e premte 26 nëntor 2021
e premte 26 nëntor 2021

 

 

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca do të ruhet nga Garda e Republikës me vendim qeverie.

 

Vendimi është marrë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave që u mblodh ditën e djeshme, ku u vendos që në listën e personaliteteve që mbrohen nga Garda të jetë edhe Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri.

 

Krahas mbrojtjes fizike, Garda e Republikës do të ketë për detyrë të mbrojë edhe shtëpinë e Soreca-s, së bashku me ambientet ku ai ushtron veprimtarinë e tij.

 

Më shumë

Kuvendi Kombëtar, më 11 apo 18 dhjetor? Demokratët të përçarë

    Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha bëri të ditur sot se ka vendosur të thërrasë mbledhjen e Kuvendit Kombëtar më 18 dhjetor. Ish kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij, kanë paraitur javën e shkuar kërkesën, mbështetur në firmat e 4200 anëtarëve të Kuvendit, për ta thirrur atë një javë më parë më […]

Reforma territoriale – ekspertët dhe politika shohin nevojën për rishikim

Përfaqësues të partive kryesore politike dhe ekspertë në Shqipëri, po artikulojnë domosdoshmërinë e rishikimit të reformës territoriale, e cila u miratua në vitin 2014 vetëm nga shumica e majtë qeverisëse, pasi opozita bojkotoi seancën parlamentare. Partia demokratike në opozitë ka mjaft kritika për rezultatet e deritanishme të reformës dhe pritet të kërkojë në […]

Turqia prodhon anijet patrulluese të Shqipërisë

Pesë anijet, prej të cilave 1 me alumin dhe 4 me fiberglas që do të përdoren nga Policia e Shqipërisë për sigurinë bregdetare, po ndërtohen nga një kompani me qendër në qytetin Izmir të Turqisë, raporton Anadolu Agency.   Kompania “Gözüyılmaz Mühendislik” e themeluar në vitin 1996 në rajonin Çiğli të qytetit Izmir, […]

Ministrja e Bujqësisë: Do hapim Akademinë e Çobenjve, barinjtë do t’i bëjmë profesionistë

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca gjatë raportimit në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese u shpreh se sektori i blegtorisë ndodhet në një moment kritik dhe për këtë arsye do të ketë disa iniciativa. Përpos mbështetjes buxhetore për këtë sektor, ministrja tha se do të krijohet një akademi për barinjtë, pasi po braktiset.     […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara