e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

Ministria Serbe e Mbrojtjes njoftoi sot se aktualisht po zhvillohej një stërvitje e përbashkët e njësive speciale të Forcave të Armatosura Serbe dhe Forcave të Armatosura Ruse, e quajtur Përgjigja e Përbashkët 2021.

 

Qëllimi i stërvitjes ishte trajnimi i njësive dhe strukturave komanduese, shkëmbimi i përvojës dhe përcjellja e njohurive dhe aftësive në luftën bashkëkohore kundër terrorizmit.

 

Ushtrimi stërvitor konsiston në praktikimin e operacioneve taktike të njësive speciale në tokë, ujë dhe në ajër, në antiterrorizëm, me armatime dhe pajisje që janë në përdorim në ushtritë serbe dhe ruse. Do të kryhet gjithashtu një ushtrim taktik me praktikë të drejtpërdrejtë të synuar.

 

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë gjithashtu deklaroi se një ushtrim i përbashkët kundër terrorizmit i ushtarakëve serbë dhe rusë kishte filluar në Serbi. Deklarata lexon se njësitë speciale të dy ushtarakëve po marrin pjesë në stërvitjen, e cila do të zgjasë deri më 25 maj.

 

Në të njëjtën kohë, Balkan Security Netëork raportoi më 20 maj se një stërvitje ushtarake DEFENDER-Europe 21 do të mbahet nga maji deri në qershor, pjesërisht në Ballkan, me pjesëmarrjen e 28,000 trupave nga 26 vende.

 

Pjesa kryesore e stërvitjes, në të cilën do të marrin pjesë pak më shumë se 4,000 trupa amerikane, quhet Reagimi i Shpejtë 21 dhe do të zhvillohet në territoret e Bosnje dhe Herzegovinës, Sllovenisë, Kroacisë, Greqisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

 

 

 

 

Më shumë

Kurti: Nuk mund të ketë asociacion komunash mbi baza etnike

Albin Kurti i përgjigjet ambasadorit amerikan në Kosovë, Philip Kosnet, i cili u shpreh, se Kosova e ka detyrim të themelojë Asociacionin e Komunave Serbe. Kosova nuk mund të ketë asociacion mbi baza etnike, thotë Kurti.   Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi sërish se nuk mund të ketë Asociacion të komunave mbi baza […]

Rritja e eksportit nga Kosova në Shtetet e Bashkuara

Në Kosovë vitin e fundit eksporti drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka shënuar rritje mbi 50 për qind. Vetëm deri në muajin qershor të këtij viti, kompanitë prodhuese kanë eksportuar rreth 40 milionë euro mallëra në shtete të ndryshme amerikane.   Në vitin 1994, Shaqir Palushi nga një fshat i komunës së […]

Tirana mirëpret liderët e rajonit në samitin e Ballkanit Perëndimor

Shqipëria qe vendi mikpritës i Samitit të Liderëve të Ballkanit Perëndimor me bashkëkryetar kryeministrin Rama dhe komisionerin e BE për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Olivér Várhelyi.     Samiti të Liderëve të Ballkanit Perëndimor u zhvillua në Tiranë disa ditë para marrjes së vendimit nga Këshilli Europian për mbajtjen ose jo të Konferencës së parë Ndërministrore […]

Mbajtja e liturgjisë tek kisha serbe në oborrin e Universitetit të Prishtinës, Çeku: “Presion” mbi gjykatën

​​​​​​​Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, ka folur për mbajtjen e liturgjisë nga kisha ortodokse serbe në kishën e ndërtuar në oborrin e Universitetit të Prishtinës.   Çeku ka thënë se Policia e Kosovës nuk ka qenë e lajmëruar për këtë aktivitet dhe ka thënë se Qeveria nuk do të lejojë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara