e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Anijet luftarake ruse dhe kineze bënë patrullimet e tyre të para të përbashkëta në pjesën perëndimore të oqeanit Paqësor nga 17 deri më 23 tetor, njoftoi në një deklaratë të shtunën Ministria ruse e Mbrojtjes.

 

Moska dhe Pekini, që mbajtën stërvitje të bashkëpunimit detar në Detin e Japonisë në fillim të tetorit, kanë forcuar lidhjet ushtarake dhe diplomatike vitet e fundit në një kohë kur marrëdhëniet e tyre me Perëndimin janë acaruar.

 

Manovrat detare janë ndjekur nga afër nga Japonia, e cila tha në fillim të kësaj jave se një flotë prej 10 anijesh nga Kina dhe Rusia lundruan përmes ngushticës Tsugaru që ndan ishullin kryesor të Japonisë dhe ishullin e saj verior Hokkaido.

 

“Anijet kaluan përmes ngushticës Tsugaru për herë të parë në kuadër të patrullimit,” tha Ministria ruse e Mbrojtjes në deklaratë. Ngushtica konsiderohet pjesë e ujërave ndërkombëtare.

 

Ministria shton se patrullimet kishin si synim ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajonin e Azi-Paqësorit dhe mbrojtjen e aktiviteteve ekonomike detare të të dy vendeve.

 

Më shumë

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasojnë me një deklaratë të përbashkët për klimën

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasuan takimin botëror për klimën COP26, që po mbahet në Glasgou, me një deklaratë të përbashkët, në të cilën zotohen se do të ndërmarrin veprime për të kufizuar ngrohjen globale gjatë dekadës së ardhshme.   Deklarata u bë ndërsa delegatët hynë në orët e fundit të negociatave për […]

Britania paralajmëron qytetarët se mund të ekstradohen në Hong Kong

Ligji i sigurisë kombëtare, të cilin Kina vendosi kohët e fundit në Hong Kong po shkakton shqetësime. Britania ka paralajmëruar disa nga qytetarët e saj se ata mund të përballen me arrestim dhe ekstradim në ish-koloninë britanike nëse udhëtojnë në vende të treta që kanë marrëveshje ekstradimi me Kinën.   Në qershor të […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara