e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Një artist kosovar ka krijuar portretin e presidentit të zgjedhur amerikan Joe Biden duke përdorur drithëra dhe fara, një ditë para ceremonisë së inagurimit.

 

Alkent Pozhegu ka përdorur 120 kilogramë drithëra, misra, fasule, fara luledielli dhe oriz për të rikrijuar portretin e Biden.

 

“Shpresoj, që me kohën, do të arrij të bëj diçka akoma më të madhe, sepse (Biden) me të vërtetë e meriton. Ai ka qenë një figurë e rëndësishme në krijimin e Republikës së Kosovës”, është shprehur artisti.

 

Pozhegu ka punuar për disa ditë në qendrën kulturore të Gjakovës për të realizuar portretin e Biden në përmasat 3 x 2.5 metra.

 

Presidenti i zgjedhur i SHBA është një personalitet i njohur në Kosovë. Në vitin 2016, një rrugë Prishtinë u inaugurua me emrin e djalit të Bien, Beau, i cili punoi në vend pas luftës së viteve 1998-1999.

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

“Bërbili” – Thesari muzikor i Arbëreshëve të Kroacisë

Arberëshët e Kroacisë janë pak të njohur, po ata ruajnë në Zarë një thesar muzikor, që e zbuluan studiueset Dina Bušić e Melita Ivković. Këngët e vjetra arbëreshe janë ura lidhëse brenda trashëgimisë kulturore europiane. Një muzikologe e re nis një hulumtim në kuadër të studimeve në Akademinë e Muzikës në Zagreb në vitin […]

Gold AG ndalet për të fal namazin në Rrugën e Kombit

Reperi shqiptar nga Kosova Arian Agushi ose siç njihet me emrin e Artit Gold Ag Këngëtari është një nga të paktët artistët të estradës i cili njihet si praktikues i fesë Islame.   Së fundmi, në rrjetin social “Instagram” po qarkullon një fotografi teksa Ariani ka ndal makinën për të fal një kohë […]

Tre filma nga Kosova fitojnë çmime në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Tre filma nga Kosova, që ishin në garë në Festivalin e Filmit në Sarajevë (SFF), kanë fituar çmime.   Çmimi “Zemra e Sarajevës” për aktoren më të mirë e fituan aktoret e filmit “Luaneshat e Kodrës”: Flaka Latifi, Era Balaj dhe Urata Shabani.   Çmimi për promovimin e barazisë gjinore iu dha Norika […]

Dita Botërore e Fotografisë: Sami Frashëri në studion e vet të punës

19 gusht – në Diten Boterore te Fotografise Muzeu Historik Kombëtar sjell në vemendje  një foto të mendimtarit dhe ideologut të Rilindjes Kombëtare Sami Frashërit në studion e vet të punës. Bie në sy tavolina e tij e punës që tashmë gjendet në Pavionin e Rilindjes Kombëtare në Muzeun Historik Kombëtar. Ajo është dhuruar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara