e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit dhe Policia e Shtetit nisën sot operacionin “Bregdeti Ynë” për pastrimin e vijës bregdetare nga ndërtimet e paligjshme. Zëvendës Ministri i Brendshëm, Besfort Lamollari, tha se operacioni po zhvillohet në dy skajet e bregdetit, në Velipojë dhe Ksamil, dhe do të vazhdojë në ditët e ardhëshme në të gjithë vijën bregdetare.

 

Gjatë 30 viteve të fundit, pjesa më e madhe e bregdetit shqiptar është pushtuar në mënyrë të jashligjshme dhe korruptive nga individë, politikanë dhe zyrtarë të administrative vendore dhe qendrore, të cilët kanë ngritur vila apo biznese, duke dëmtuar jo pak turizmin bregdetar.

Operacioni “Bregdeti Ynë” nisi në të njëtën kohë kur, shumë prej bashkive bregdetare kanë shpallur fillimin e sezonit turistik veror, gjë që pritet të dëmtojë imazhin turistik të vendit.

Më shumë

“Eja në Vlorë”, qyteti bregdetar hap zyrtarisht sezonin turistik

Ndryshe nga vitet e tjera, në çeljen zyrtare te sezonit turistik, është zgjedhur qendra historike e qytetit.   Kjo edhe për të treguar se Vlora ka resurse te jashtëzakonshme, jo vetëm bregdetare, por edhe te kulturës, dhe njëherësh për të promovuar edhe një nga investimet më të fundit dhe të rëndësishme në Vlorë. Aktiviteti […]

Muzeu Historik dhe Etnografik i Krujës, unik në llojin të tij në gjithë rajonin e Ballkanit

Një ndër muzetë e veçantë në Shqipëri është pikërisht Muzeu Kombëtar Etnografik në qytetin e Krujës. Ky muze e ka zanafillën e krijimit të tij që 20 nëntor të vitit 1989 dhe ndodhet në një objekt të ndërtuar në vitin e largët 1764 që është ish-shtëpia e Toptanëve, e cila është një ndërtesë e […]

Shqipëria dhe Egjipti, bashkëpunim në fushën e turizmit

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi zhvilloi sot një takim me zv.ministren e Turizmit dhe Antikiteteve të Egjiptit, Ghada Shalaby.   Klosi tha se biseda u fokusua mbi intensifikimin e marrëdhënieve dypalëshe në fushën e turizmit, shkëmbimin e eksperiencave të ndërsjella në fushën e menaxhimit dhe zhvillimit të turizmit, vijës bregdetare si dhe […]

Alpet shqiptare, pse quhen ndryshe dhe Bjeshkët e Namuna

Nëse jeni në kërkim të aventurës, mrekullive të shumta natyrore apo disa prej majave më të larta të jugut të Evropës, Alpet Shqiptare jua mundësojnë diçka të tillë.   Të quajtura ndryshe dhe Bjeshkët e Namuna (Mallkuara) për shkak të natyrës së ashpër dhe të vështirë, për të shumtë mbeten ende hapësira ku mitet […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara