e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Kuvendi Komunal në Bujanoc, i përkrahur nga iniciativa e 26 këshilltarëve shqiptarë, ditë më parë shpallën “Qytetar Nderi të Bujanocit”, ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj.

 

Pas vendimit të Kuvendit Komunal të Bujanocit, kanë reaguar zyrtarë serbë, duke mos përkrahur këtë vendim.

 

Pas, kësaj, shqiptarët i kanë vendos dy billborda me foton e Gent Cakaj, një në Preshevë dhe një në Bujanoc, pas refuzimit të Qeverisë së Serbisë për të aprovuar kërkesën e këshilltarëve shqiptarë të Bujanocit, për të shpallur Gent Cakajn “qytetar nderi” të kësaj komune, raporton Scanner.

 

Ndërkohë, sot ka ndodhur një akt i turpshëm, kur fotografia e z.Cakaj, që ishte vendosur para Komunës së Bujanovci është dëmtuar.

 

Një burim nga Bujanovci, i ka thënë Scanner, se rasti ka ndodh sot dhe dyshohet qē është bërë nga qytetarë serbë, në kohën kur Shqipëria dhe shqiptarët anembanë botës po festojnë festën e Flamurit. RTK

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Turqia sfidon dialogun me Greqinë, “bllokon” Egjeun për një vit

E ndërsa Athina dhe Ankaraja ranë dakord që të ulen në bisedime në 25 janar për cështjen e kufirit detar dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan sot dha sinjale pozitive për një takim të mundshëm me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, Ankaraja mbrëmjen e sotme ka bërë një lëvizje që shkon kundër dialogut.   Turqia […]

Kosovë – Zgjedhjet parlamentare më 14 shkurt

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, shpërndau parlamentin dhe shpalli 14 shkurtin, datë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.   “Më këtë vendim Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është udhëzuar t`i ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve për Kuvendin e Republikës së Kosovës. U.d. Presidentja po ashtu […]

Kosovë: Parlamenti miraton dërgimin e FSK-së në misione paqeruajtëse përkrah Shteteve të Bashkuara

Kuvendi i Republikës së Kosovës, me kërkesë të kryeministrit, është mbledhur sonte në seancë të jashtëzakonshme, për të shqyrtuar Propozim-Vendimin e Qeverisë për dërgimin e Kontingjentit të Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit.   Pas vendimit të Kuvendit për shmangie nga afatet procedurale për shqyrtimin e kësaj pike, propozim-vendimin para deputetëve e paraqiti […]

Itinerari i Ballkanit: “Pushbacks” përmes Frontex-it?

Në foto: Kufiri greko shqiptar – migrantët përgatiten për kalimin e kufirit   Gjithnjë e më shumë migrantë përpiqen nga Greqia përmes Shqipërisë të kalojnë në Europën Perëndimore. Shumë prej tyre raportojnë për kthime ilegale (pushbacks) në kufirin grek, me pjesëmarrjen e Frontex-it.   Siriani Ali al-Ebrahim është 22 vjeç. Në vitin 2018 ai iku […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara