e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

 

Australia ka njoftuar se do të mbyllë ambasadën e saj në Afganistan për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Kryeministri, Scott Morrison, tha se vendimi është pasojë e një “një mjedisi gjithnjë e më të pasigurt”.

 

“Qeveria është këshilluar që rregullat e sigurisë nuk ofrojnë mbështetje për praninë tonë të vazhdueshme diplomatike”, tha ai në një deklaratë.

 

Sipas tij, diplomatët australianë do ta vizitojnë rregullisht Afganistanin duke vepruar në ndonjë ambasadë tjetër në vendet e rajonit.

 

“Kjo është një formë e zakonshme e përfaqësimit diplomatik në të gjithë botën. Ajo nuk ndryshon përkushtimin tonë ndaj Afganistanit ose njerëzve të tij”, shtoi ai.

 

Shtetet e Bashkuara kanë filluar tërheqjen e trupave nga Afganistani dhe pritet të tërhiqen plotësisht deri më 11 shtator. Edhe 80 trupat e Australisë po largohen.

 

Tërheqja e trupave të huaja pas dy dekadash ka ngritur shqetësime nëse Qeveria në Kabul do të jetë në gjendje të ofrojë siguri përballë dhunës së vazhdueshme nga militantët talibanë që kontrollojnë pjesët e mëdha të vendit.

 

Më shumë

Kina dërgon avionë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se rreth 28 avionë ushtarakë kinezë fluturuan në zonën e mbrojtjes, duke shënuar ndërhyrjen më të madhe ushtarake deri më tani. Në mesin e fluturakeve ushtarake kishte edhe bombardues bërthamorë. Zona e mbrojtjes ajrore është një zonë jashtë territorit dhe hapësirës ajrore të një vendi ku aktivitetet e aeroplanëve […]

Në zgjedhjet më të përgjakshme të botës, koka të prera hidhen si kërcënim në qendrat e votimit

Një kokë e prerë njeriu është lëshuar brenda një qendre votimi në Meksikë ndërsa aty pranë u gjet një qese me pjesë trupore njeriu, përfshi dhe duar. Sulmues lëshuan me granata të shtunën dhe dhjetra njerëz u vranë në zgjedhjet e mesit të mandatit dje ne Meksike, që njihen si më të përgjakurat në […]

Vdes i mbijetuari i fundit i çlirimit të Aushvicit

David Dushman, ushtari i fundit i mbijetuar sovjetik, i përfshirë në çlirimin e Aushvicit, ka vdekur, ka raportuar agjencia e lajmeve Associated Press.   Ai ka qenë 98 vjeç.   Me tankun e tij, Dushman ka ulur gardhin elektrik rreth kampit të nazistëve, të vendosur në jug të Polonisë më 27 janar 1945, […]

Biden te Mbretëresha e Anglisë, presidenti i 12-të amerikan që takohet me monarken

Mbretëresha e Anglisë do të presë presidentin amerikan Joe Biden dhe zonjën e parë Jill Biden në rezidencën e saj javën e ardhshme, konfirmoi Buckingham Palace.   Takimi do të mbahet në kështjellën Windsor më 13 qershor, në ditën që Biden do të shkellë në Britani për të nisur takimet në Samitin e G7. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara