e diel 16 maj 2021
e diel 16 maj 2021

 

 

Rreziqet e sigurisë në Detin e Kinës Jugore vijnë kryesisht nga jashtë rajonit, tha një zëdhënës i misionit kinez në Bashkimin Evropian (BE) të shtunën, duke kërkuar që BE të ndalojë mbjelljen e mosmarrëveshjeve.

 

“Deti i Kinës Jugore nuk duhet të bëhet një mjet për vende të caktuara për të përmbajtur dhe shtypur Kinën, akoma më pak një terren mundjeje për rivalitetin e fuqisë së madhe,” tha zëdhënësi.

 

Komentet u bënë në përgjigje të një deklarate të lëshuar nga Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS) më herët të Shtunën. Shërbimi diplomatik i BE pretendoi se tensionet në rajon, “përfshirë praninë e fundit të anijeve të mëdha kineze në Uitun e Re”, rrezikojnë paqen dhe stabilitetin.

 

Deklarata e EEAS kujtoi gjithashtu “arbitrazhin e Detit të Kinës Jugore” në 2016.

 

Zëdhënësi i misionit kinez tha se Niu’E Jiao Reef është pjesë e Ishujve Nansha të Kinës, dhe gumë dhe ujërat e tij ngjitur kanë qenë gjithmonë zona të rëndësishme operative dhe strehimore për anijet kineze të peshkimit.

 

Zëdhënësi tha se të gjitha aktivitetet e kryera nga anijet kineze të peshkimit atje janë “të arsyeshme dhe të ligjshme”.

 

“Ne kemi përsëritur në raste të ndryshme se sovraniteti dhe të drejtat dhe interesat e Kinës në Detin e Kinës Jugore janë formuar gjatë një historie dhe janë në përputhje me ligjin ndërkombëtar.”

 

Zëdhënësi tha se i ashtuquajturi Tribunal Arbitrazhi në Detin e Kinës Jugore u krijua në bazë të akteve të paligjshme dhe pretendimeve të Filipineve. “Ai nuk ka legjitimitet dhe çmimi që lëshoi është i pavlefshëm. Kina nuk e pranon ose e njeh çmimin dhe refuzon vendosmërisht çdo pretendim ose veprim bazuar në çmimin.”

 

Duke komentuar Strategjinë e BE-së për Bashkëpunim në Indo-Paqësor, e cila u propozua nga BE të hënën, zëdhënësi vuri në dukje se situata aktuale në Detin e Kinës Jugore është në tërësi e qëndrueshme.

 

Kina mban komunikim të ngushtë për çështje relevante me vendet në rajon, duke përfshirë Filipinet, tha zëdhënësi, duke shtuar se vendet në rajon dhe më gjerë kanë parë në vitet e fundit qartë se “faktorët destabilizues dhe rreziqet e sigurisë në Detin e Kinës Jugore vijnë kryesisht nga jashtë rajonit “.

 

Zëdhënësi i kërkoi BE “të respektojë përpjekjet e vendeve në rajon në adresimin e duhur të dallimeve dhe ruajtjen e stabilitetit në Detin e Kinës Jugore dhe të ndalojë mbjelljen e mosmarrëveshjeve.”

Më shumë

Amnesty International i rikthen Navalnit statusin e “të burgosurit politik”

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si “i burgosur i ndërgjegjes” dhe tha se do i kthente përcaktimin e mëparshëm.   Amnesty International njoftoi më 24 shkurt se nuk do t’i referohej më Navalnit si i burgosur politik me […]

Pekini i bën thirrje BE-së të ndalojë “mbjelljen e mosmarrëveshjeve” për Detin e Kinës jugore

Rreziqet e sigurisë në Detin e Kinës Jugore vijnë kryesisht nga jashtë rajonit, tha një zëdhënës i misionit kinez në Bashkimin Evropian (BE) të shtunën, duke kërkuar që BE të ndalojë mbjelljen e mosmarrëveshjeve.   “Deti i Kinës Jugore nuk duhet të bëhet një mjet për vende të caktuara për të përmbajtur dhe […]

Mbi 1.700 mbështetës të Navalnyt u arrestuan anembanë Rusisë

Më shumë se 1.700 protestues janë arrestuar nga policia ruse në të gjithë vendin gjatë protestave për lirimin e liderit të burgosur të opozitës, Aleksei Navalny.   Protestat mbarëkombëtare u mbajtën vetëm disa ditë pasi autoritetet ruse filluan procedurat për të mbyllur e Fondacionit Kundër Korrupsionit të Navalny (FBK), me pretendimin se ajo është […]

“Takohemi në zonën e konfliktit për të gjetur paqe”, Zelenski i drejtohet Putin

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski, i drejtoi një ftesë publike homologut rus, Vladimir Putin, për të mbajtur bisedime për paqe në zonën e konfliktit në lindje të vendit.   Në të njëjtën kohë u shpreh i gatshëm për luftë, teksa tha se ka mbështetje të plotë të partnerëve perëndimorë.   “A e dëshiron Ukraina […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara