e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Banka Botërore ngre alarmin e rritjes së përqindjes së analfabetizmit funksional në rajonin e Ballkanit Perëndimor.  Në Shqiëpri 50% e 15 vjeçarëve janë analfabetë funksionalë, ndërsa shifrat për rajonin pritet të ndryshojnë nga 53% në 61%.

Mbi 50% e nxënësve të moshës 15 vjeç në Shqipëri  janë analfabetë funksionalë, por kjo situatë sipas një raporti të Bankës Botërore pritet të ketë përkeqësim për shkak të mësimit në distancë e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

Referuar këtij raporti thuhet se mësimi online rrezikon të shtojë edhe numrin e nxënësve të cilët do të detyrohen të braktisin shkollën.

Sa i përket rajonit nxënësit e kësaj grupmoshe me nivel nën aftësinë bazë të leximit, pritet që të ndryshojnë nga 53% në 61 për qind.

Përqindjen më të lartë për analfabetizëm funksional në rajon e ka Kosova, me 78 % e 15 vjeçarëve,  e ndjekur nga Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut, ndërsa me të ulëtin e ka Serbia, 48% e tyre.

Sipas këtij raporti të Bankës Botërore, rreziku i rritjes së përqindjes së analfabetizmit funksional vjen dhe si pasajë e mungesës së pajisjeve elektronike apo internetit, papërgatitjes së nevojshme të mësuesve për të dhënë mësim për një kohë të gjatë në distancë si dhe pamundësia e prindërve për të ndihmuar fëmijët.

Në vendin tonë, Ministria e  Arsimit po përgatitet për mësimin online por edhe në klasa, ndërkohë që ky vit akademik ka pasur një numër të konsiderueshëm të nxënësve që nuk kanë pasur mundësi të përfshihen në mësimin online.

Më shumë

Kushte të reja për rimarrjen e patentës

Shoferët që do rinovojnë apo rimarrin lejen e drejtimit, duhet t’i nënshtrohen një interviste për të vërtetuar se janë të mirë informuar për rregullat e qarkullimit rrugor.   DPSHTRR njofton se nga muaji dhjetor do të informojë shoferët, përmes një broshure që do të publikohet ‘online’ , mbi sigurinë rrugore, kujdesin ndaj fëmijëve e […]

“Bëj si them unë, por mos bëj siç bëj unë” – makina e policisë rrugore përplaset në pikë të mëngjezit me shtyllën

E ndërsa Policia e Shtetit ndërmerr operacione në sajë të sigurisë rrugore, ku risia më e fundit ishte prezantimi i makinave inteligjente për të ndëshkuar shkelësit nga drejtori i përgjithshëm i policisë Ardi Veliu, që dha dorëheqjen dy ditë më pas nga detyra, mëngjezin e sotëm raportohet se një makinë e policisë rrugore në […]

Sherri mes afganëve në Lezhë: Gruaja qëlloi me thikë bashkëjetuesin!

Një grua afgane ka plagosur me thikë bashkëjetuesin që po qëndrojnë në Shëngjin. Nuk dihen ende rrethanat e plagosjes, por mësohet se i plagosuri është dërguar me urgjencë në spital, ai ndodhet jashtë rrezikut për jetën, ndërkohë që gruaja është shoqëruar në polici për të sqaruar rrethanat e ngjarjes.   Njoftimi i Policisë Policia […]

Vjedhja e energjisë, ka çuar në zbulimin e një laboratori që prodhonte Bitcoin në Krujë

Vjedhja e energjisë në Krujë, ka çuar në zbulimin e një laboratori që përdorej për prodhimin e Bitcoin në Krujë. OSHEE mësohet se ka zhvilluar një operacion mëngjesin e sotëm në një objekt pasi dyshohet për vjedhje energjie. Pasi kanë kontrolluar lidhjet elektrike, grupi i OSHEE kanë zbuluar se në këtë godinë kishte ndërhyrje […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara