e shtunë 8 maj 2021
e shtunë 8 maj 2021

 

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ritheksoi sot nevojën që udhëheqësit politikë të sigurojnë se listat e kandidatëve për deputet në zgjedhjet e 25 Prillit do të jenë të pastra.

 

Në një postim në Twitter ajo nënvizoi se kjo nuk duhet bërë “thjesht sepse disa ambasadorë thanë kështu ose sepse Shtetet e Bashkuara e kanë bërë të qartë se korrupsioni është një përparësi”. Udhëheqësit partiak sipas saj “duhet ta bëjnë këtë sepse kërkohet nga ligji shqiptar, sepse kjo pritet nga një vend aleat i NATO-s dhe aspirant për në BE, dhe sepse është një shenjë themelore e respektit për votuesit”.

 

Komentet e ambasadores Kim vijnë një ditë pasi kryeministri Edi Rama deklaroi se “unë nuk kam nevojë të ma kujtojë detyrën time asnjë ambasador në Republikën e Shqipërisë”. Zoti Rama theksoi më tej se “absolutisht nuk ka qenë kurrë qëllimi që të fusim nëpër lista njerëz që kanë pasur probleme në të shkuarën, por nuk kemi pasur informacion. Unë – shtoi ai më tej – di që ka ligj, ka dhe respekt për ligjin. Kush nuk e respekton ligjin duhet të paguajë. Le të jetë kush të dojë. Nuk janë përgjegjësia ime ata, të cilët në një moment të caktuar abuzojnë me detyrën, abuzojnë me funksionin, abuzojnë me ligjin, abuzojnë me të tjerët. Është përgjegjësi individuale. Nuk ka përgjegjësi kolektive në këtë sistem që kemi zgjedhur”, nënvizoi kryeministri.

 

Vetëm në zgjedhjet vendore të vitit 2019, dy kryebashkiakë socialistë rezultuan me probleme në të kaluarën e tyre, ndërsa për dy të tjerë, është ende në vazhdim procesi i verifikimit.

 

Më shumë

Konfirmohen 140 deputetët e Shqipërisë, ngelen jashtë këta politikanë të njohur

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka zyrtarizuar tashmë listën finale të 140 deputetëve të rinj të Kuvendit të Shqipërisë. 140 emrat e rinj, mes tyre figura të njohura por edhe shumë të rinj, do të ulen në karriget e Kuvendit në shtator të këtij viti, në nisje të sesionit të ri parlamentar dhe do […]

ODIHR: Zgjedhjet ishin të qeta, qeveria përdori burimet shtetërore

Vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve të përgjithshme deklaruan sot nga Tirana në raportin paraprak se zgjedhjet e 25 prillit se procesi i votimit u zhvillua i qetë. Ata pohuan se partia në pushtet përdori burimet qeveritare në fushatë dhe mori avantazh nga kjo bazë. Vëzhguesit morën po ashtu shumë pretendime për shitblerje votash. Ata vlerësuan […]

PS në avantazh, LSI në pikiatë – Basha: PS i ka dhënë prioritet numërimit të qendrave që e favorizojnë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka dalë në një deklaratë për media në të cilën është shprehur se Partia Socialiste i ka dhënë prioritet numërimit të kutive që i përkasin mbështetësve të PS. Sipas Bashës, qendrat e para që janë numëruar janë ato që favorizojnë partinë në pushtet.   “Së pari dua […]

Fillon numërimi i votave: Ambasadorja amerikane inspekton në 12 të natës QNV te “Vasil Shanto”

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim dhe kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi kanë shkuar për inspektim tek qendra e numërimit të votave në shkollën ‘’Vasil Shanto’’ në Tiranë.   Ky inspektim vjen pak para fillimit zyrtar të numërimit të votave tashmë në gjithë Shqipërinë.   Ambasadorja iu kërkoi organizatorëve të mos fillonte procesi i numërimit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara