e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

Lindi në Nepravishtë të Gjirokastrës më 28 nëntor 1911. Shkollën e mesme e kreu pranë Shkollës Teknike të Tiranes me nota të shkëlqyera. Vitet 30’ do ta gjenin atë në Itali, në Firence, në Institutin Pomoligjik (Hortikulturës) dhe nga vlerësimet e shkëlqyera pranë këtij Instituti rikthehet të punojë në atdhe për të ngritur fidanishtet e para në Tiranë, Korçë e Peshkopi, në pemë frutore dhe sjelljen e farave të ndryshme lulesh. Lufta e dyte boterore do ta gjente të përfshirë në krah të partizanëve.

 

Kryen disa detyra të rendesishme si shef i sektorit të pemëtarisë në Ministrinë e Bujqësisë, drejtor i teknikumit bujqësor Kamëz si edhe shef i sektorit të Hortikulturës pranë stacionit kërkimor bujqësor në Brakë të Tiranës dhe për vite të tëra edhe pas daljes në pension në rolin e tij si pedagog.

 

Karriera e tij është e mbushur plot me vlerësime për punën e pa lodhur ku përveç medaljeve të marra në Shqipëri vlersimet më të spikatura janë “Medaljen a Artë të Miçurinit” e dhënë nga Akademia e Shkencave Ruse dhe medalja e argjendtë si “Njeriu i Shekullit” e dhënë nga Instituti Biografik i Kembrixhit.

 

Në fotografi Abedin Çiçi në rini dhe në moshë madhore ndërsa fotoja pasuese është

studim mbi shtimin e manit për ushqimin e krimbit të mëndafshit përgatitur nga Abedin Çiçi.

 

Foto: AQSH.

 

 

 

 

Më shumë

Sabiha Kasimati – shkencëtarja e parë shqiptare

Lindi në Edërne (Adrianopojë), Turqi, më 15 shtator 1912, në një familje intelektule libohovite. Kur familja e saj u kthye në atdhe, ajo vazhdoi studimet në Liceun Francez të Korçës, duke qënë e para fëmer që mbaron këtë shkollë. Pas përfundimit të studimeve, punon si mësuese në Normalen Femërore të Korçës, Shkollën Amerikane të […]

Theodhor Kavalioti (1718-1797) – Mendimtar dhe filozof iluminist

Mendimtar dhe filozof iluminist. Lindi dhe vdiq në Voskopojë. Mësimet e para i mori në vendlindje dhe i plotësoi në Janinë. Pas studimeve u kthye në Voskopojë, ku zhvilloi veprimtari pedagogjike e shoqërore. Më 1743 u emërua mësues dhe më pas drejtor i shkollës, e cila me përpjekjet e tij u ngrit në rangun […]

Zef Skiroi – Poeti, prozatori, dramaturgu, etnografi, publicisti i shquar arbëresh

Më 10 gusht 1865 lindi në Horë të Arbëreshëve poeti, prozatori, dramaturgu, etnografi, publicisti i shquar arbëresh Zef Skiro. Që në moshë të vogël tregoi interes për historinë dhe traditat e paraardhësve. Studioi në “Seminarin Shqiptar” në Palermo. Më 1887 themeloi në Palermo revistën “Arbëri i Ri”, bashkë me Françesk Petën. Më 1890 u […]

Meleq Gosnishti – Hero i Popullit

Meleq Gosnishti Hero i Popullit. U vra gjatë luftimeve për marrjen e kalasë së Margëlliçit në Patos në 30 mars 1944. Lindi në fshatin Gosnisht të Përmetit. I biri i Iliaz dhe Hatixhe Gosnishtit. Qe femija më i madh nga shtatë fëmijet e kësaj familje. Emigroi që në moshën 14 vjeçare drejt Parisit dhe u […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara