e hënë 12 prill 2021
e hënë 12 prill 2021

 

Leonardo di Caprio, aktori me famë botërore, është gjithashtu një ndër aktivistët më të mëdhenj për klimën në botë. Sot ai ka postuar një foto për Lumin Vjosa në instagramin e tij, ku thotë se fatmirësisht qeveria shqiptare ka hequr dorë nga hidrocentrali në Kalivaç dhe zona do bëhet park kombëtar i mbrojtur. Ai shton se Parku Kombëtar i Lumit të Egër Vjosa do të jetë zona më e madhe e konservuar e këtij lloji në Europë pasi zë një sipërfaqe qindra km lumenj dhe përrenj, ku gjithashtu do jenë të mbrojtura qindra e mijëra specie të rrezikuara të zbuluara së fundi në Vjosë.

 

Postimi i Di Caprios:

 

Ndërsa ne presim që Kryeministri Federal dhe qeveria e tij në Bosnjë dhe Hercegovinë të ndërmarrin hapa ligjore për të mbrojtur lumenjtë e Zemrës Blu të vendit nga shkatërrimi i mëtejshëm nga hidrocentralet e vogla, ka lajme shumë premtuese që vijnë nga Shqipëria. Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës mund të shpëtohet nga zhvillimi i hidrocentraleve.

Në 25 Shtator, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama njoftoi se projekti i digës Kalivaç u refuzua dhe se zona do të bëhet një park kombëtar. Parku Kombëtar i Lumit të Vjosa do të bëhej vendi më i madh i Evropës për ruajtjen e lumenjve që mbulon disa qindra kilometra lumenj dhe përrenj dhe mbron qindra apo edhe mijëra specie si ngjala e Evropës në rrezik global dhe flutura e Vjosa e zbuluar së fundmi.

Kjo do të ishte një arritje e madhe për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës dhe parku mund të bëhet një model për Strategjinë e Biodiversitetit brenda kornizës së Marrëveshjes së Gjelbër. Në pritje të më shumë lajmeve të mira në lidhje me veprimet konkrete për mbrojtjen e përhershme dhe të plotë të lumenjve në Bosnjë dhe Hercegovinë, Shqipëri dhe pjesën tjetër të rajonit të Ballkanit Zemra Blu.

 

https://www.instagram.com/p/CHtbw4llPps/?fbclid=IwAR1QxRgnyqD9BfJSbKqeDeYhpGhwkM0TXQXDwNrw4Vgp3pT4_M2qto-sJZI

 

 

Më shumë

110 vjetori i kryengritjes antiosmane në Malësinë e Madhe

Banorë të Malësisë së Madhe, në dy anët e kufirit, përkujtuan të martën në Hot 110 vjetorin e Kryengritjes antiosmane të Malësisë, një ngjarje e rëndësishme për historinë kombëtare të shqiptarëve, e cila i parapriu shpalljes së Pavarësisë.   E udhëhequr nga prijësi popullor Dedë Gjo Luli dhe mbështetur nga intelektualët më në […]

77-vjetori i betejës së Margëlliçit

Lufta Antifashiste Nacional Çlirimtare njeh shumë beteja të rëndësishme. Njëra prej tyre është beteja e Margëlliçit, e cila u finalizua më 29 mars 1944. Beteja e Margëlliçit erdhi si rezultat i operacioneve luftarake partizane në etapën e dytë të Operacionit të Dimrit në 1943-1944. Në fund të shkurtit dhe në fillim të marsit 1944, […]

Rikthehet ora verore, një orë më pak gjumë, më shumë ditë

E diela e fundit e marsit ka shënuar edhe ndryshimin e orës me 60 minuta para. Kjo do të thotë një orë më pak gjumë në mëngjes dhe një orë më tepër aktivitet gjatë ditës.   Ky ndryshim është bërë për t’u mundësuar të gjithë njerëzve të shijojnë më shumë ditën dhe rrezet […]

153-vjetori i lindjes së Gjergj Qiriazit

Gjergj Qiriazi (1868-1912) ka lindur në manastir më 1868. Ai ndoqi shkollën greke në Manastir dhe kolegjin amerikan në Samokov. Pasi përfundoi kolegjin Gjergj Qiriazi filloi punë në Shoqërinë Biblike Britanike. Pas vdekjes së të vëllait, Gjerasim Qiriazit më 1894, ai mori drejtimin e shkollës së vashave në Korçë, kurse më 1908 ishte delegat […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara