e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Avioni pa pilot Heron i Israel Aerospace Industries, i cili ka shërbyer forcave ajrore perëndimore në Afganistan dhe Forcës Ajrore Gjermane në Mali, do të monitorojë kufijtë jugorë të Bashkimit Europian në përputhje me një kontratë qeraje katër-vjeçare.

 

 

Një kontratë e nënshkruar kohët e fundit për marrjen me qera të një avioni pa pilot (UAV) që ishte zhvilluar dhe prodhuar nga Israel Aerospace Industries (IAI) për të ndihmuar në misionet e mbrojtjes së kufirit të Bashkimit Europian përfaqëson një hap të madh në përdorimin e teknologjisë në sferën civile , një ekzekutiv i kompanisë i ka thënë JNS (Jewish News Syndicate).

 

Në nëntor, IAI njoftoi se kishte fituar një tender, së bashku me Airbus, potencialisht me vlerë dhjetëra miliona dollarë për dhënien me qera të UAV-it të saj Heron Detar në Frontex, e cila është Agjencia e Kufirit dhe Rojes Bregdetare të Bashkimit Europian.

 

IAI dhe Airbus do të jenë përgjegjës për shërbimin e plotë të patrullave detare, pajisjeve të fluturimit dhe mirëmbajtjes për katër vjet në vendet e Europës Jugore, me një fokus në mbikëqyrjen e rajonit të Detit Mesdhe.

 

Marina Detare e Izraelit përdor të njëjtin sistem për shumë prej misioneve të saj të mbikëqyrjes dhe mbledhjes së inteligjencës.

 

“Sistemi ynë është shumë automatik”

 

Orna Shemesh, drejtoreshë e marketingut dhe zhvillimit të biznesit në Divizionin MALAT të IAI, i tha JNS se IAI ka udhëhequr fushën e UAV ushtarake për pesë dekada dhe aktualisht po bën përpjekje të rëndësishme për të hyrë në tregjet civile.

 

“Bashkëpunimi ynë me Airbus shkon shumë vite më parë,” tha ajo, duke theksuar se Airbus ka operuar sistemin Heron të IAI në emër të Forcës Ajrore Gjermane në Afganistan dhe në Mali për dekadën e fundit.

 

Në tenderin aktual, Airbus do të sigurojë shërbimin e fluturimit, duke përfshirë mirëmbajtjen. Avioni do të ngrihet nga vendet e zgjedhura nga Frontex në bashkëpunim me vendet pritëse në Europën Jugore.

 

“Misionet e Heronit do të jenë të ndihmojnë në mbrojtjen e kufijve – mbikëqyrja e kufijve për të monitoruar se kush po hyn dhe për të identifikuar nëse ata janë terroristë apo kriminelë, kontrabandistë ose ndotës,” tha Shemesh.

 

Platforma Heron mbart një radar detar të përparuar në bord që mund të zbulojë objekte në distanca të gjata dhe lajmëron operatorët për veprimtari të dyshimtë.

 

Sistemi përdor një kombinim të komunikimeve satelitore dhe komunikimeve të shikimit për të qëndruar në kontakt me stacionet tokësore. Kur është e nevojshme, ajo mund të fluturojë në lartësi të ulët duke përdorur një aparat fotografik të sofistikuar të ditës dhe natës që është “relativisht i ri në arsenalin tonë” për të zbuluar aktivitete të dyshimta, shtoi ajo.

 

“Informacioni i mbledhur mund të jetë më i dobishëm për klientët tanë në çdo mënyrë që ata e gjykojnë të arsyeshme,” tha Shemesh.

 

Familjet Heron të UAV-ve deri më sot kanë grumbulluar rreth 500,000 orë fluturimi gjatë gjithë kohës në kushte të motit.

 

“Sistemi ynë është shumë automatik. Ne jemi besimtarë të mëdhenj në automatizim për menaxhim efikas të misioneve në çdo zonë, ”deklaroi Shemesh. Kjo përfshin ngritje dhe ulje automatike, dhe detyra të automatizuara të kryera në stacionet e kontrollit tokësor.

 

“Ana e rrallë e medaljes,” theksoi ajo, është se kur fluturojmë me UAVS, dhe sigurisht kur fluturojmë në hapësirën ajrore civile, siç bëjmë në Europë, një person duhet të jetë gjithmonë në lak. ”

 

Operatorët njerëzorë duhet të flasin me stacionet e kontrollit të ajrit – ashtu si flasin pilotët në avion – ndërsa avioni pa pilot lëviz nëpër ajër.

 

Rreth 50 klientë të shteteve kombëtare përdorin dronë ushtarakë të IAI në të gjithë botën. Për misionet e sigurisë në det, Shemesh vuri në dukje se dronët më të vegjël që mund të kryejnë ngritje vertikale dhe ulje nga anijet. Ky do të jetë një trend kryesor në të ardhmen.

 

IAI kohët e fundit bleu 50 përqind të sistemeve izraelite Bluebird Aero, e cila është e specializuar në krijimin e platformave vertikale të ngritjes. I S

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara