e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

 

 

Ndërsa Shtetet e Bashkuara vazhdojnë tërheqjen e personelit të ambasadës në Kabul, administrata Biden mbron tërheqjen nga vendi që është shkatërruar nga lufta. Kritikët thonë se largimi i Shteteve të Bashkuara mund të krijojë një krizë humanitare dhe ta kthejë Afganistanin në një strehë për ekstremistët.

 

Skenat nga Kabuli prej nga ShBA po vazhdon tërheqjen e personelit të tyre po marrin vëmendjen e gjithë botës, ndërsa kryengritësit talebanë janë gati të marrin kontrollin e Afganistanit.

 

Administrata Biden e mbrojti vendimin për t’u larguar nga vendi pas 20 vitesh dhe nuk priste që talebanët të përparonin me kaq shpejtësi.

 

“Presidenti vendosi se ishte koha për t’i dhënë fund kësaj lufte për Shtetet e Bashkuara, për të dalë nga mesi i një lufte civile në Afganistan dhe për t’u siguruar që ne po ndjekim interesat tona në të gjitë botën. Kjo është ajo që po bëjmë“, tha Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

 

Disa ligjvënës republikanë nuk po kritikojnë vetëm administratën Biden. Ata fajësojnë edhe administratën e ish Presidentit Donald Trump për vendimin e tërheqjes së plotë nga Afganistani deri në maj 2021, një afat që Presidenti Biden e shtyu deri në gusht.

 

Kritikët gjithashtu thanë se mënyra se si administrata po kryen tërheqjen, dobëson imazhin e ShBA-së në skenën ndërkombëtare.

 

Udhëheqësi republikan i Senatit Mitch McConnell tha në një deklaratë të dielën se terroristët dhe kundërshtarët po shohin “momentin e pakëndshëm në të cilën e gjen veten një superfuqi”.

 

 

“Do të ketë pasoja jo vetëm për Afganistan, jo vetëm për ne në Afganistan, jo vetëm për luftën kundër terrorizmit, por edhe për rolin e Amerikës në botë. Në atë masë që kundërshtarët e dinë se mund të na kërcënojnë, ndërsa aleatët po pyesin këtë mëngjes se ‘a mund të mbështeten më tek ne’”, thotë ligjvënësja republiane Liz Cheney.

 

Sekretari Blinken tha se frika është e madhe se talebanët, të cilët udhëhoqën vendin me një qeveri funamentaliste islamike nga viti 1996 e deri në rrëzimin e saj më 2001, do të vendosë sërish rregulla të ashpra për gratë dhe të tjerët.

 

Ai shtoi se i takon komunitetit ndërkombëtar të ndihmojë popullin e Afgansitanit, ndërsa tha se një qeveri që mbështet të drejtat themelore është në interesin e vetë talebanëve.

 

“Nëse ata kanë pushtetin, por nuk e bëjnë këtë, atëherë unë mendoj se Afganistani do të izolohet nga komuniteti ndërkombëtar”, tha Sekretari Blinken.

 

Sipas një sondazhi të kryer në muajin korrik nga Këshilli i Çikagos për Çështjet Globale, 70 për qind e amerikanëve e mbështesin vendimin për t’u tërhequr.

 

Mbetet për t’u parë nëse marrja e shpejtë e kontrollit të kryeqytetit nga Talebanët do të ndryshojë mendimin e amerikanëve për planin e presidentit. VOA

 

Më shumë

20 vjetori i sulmeve terroriste në SHBA, Biden në kërkim të mbylljes së një epoke

Sulmet e 11 shtatorit 2001 ndodhën brenda një periudhe prej më pak se 102 minutash, duke shkaktuar vdekjen e 2,996 njerëzve në atë ditë. Ky është sulmi më i rëndë terrorist në historinë moderne të Shteteve të Bashkuara.   Sulmet u pasuan nga lufta në Afganistan që zgjati gati 20 vjet, që sipas […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

Afganistan: Turqia iu afrohet talibanëve

SHBA janë tërhequr nga Afganistani. Turqia po përpiqet të zerë vendin e amerikanëve si fuqi rajonale, edhe për shkak të interesave të saj. Shumë turq nuk e shohin me sy të mirë afrimin e presidentit Erdogan me talibanët.     Shifrat e Kombeve të Bashkuara e bëjnë të qartë gjendjen dramatike në Afganistan: […]

Talebanët: Kina do të mbajë ambasadën e saj në Kabul

Kina do të mbajë ambasadën e saj në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, theksuan talebanët, raporton Anadolu Agency (AA).   Njoftimi erdhi pasi Abdul Salam Hanafi, zëvendës drejtor i zyrës politike të talebanëve në Doha, Katar, foli në telefon me zëvendësministrin e Jashtëm të Kinës, Wu Jianghao, tha zëdhënësi i talebanëve, Suhail Shaheen.   […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara