e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

“Transporti urban dhe ndërtimet janë ndotësit më të mëdhenj të mjedisit, nga ku shkaktohet një prani e lartë dioksidit të karboni, azotit”.

 

Kështu deklaroi për emisionin “Mirëmëngjes”, ekspertja e mjedisit, Valbona Mazreku, e cila nënvizoi se ndotja e ajrit në Shqipëri është disa-fish më lartë në krahasim me vendet e BE-së.

 

Znj. Mazreku shtoi se për cilësinë e ajrit në kryeqytet nuk ka të dhëna për të paktën 3 vitet e fundit nga ana e bashkisë Tiranë.

Ekspertja sqaroi se duhet të vendosen pajisje specifike në disa zona të kryeqytetit dhe më pas të bëhet një përllogaritje e nivelit të ndotjes.

 

Znj. Mazreku theksin e vuri tek transporti urban në kryeqytet ku tha se duhet të bëhet një rregullim i linjave, në mënyrë që të ulet numri i autobusëve që kryejnë të njëjtat akse.

 

Ajo nënvizoi duhet rishikuar edhe ligji specifik për parametrat e mjedisit

 

 

 

 

Më shumë

Konferenca Botërore për Klimën: “Duhet të veprojmë tani”

Në Konferencën Botërore të Klimës që po zhvillohet në Glasgou të hënën vështrimi drejtohet tek takimi i krerëve të shteteve dhe qeverive nga e gjithë bota. Sinjalet para konsultimeve nuk kanë qenë shumë shpresëdhënëse.     “Ora është një 1 minutë para mesnate dhe ne duhet të veprojmë tani”, kërkon kryeministri i vendit mikpritës, […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

Raporti i BE: 76.5% e ujërave në Shqipëri të shkëlqyera, zonat e plazhit me ndotjen më të madhe

Publikohet raporti i Bashkimit Europian për cilësinë e ujërave detare por edhe në tokë, ku Shqipëria renditet e 20-a nga 30 shtete të monitoruara.   Sipas raportit 76.5 për qind e ujërave në Shqipëri kanë kualitet të shkëlqyer, 95.8% kanë cilësi të pranueshme dhe 4.2% klasifikohen si zona të ndotura.   Renditja sipas […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara