e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Në seancën maratonë për votimin e qeverisë së re, nuk kanë munguar as momentet e hilaritetit.

 

Një prej tyre i shkaktuar nga deputeti i PD Saimir Korreshi, i cili ka folur për gjendjen e vështirë të qytetarëve e fermerëve në Lushnjë, zonë të cilën përfaqëson në parlament.

 

Me një gjuhë popullore, ai ka kritikuar qeverinë për gjendjen e vështirë ekonomike në vend. Korreshi e ka quajtur programin e PS, letër bakalli që tha se i kujtoi të shtunat mbrëmje për përrallat për fëmijë. Ai foli për vështirësitë me të cilat hasen fermerët lushnjarë për të prodhuar.

 

Një prej problematikave ishte dhe ajo e spitalit të Lushnjës, ku tha se të del miu nga këmbët, apo çështja e lagunës së Karavastasë, teska as kreu i PD Lulzim Basha nuk i ka mbajtur dot të qeshurat, ashtu si deputeti socialist Damian Gjiknuri.

 

“Këtu u tha që ne kemi bërë shëndetësinë jashtëtokësorë. Po hajde njëherë në spitalin e Lushnjës, ke frikë të hysh e jo më të mjekohesh. Të del miu nga këmbët e mos të dish nga të vesh. Ore ku jetoni ju? Në çfarë bote jetoni? Sot Lushnja është në ditët më të varfra. A e dini se sa ka paguar një njeri për t’u kuruar. Për t’u ndjekur me infermierë në shtëpi sepse të gjithë kanë ndjekur regjimin shtëpiak, sepse u hap se po shkove në Tiranë kthehesh me arkivol. Kjo ka ndodhur. Nuk të vjen infermieri pa 50 mijë lekë dita dhe ksoto për një të sëmurë ka qenë 3 mln lekë. Kjo ndodh. Thoni sporti, arsimi, kultura, cili arsim. Ju thoni do bëjmë shkolla të reja, ne nuk kemi nxënës, fëmijët kanë ikur në emigrim. Ju notoni nëpër ëndrra. Notoni se këtu po vjen kometa Hallej, se këtu po bëhet nami. Ne jemi eksportuesit e parë në botë. Çfarë eksportuesish jemi ne. Ne po të prekni dhe po të shikoni se çfarë ndodh atëherë do kuptoni që nuk e njihni bazën”, tha deputeti i Lushnjës.

 

“Thoni kemi bërë peshkim, do jetë tarifa zero, pa akcizë nafta. Keni shembullin e kënetës së Karavastasë. Shikoni se sa paguhej para 8 vitesh nga tatimet fitimi që jepte kjo kënetë, kurse sot del me humbje. Tani ka dy gjëra, o ju rruani lekët, ose peshku ka frikë nga ju dhe ia ka fut vrapit. Se s’ka mundësi tjetër”, u shpreh ai.

 

Më shumë

72-vjetori i themelimit të Republikës Popullore të Kinës, Ambasadori kinez në Tiranë, Zhou Ding: Thellojmë miqësinë, krijojmë një të ardhme më të mirë së bashku

Ambasadori kinez në Tiranë, Zhou Ding, me rastin e 72-vjetorit të themelimit të Republikës Popullore të Kinës, shprehu përmes një deklarate nderin për të ndarë gëzimin e festës kombëtarë të Kinës me miqtë shqiptarë nga qarqe të ndryshme. Ai shprehu respekt ndaj miqve që kujdesen dhe mbështesin miqësinë kino-shqiptare për një kohë të gjatë.   […]

Mazhoranca prezanton programin qeverisës, Linda Rama shfaqet në parlament

Bashkëshortja e kryeministrit, Linda Rama u shfaq sot në lozhën e sallës së parlamentit për të ndjekur nga afër prezantimin e programit qeverisës në mandatin e tretë të socialistëve. Ajo qëndroi në sallë vetëm për të ndjekur fjalën e bashkëshortit, që prezantonte projektet për 4 vitet e ardhshme.     Është hera e […]

Kryeministri nuk lejoi gazetarët nga Kosova t’i bënin pyetje Merkelit, Federata Europiane e Gazetarëve: Turp!

Në përfundim të konferencës për shtyp me kancelaren Angela Merkel është shënuar edhe një incident. Kryeministri pasi sulmoi Kosovën dhe Albin Kurtin, nuk ka pranuar të marrë pyetje nga gazetarët nga Kosova, me pretendimin se nuk kishte kohë.   Për ngjarjen ka reaguar edhe Federata Europiane e Gazetarëve e cila e ka konsideruar të […]

LSI pa grup parlamentar, PD nuk i vjen në ndihmë

Rezultati i dobët në zgjedhjet e 25 Prillit, me vetëm 4 mandate, nga 19 deputetë që siguroi në 2017-ën, i kushtoi Lëvizjes socialiste për integrim, pamundësinë për të krijuar një grup parlamentar. Partia Demokratike, duket se nuk u ofrua ta ndihmonte aleaten e saj kryesore në 4 vitet e shkuara, duke shënuar në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara