e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Kryeopozitori  Alexei Navalny në gjendje të rëndë  shëndetësore: është helmuar me diçka të përzjrë me çajin e tij, ndërsa fluturonte nga Siberia për në Moskë. Mjekët thonë se helmi është absorbuar menjëherë për shkak të çajit të ngrohtë. Gjendja e tij është e rëndë.

BBC bën të ditur se pilotët aplikuan një ulje të emergjencës kur mësuan se një nga pasagjerët, Aleksei Navalny, u ndje keq pasi piu çajin.

Navalny, 44 vjeç, është i njohur në vend për fushatat e tij kundër korrupsionit dhe për kritikat e hapura ndaj Vladimit Putinit, motive për të cilët ka pësuar edhe sulme fizike dhe është arrestuar disa herë. Ai ka qënë helmuar edhe gjatë kohës së burgimit.

 

Më shumë

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

SHBA rihap kufijtë me Europën

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar, duke i dhënë fund ndalimit 20-mujor të udhëtimit, në të njëjtin moment që Europa po lufton me një rritje të rasteve të Covid-19, duke e çuar kontinentin e vjetër sërish në epiqendrën e pandemisë.   Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga 33 vende, duke […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara