e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

 

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si “i burgosur i ndërgjegjes” dhe tha se do i kthente përcaktimin e mëparshëm.

 

Amnesty International njoftoi më 24 shkurt se nuk do t’i referohej më Navalnit si i burgosur politik me arsyetimin se në të kaluarën ai kishte bërë komente që nxisnin urrejtjen.

 

“Pas një vlerësimi të kujdesshëm, Amnesty International vendosi ta ri-përcaktojë Alexei Navalnin si një “të burgosur të ndërgjegjes””, thuhet në një deklaratë që Amnesty International ia dërgoi me email agjencisë së lajmeve Reuters.

 

Amnesty International tha se qeveria ruse dhe mbështetësit e saj kishin përdorur vendimin e 24 shkurtit për të shkelur më tej të drejtat e Navalnit, një kritik i zëshëm i Presidentit Vladimir Putin.

 

Politikani 44 vjeçar i opozitës ruse u arrestua në janar dhe u dënua me burgim për shkelje të masës së lirimit me kusht, që ai e ka quajtur një akuzë të trilluar.

 

“Amnesty International mori një vendim të gabuar … dhe kërkon falje për ndikimin negativ që vendimi i saj ka patur mbi vetë Alexei Navalnin, aktivistët në Rusi dhe ata në të gjithë botën që po angazhohen pa u lodhur për lirimin e tij”, thuhet në deklaratën e organizatës për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, Amnesty International.

 

Leonid Volkov, shef i personelit të Navalnit, tha në Twitter se “aftësia për të njohur gabimet dhe për të ecur përpara është gjëja më e rëndësishme që i dallon njerëzit normal nga ata që janë të ngjashëm me Putinin”.

 

Qeveria ruse kishte mbyllur zyrat të premten për shkak të një feste kombëtare.

 

Navalni është kritikuar për deklaratat e kaluara nacionaliste kundër imigracionit të paligjshëm dhe për pjesëmarrjen në një marsh vjetor nacionalist disa vjet më parë.

 

Amnesty International tha se ajo kishte rishikuar procesin e saj të përcaktimit të njerëzve si të burgosur të ndërgjegjes dhe nuk do të hiqte më këtë status bazuar vetëm në sjelljet e kaluara.

 

“Disa nga deklaratat e mëparshme të Navalnit janë të dënueshme dhe ne nuk i falim aspak ato, duke rikthyer statusin e tij si një i burgosur i ndërgjegjes, ne nuk po mbështesim programin e tij politik, por po theksojmë nevojën urgjente për respektimin e të drejtave të tij”, thuhet në deklaratën e Amnesty International.

 

Më shumë

Emigrantët – Maas angazhohet për marrëveshje të re me Turqinë

Si do të veprojë Evropa me migrantët dhe refugjatët në të ardhmen? Ministri i Jashtëm gjerman pozicionohet qartë. BE duhet të arrijë marrëveshje me Truqinë.   Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas po bën fushatë për një marrëveshje të re për refugjatët midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë. “Ne kemi nevojë për një rifreskim të […]

Ekspertët shohin përparime, pa arritje, në samitet evropiane

Presidenti amerikan Joe Biden përfundoi të mërkurën një javë të ngjeshur takimesh në Evropë, ndërsa Shtetet e Bashkuara rikthehen në rolin udhëheqës midis aleatëve të tyre të demokracive perëndimore. Një takim produktiv me aleatët, tha zoti Biden pas takimit të NATO-s dhe samitit të vendeve të G-7ës, ndërsa arriti një marrëveshje në një takim […]

Ushtritë e Izraelit dhe SHBA-së do të diskutojnë tensionet në Lindje të Mesme

Shefi i ushtrisë së Izraelit do të shkojë të shtunën (19 qershor) në Shtetet e Bashkuara për të diskutuar me zyrtarët amerikanë për situatën në Gaza dhe armëpushimin e 21 majit që i dha fund luftimeve 11 ditëshe me militantët e Hamasit.   Gjenerali Aviv Kohavi, është zyrtari i parë izraelit që viziton […]

Tërheqja amerikane nga Afganistani dhe angazhimi i NATO-s në Lindjen e Mesme

Ndërsa Shtetet e Bashkuara vazhdojnë tërheqjen e trupave nga Afganistani, komandanti i forcave amerikane në rajon thotë se ndihma nga aleatët e NATO-s do të jetë thelbësore në ruajtjen e presionit ndaj grupeve terroriste. Ndihma ka mbërritur me dislokimin e aeroplanmbajtëses më të re të Britanisë në Mesdhe. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara