e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Armenia dhe Azerbajxhani akuzuan njëra-tjetrën të dielën për shkeljen e një armëpushimi të ri humanitar në rajonin e diskutueshëm Nagorno-Karabakh, vetëm disa orë pasi marrëveshja hyri në fuqi.

 

Përmes një mesazhi në rrjetin Twitter herët të dielën, Ministria e Mbrojtjes së Armenisë akuzoi Azerbajxhanin për shkeljen e armëpushimit të ri në rajon duke qëlluar me artileri dhe raketa.

 

“Përsëri duke shkelur armëpushimin humanitar, armiku qëlloi me artileri në drejtimin verior dhe përdori raketat duke qëlluar në pjesën jugore.”

 

Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit tha përmes një deklerate më pas se, “armiku hapi zjarr në afërsi të qytetit Jabrail, si dhe në fshatrat e atij rajoni….duke përdorur mortaja dhe artileri”, ndërsa shtoi se ushtria azere, “ndërmori masa të përshtatshme hakmarrëse”.

 

Azerbajxhani dhe Armenia njoftuan se kishin rënë dakord për një armëpushim të ri duke filluar nga e diela, përpjekja e dytë brenda një jave për të zbutur situatën me luftime që vazhdon prej afro tre javësh në Nagorno-Karabakh.

 

“Republika e Armenisë dhe Republika e Azerbajxhanit kanë rënë dakord për një armëpushim humanitar duke filluar sipas kohës lokale nga ora 00 e ditës me 18 tetor”, tha Ministria e Jashtme e Armenisë të shtunën vonë. Edhe Azerbajxhani publikoi një dekleratë identike, raporton voa.

 

Njoftimet erdhën pasi Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergey Lavrov zhvilloi biseda telefonike me homologun armen dhe atë azer. Presidenti francez Emmanuel Macron dhe zoti Lavrov kanë theksuar se armëpushimi duhet respektuar rreptësisht nga të dyja palët.

 

Të shtunën herët Azerbajxhani dhe Armenia akuzuan njëra-tjetrën për sulme të reja, një tregues i mëtejshëm se dhuna është përshkallëzuar në rajonin Nagorno-Karabakh në shkelje të një armëpushimi të ndërmjetësuar nga Rusia që hyri në fuqi një javë më parë.

 

Më shumë

Biden mban qëndrim të ashpër ndaj Turqisë

Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden po mban një qëndrim të ashpër ndaj Turqisë për shkak të blerjes së sistemit raketor rus.   Biden nuk e ka ndryshuar qëndrimin e administratës së paraardhësit të tij, Donald Trump për këtë çështje.   “Pozicioni ynë nuk ka ndryshuar. Ne i bëjmë thirrje Turqisë […]

Një bombardues amerikan ka fluturuar mbi Gjirin Persik

Shtetet e Bashkuara njoftuan se një bombardues B-52 ka kryer një fluturim mbi Gjirin Persik si shenjë e demonstrimit të fuqisë dhe “parandalimit të një agresioni të mundshëm”. Njoftimi i ushtrisë amerikane vjen në kohën e tensioneve në rritje me Iranin dhe frikës se shkaku i tyre mund të vie deri te ndonjë sulm […]

G7 kërkon lirimin e menjëhershëm të Navalnyt

Vendet e grupit G7 e quajtën të “motivuar politikisht” burgosjen e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny dhe kundërshtuan “shtypjen e dhunshme” të protestuesve pro-Navalny nga ana e Rusisë.   Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e jashtëm të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kërkuan “lirimin e menjëhershëm […]

Forumi i Davosit – Presidenti i Kinës Xi Jinping, i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar për bashkim

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë në Ngjarjen Virtuale të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) të Axhendës së Davosit dhe mbajti një fjalim të posaçëm të hënën në Pekin përmes lidhjes me video.   “Pandemia është larg përfundimit. Ringjallja e fundit e rasteve të epidemisë na kujton se duhet të vazhdojmë luftën,” tha […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara