Tuesday 16 April 2024
Tuesday 16 April 2024

 

 

Një leksion special do të fillojë të enjten në orën 15:40 (koha e Pekinit) nga tre anëtarët e ekuipazhit Shenzhou-13 në bordin e stacionit hapësinor të Kinës, njoftoi Agjencia Hapësinore e Kinës (CMSA), bën të ditur “Xinhua”.

 

Astronautët Zhai Zhigang, Wang Yaping dhe Ye Guangfu do të ndërveprojnë me studentët në Tokë. Klasa kryesore në terren do të jetë në Muzeun e Shkencës dhe Teknologjisë në Kinë. Klasat do të ngrihen gjithashtu në Nanning të Rajonit Autonom Guangxi Zhuang të Kinës jugore, në qarkun Wenchuan të provincës Sichuan, Hong Kong dhe Makao.

 

Astronautët do të prezantojnë dhe shfaqin skenat e tyre të jetesës dhe punës në stacionin hapësinor kinez. Ata gjithashtu do të demonstrojnë projekte si eksperimentet citologjike, lëvizjen e objekteve dhe tensionin sipërfaqësor të lëngjeve në mjedisin e mikrogravitetit. Ata do të kenë ndërveprim në kohë reale me klasat tokësore për të përhapur njohuritë e fluturimeve hapësinore me ekuipazh dhe për të frymëzuar të rinjtë.

 

Tre astronautë kinezë shkuan në hapësirë në bordin e anijes kozmike Shenzhou-13 dhe hynë në stacionin hapësinor të vendit më 16 tetor, duke nisur misionin më të gjatë të ekuipazhit të vendit për ndërtimin e stacionit hapësinor.

 

Në qershor 2013, astronautja femër kineze Wang Yaping, e ndihmuar nga dy anëtarët e tjerë të ekuipazhit në bordin e anijes kozmike Shenzhou-10, mbajti leksionin e parë hapësinor të vendit për mbi 60 milionë nxënës shkollash në të gjithë Kinën nëpërmjet transmetimit të drejtpërdrejtë të videos. CRI

 

 

Më shumë

SpaceX nis raketën e parë me ekuipazh të përbërë vetëm nga civilë

FLORIDA – Miliarderi më i fundit ndër entuziastët e hapësirës u përgatit për nisjen të mërkurën së bashku me tre qytetarë të tjerë privatë në bordin e një anije raketë të kompanisë SpaceX, duke u bërë kështu ekuipazhi i parë i përbërë vetëm nga civilë, i lëshuar në orbitën e Tokës.   Kuarteti i […]

Bennet Nura, shqiptari i parë që do të shkojë në Mars

Bennet Nura 17 vjeçari nga Prishtina, është shqiptari i parë që tashmë i ka arritur emri në këtë planet.   Në vitin 2020 para se raketa AtlasV të niset për në planetin Mars, NASA ka hapur konkurs për të gjithë banorët e botës në rast të vërtetimit se aty do të mund të zhvillohet […]

Sonda e NASA ulet në planetin Mars

Në foto: Imazhi i parë i dërguar nga sonda “Perseverance” që arriti në Mars të ejten.     Sonda më e fundit e NASA-s zbriti të enjten në planetin Mars pas një udhëtimi që filloi korrikun e kaluar.   Hyrja e sondës në atmosferën marsiane filloi në 3:55 pasdite dhe kaloi me sukses një proces shtatë […]

Faraoni është vrarë në ‘ceremoni ekzekutimi’ – Studimi i teknologjisë së lartë

Ekspertët besojnë se Seqenenre Tao II, është vrarë pas kapjes në fushëbetejë 3,600 vjet më parë.   Një studim i tekologjisë së lartë ka ofruar të dhëna të reja për vrasjen e një faraoni që ka sunduar në Egjipt 3,600 vjet më parë, njoftonte ministria e antikiteteve të vendit.   Faraoni Seqenenre Tao […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara