e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

 

 

Sebastian Kurz bëri të ditur, se dorëhiqet si kancelar i Austrisë. Kundër politikanit konservator po zhvillohen hetime në një aferë korrupsioni.

 

Kancelari austriak, Sebastian Kurz ka bërë të ditur dorëheqjen dhe se do të kalojë detyrën e mandatit të tij tek ministri i Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg. Vendi ndodhet në një fazë të ndjeshme, tha Kurz. Nuk është e përgjegjshme të rrëshqasim në muaj të kaosit dhe stanjacionit.

 

Kurz shpreson kështu, që ÖVP partia e tij konservatore të vazhdojë koalicionin qeverisës me Të Gjelbrit. Me këtë do të mënjanohej një koalicion katërpartiak, që varet nga “mëshira e Herbert Kickl”, pra  partisë populiste, FPÖ, që në kuadër të aferës Ibica në vitin 2019 humbi pushtetin.

 

Hetime kundër Kurz

 

Hetimet e bëra publike para pak ditësh pas një kontrolli në zyrën e kancelarisë drejtohen kundër Sebastian Kurz për shpërdorim, ryshfet dhe korrupsion, ato shkaktuan krizën qeverisje në Austri. Kurz që kërkoi fillimisht të qëndronte kancelari i hodhi edhe njëherë poshtë akuzat. “Akuzat janë të gabuara, dhe unë do të mund ta sqaroj këtë”, tha Kurz.

 

Por Të Gjelbrit nuk e mbështetën më kancelarin dhe i bënë thirrje partisë ÖVP të vendosë një person pa probleme për këtë post. Kreu i Të Gjelbërve, Werner Kogler e quajti këtë “hap të duhur për punën e ardhshme të qeverisë.”

 

Kurz nuk bëri të ditur heqjen dorë plotësisht nga politika. Ai mbetet kryetar i ÖVP-së dhe do të kalojë në grupin parlamentar në parlament, tha Kurz. Sipas prokurorisë së ekonomisë dhe korrupsionit Kurz dyshohet për blerje të raportimit pozitiv për të në një media, për të hapur rrugën drejt kreut të partisë në vitin 2016. Për këtë dyshohet të jenë keqpërdorur fonde të Ministrisë së Financave.

 

 

Më shumë

A është Europa gati për një valë migrimi post-COVID?

Imigracioni i paautorizuar në Europë ra në kulmin e pandemisë. Ndërsa vendet e BE -së rihapen, flukset e emigrantëve po rriten. Çfarë do të thotë për BE – dhe për emigrantët?   Për shumë vende në Europë që kanë kapërcyer valët e pandemisë koronavirus, të qenit në një turmë edhe një herë është një […]

Gjermania: Rrugë me pengesa nga Rënia e Murit tek bashkimi

Një formulim jo i saktë për ligjin e ri të RDGJ-së për lirinë e udhëtimit çon në rënien e Murit të Berlinit. Gati një vit më vonë vuloset bashkimi i Gjermanisë. Stacionet deri më 3 tetor 1990 lexohen si roman policesk.   9 Nëntor: Pak orë pas fjalëve të famshme të Schabowskit( “…sipas dijenisë […]

Britania synon zbutjen e krizës me karburante përmes ushtrisë

Britania e Madhe do të angazhojë gati 200 pjesëtarë të ushtrisë, 100 prej të cilëve shoferë, që nga e hëna të ndihmojnë në dërgim të karburanteve nëpër stacione të naftës dhe të ndihmojnë në zbutje të krizës, që ka ardhur si mungesë e shoferëve.   Qeveria britanike ka thënë të premten se shumë stacione […]

Sa e bashkuar është Gjermania sot?

Më 3 tetor 1990 u nënshkrua zyrtarisht bashkimi i Gjermanisë, një vit pas rënies së Murit të Berlinit. Marrëveshja përcaktoi modalitetet e bashkimit dhe nivelimin gradualisht të standardeve mes lindjes dhe perëndimit.     Që prej 31 vjetësh Gjermania është bashkuar. Të paktën në dokumenta ky hap u kurorëzua shpejt në mënyrë ceremoniale pas […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara