndodhet në një gjendje të keqe, siç nuk ka qenë për një periudhë të gjatë. Ka dy […]

Kosova miraton një rezolutë që dënon gjenocidin në Srebrenicë

Deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës e bojkotuan seancën ku u miratua rezoluta që dënon gjenocidin në Srebrenicë. Beogradi reagoi duke e quajtur rezolutën të pritshme nga Kosova, por si befasi nga Mali i Zi.   Kuvendi i Kosovës miratoi një rezolutë me të cilën dënohet gjenocidi i vitit 1995 në Srebrenicë të Bosnjës […]

Asnjë përparim në takimin dy ditor Kosovë-Serbi në Bruksel

Delegacionet e Serbisë dhe Kosovës në Bruksel në kuadër të dialogut me ndërmjetësimin e BE kanë akuzuar njeri-tjetrin për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura Kosovë-Serbi.     Në Bruksel për dy ditë radhazi u takuan delegacionet e Kosovës dhe Serbisë me të ngarkuarin e Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi Mirosllav Lajçak, por nuk u […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara