e hënë 2 gusht 2021
e hënë 2 gusht 2021

 

Në rastin e kritikut të helmuar të Kremlinit Navalny, SHBA vendosën sanksione kundër Rusisë. Edhe BE po zbaton masa të reja ndëshkimore për burgosjen e Navalnyt – megjithë paralajmërimet nga Moska.

Për shkak të mënyrës së veprimit kundër kritikut të Kremlinit Navalny, BE ka vendosur – siç është njoftuar – sanksione ndaj katër përfaqësuesve kryesorë të sistemit rus të ndjekjes gjyqësore dhe penale. Të prekurit janë Prokurori i përgjithshëm Igor Krasnow, Drejtori i Administratës së Burgjeve Alexander Kalaschnikow, Shefi i Komitetit Hetimor Alexander Bastrykin dhe Drejtuesi i Gardës Kombëtare, Viktor Solotow.

Tani e tutje atyre u ndalohet hyrja në BE; çdo pasuri e tyre ngrin. Në të njëjtën kohë, qeveria amerikane vendosi sanksione ndaj shtetasve rusë të rangut të lartë për shkak të helmimit të Navalnyt vitin e kaluar. Navalny i mbijetoi këtij sulmi dhe u dërgua me avion në Gjermani, ku mori ndihmë mjekësore.

Pasi u shërua, ai u kthye në Rusi në mes të janarit, ku u arrestua për shkelje të kushteve të lirimit me kusht. Atë e dënuan përfundimisht me dy vjet e gjysmë në një kamp burgu.

Rusia i kritikoi sanksionet dhe kërcënoi me kundërmasa. Ata që përdorin sanksionet si mjet presioni politik duhet ta dinë: “Një politikë e tillë nuk do ta arrijë qëllimin e saj,” tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov. Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, nga ana e tij, iu referua “parimit të reciprocitetit” të zbatueshëm në diplomaci.

Më shumë

Ekipi i refugjatëve në Olimpiket Verore të Tokios

29 sportistë të njohur nga 11 vende të botës janë pjesë e ekipit të refugjatëve që do të marrin pjesë në lojrat Olimpike që mbahen pas disa ditësh në Tokio të Japonisë. Kjo është hera e dytë në histori që një ekip sportistësh refugjatë merr pjesë në një aktivitet sportiv të këtij niveli. […]

BE, plan mbi infrastrukturën globale që rivalizon projektet e Kinës

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën mbi një plan ambicioz të infrastrukturës globale që lidh Evropën me botën. Projekti infrastrukturor është hartuar për të rivalizuar nismën “Një Brez një Rrugë” të Presidentit kinez Xi Jinping, për të cilën qeveritë perëndimore druhen se inkurajon vendet të marrin hua të mëdha nga […]

Shtypen protestat në Kubë, SHBA-të kritikojnë regjimin

Departamenti amerikan i Shtetit bëri thirrje të martën për “qetësi” në Kubë pasi protestat më të mëdha në dekada kundër qeverisë komuniste trazuan vendin të dielën.   “Bëjmë thirrje për qetësi dhe dënojmë dhunën ndaj atyre që protestojnë në mënyrë paqësore. Gjithashtu i bëjmë thirrje qeverisë kubane të lirojë të gjithë të arrestuarit për […]

Kina mbledh të dhëna gjenetike nga gra shtatzëna në gjithë botën

Së bashku me ushtrinë kineze një kompani nga Hong-Kongu analizon pas gjithë gjasash të dhënat nga testet prenatale për gratë shtatzëna. Po ç’bëhet me këto informacione?     Sipas hulumtimeve të agjencisë së lajmeve Reuters sipërmarrja gjenetike kineze BGI Group po përdor një test për gratë shtatzëna, të zhvilluar në bashkëpunim me ushtrinë kineze, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara