e mërkurë 19 janar 2022
e mërkurë 19 janar 2022

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane (ECB) Kristin Lagard tha sot se përhapja e koronavirusit të ri kinez po sjellë një “dozë të re të pasigurisë” në rritjen ekonomike.

Ndërsa kërcënimi i “luftës tregtare” SHBA-Kinë duket se po zbutet, “koronavirusi po shton një dozë të re të pasigurisë”, tha ajo në një konferencë në Paris.

Deklarata shënon një ndryshim nga toni mjaft optimist i këndvështrimit ekonomik të eurozonës, i bërë nga francezja në janar pas takimit të fundit të politikës monetare të BQE-së.

Sidoqoftë, ish-drejtori i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) është përpjekur të argumentojë ndryshe, duke argumentuar se BQE dëshiron të mbajë të ulëta normat e interesit dhe të vazhdojë të blejë asete në treg, i cili është një “stabilizues automatik efektiv” për të mbështetur eurozonën.

Presidenti i Rezervës Federale të SHBA Jerome Powell tha në të njëjtin takim se ai kishte “monitoruar nga afër” epideminë e lidhur me virusin e ri për një javë.

Deri më tani, rreth 500 njerëz kanë vdekur nga sëmundja dhe më shumë se 24,000 janë infektuar në Kinë dhe 20 vende të tjera.

“Padyshim që do të ketë të paktën efekte afatshkurtra në prodhim në Kinë”, tha Powell, i cili pret që koronavirusi të ndikojë edhe në ekonomitë e vendeve të tjera.

Më shumë

Politikat e copëtuara për bujqësinë

Shqipëria është vendi më bujqësor në Europë, me këtë sektor jetik që sjell gati 19% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB). Pavarësisht rënies së fortë në krahasim me fillimin e viteve ’90, kjo peshë është shumë më e lartë se mesatarja e Bashkimit Europian (2%) dhe gati dy herë më e lartë se […]

Shqiptarët shpenzuan 13.6 milionë euro në 9 muaj për të siguruar pronat, si ndahet tregu mes kompanive

Për nëntë muajt e parë të këtij viti, shqiptarët shpenzuan rreth 1.67 miliardë lekë ose rreth 13.6 milionë euro për sigurimin e pronave.   Të dhënat nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) tregojnë se primet e shkruara bruto nga sigurimet e pronës u rritën me 31% krahasuar me të njëjtën periudhë të një […]

Drafti: Rritet kufiri i pagës së pataksueshme në 40 mijë lekë, përgjysmohet nga 30-50 mijë lekë, pragu për shtresën e mesme bëhet 200 mijë lekë

Nga korriku i vitit 2022 pritet që të ndryshojë sërish tatimi mbi pagat, duke rritur si dyshemenë për kufirin e pataksueshëm të pagës minimale në 40 mijë lekë (nga 30 mijë lekë që është sot), po ashtu dhe kufirin mbi të cilin pagat taksohen me normën maksimale prej 23%, në 200 mijë lekë, nga […]

Çmimet e naftës shtrenjtohen për herë të gjashtë në pak muaj, arrijnë 184 lekë, afër rekordit historik

Çmimet e karburanteve kanë shënuar një tjetër rritje ditët e fundit, për herë të gjashtë radhazi në vetëm pak muaj.   Në pikat e tregtimit të“Kastrati”, më i madhi në vend për shumicën dhe pakicën, nafta tregtohet me 184 lekë, ose 8 lekë më shumë se më parë. Benzina është shtrenjtuar në 186 lekë, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara