Albanian Profile
e shtunë 8 maj 2021
e shtunë 8 maj 2021

 

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka reaguar sot për marrëveshjen mes Kosovës dhe Izraelit për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.

 

Në një konferencë për mediat Stano ka treguar se BE është e pakënaqur që Kosova do të hapë ambasadë në Jerusalem dhe jo në Tel Aviv. Më tej ai tha se ky vendim i Kosovës është kundër angazhimit të tyre strategjik për t’u integruar në BE.

 

“Pozicioni i BE-së është i qartë, të gjitha ambasadat e BE-së dhe vendet anëtare kanë ambasada në Tel Aviv në përputhje me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të KB dhe vendimet e Këshillit Evropian dhe zgjidhja e problemit duhet të gjendet në negociatat e drejtpërdrejta midis Izraelit dhe Palestinës”, tha zëdhënësi i BE.

 

 

Kritika pati dhe për Serbinë, shtet i cili njësoj si Kosova do të hapë ambasadë në Jerusalem. Dy vendet Kosova dhe Serbia për hapjen e ambasadës së tyre në Jerusalem mbështesin vendimin e SHBA.

 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur që të zhvendosin ambasadën e tyre në Jerusalem dhe u kanë bërë thirrje dhe vendeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë, ndërsa BE kërkon që selitë diplomatike të qëndrojnë në Tel Aviv.

Më shumë

Çertifikata e Gjelbërt Dixhitale, pasaportë për të udhëtuar brenda BE

Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian ka propozuar futjen në përdorim të pasaportave të koronavirusit që do t’u lejonin 450 milionë banorëve të udhëtonin lirisht deri në verë brenda bllokut prej 27 vendesh anëtare. Plani, i cili do të diskutohet javën e ardhshme gjatë samitit të udhëheqësve të BE-së, parashikon krijimin e çertifikatave të vaksinimit […]

Orban kërcënon të nxjerrë partinë e tij nga grupi i Partisë Popullore Evropiane

Kryeministri i krahut të djathtë të Hungarisë ka kërcënuar të tërheqë partinë e tij nga një grup i ligjvënësve konservatorë në Parlamentin e Bashkimit Evropian ndërsa grupi konservator evropian është më afër një vendimi për përjashtimin e delegacionit të tij më të madh hungarez. Në një letër të dielën drejtuar kryetarit të grupit të […]

Korrupsion dhe shfrytëzim posti: 1 vit burg për ish-presidentin francez Nicolas Sarkozy

Një gjykatë e Parisit shpalli fajtor të hënën ish-presidentin francez Nicolas Sarkozy për korrupsion dhe shfrytëzim të postit dhe e dënoi atë me një vit burgim dhe dy vjet me kusht.   Politikani 66-vjeçar, i cili ishte president nga viti 2007 në 2012, u dënua për përpjekjen për të marrë në mënyrë të paligjshme […]

Mbyllja e kufijve nuk është zgjidhje kundër koronës

“Vala e dytë” përbën një sfidë për zonën Shengen dhe kufijtë e saj të hapur. Një nga arritjet më të mëdha të BE-së po vihet sërish në pikëpyetje, thotë Ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn.   Para afro një viti, Evropën e zuri paniku dhe vendosi t’i mbyllte kufijtë me shpresën se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara