e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

 

Avioni që transportonte Aleksej Navalnyn për në Rusi u ridrejtua papritmas në një aeroport tjetër të Moskës. Policia arrestoi disa mbështetës të tij, të cilët e prisnin Navalnyn në destinacionin e tij të planifikuar.

 

Kritiku i ashpër i Kremlinit dhe aktivisti politik Aleksej Navalny u arrestua, pasi u kthye në Rusi të dielën. Me vendimin për kthim ai sfidoi paralajmërimet e autoriteteve ruse.

 

Pas uljes në aeroportin Sheremetjevo të Moskës, Navalny tha se të gjitha akuzat kundër tij ishin të sajuara dhe se ai “nuk kishte frikë nga asgjë dhe kërkoi që të mos kini frikë nga asgjë”, sipas një video të publikuar nga TV rus Dozhd.

 

Ai më pas u drejtua për në kontrollin e pasaportave ku u ndalua nga policia.

 

Ndihmësit e tij publikojnë një video të konfrontimit, gjatë së cilës Navalny dëgjohet duke kërkuar që avokatit të tij t’i lejohet qasje tek ai.

 

Navalny u largua nga Berlini me një fluturim të linjës ajrore ruse Pobeda dhe ishte planifikuar të ulej në aeroportin Vnukovo të Moskës. Vetëm disa minuta para mbërritjes së tij, megjithatë, Pobeda tha që nyja ishte e mbyllur për aeroplanët që mbërrinin. Ekranet në Vnukovo e treguan më pas fluturimin që devijoi në aeroportin Sheremetjevo të Moskës.

 

Në Aeroportin Vnukovo në jugperëndim të Moskës, mbështetës të shumtë ishin mbledhur për të përshëndetur Aleksej Navalny. Policia ndërmori atje shumë arrestime.

 

Vetëm disa minuta para nisjes Navalny u kishte thënë reporterëve se ai është shumë i lumtur dhe shpresonte të kishte një fluturim të mirë për në Moskë. Ai tha se nuk mendonte se do të arrestohet pas mbërritjes në Moskë. dw

 

Më shumë

Biden mban qëndrim të ashpër ndaj Turqisë

Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden po mban një qëndrim të ashpër ndaj Turqisë për shkak të blerjes së sistemit raketor rus.   Biden nuk e ka ndryshuar qëndrimin e administratës së paraardhësit të tij, Donald Trump për këtë çështje.   “Pozicioni ynë nuk ka ndryshuar. Ne i bëjmë thirrje Turqisë […]

Një bombardues amerikan ka fluturuar mbi Gjirin Persik

Shtetet e Bashkuara njoftuan se një bombardues B-52 ka kryer një fluturim mbi Gjirin Persik si shenjë e demonstrimit të fuqisë dhe “parandalimit të një agresioni të mundshëm”. Njoftimi i ushtrisë amerikane vjen në kohën e tensioneve në rritje me Iranin dhe frikës se shkaku i tyre mund të vie deri te ndonjë sulm […]

G7 kërkon lirimin e menjëhershëm të Navalnyt

Vendet e grupit G7 e quajtën të “motivuar politikisht” burgosjen e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny dhe kundërshtuan “shtypjen e dhunshme” të protestuesve pro-Navalny nga ana e Rusisë.   Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e jashtëm të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kërkuan “lirimin e menjëhershëm […]

Forumi i Davosit – Presidenti i Kinës Xi Jinping, i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar për bashkim

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë në Ngjarjen Virtuale të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) të Axhendës së Davosit dhe mbajti një fjalim të posaçëm të hënën në Pekin përmes lidhjes me video.   “Pandemia është larg përfundimit. Ringjallja e fundit e rasteve të epidemisë na kujton se duhet të vazhdojmë luftën,” tha […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara