e hënë 26 korrik 2021
e hënë 26 korrik 2021

 

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha të enjten (8 korrik) se Brukseli nuk do të “pranojë kurrë” zgjidhjen me dy shtete për Qipron.

 

“E përsëris se kurrë nuk do të pranojmë një zgjidhje me dy shtete. Për këtë ne kemi vendosmëri dhe jemi të bashkuar”, u tha von der Leyen gazetarëve pas takimit në Qipro me presidentin, Nicos Anastasiades.

 

Qiproja është ndarë që nga viti 1974, kur Turqia pushtoi një pjesë të vendit.

 

Veriu i kontrolluar nga Turqia shpalli pavarësinë më 1983, por njihet vetëm nga Ankaraja. Qipro u bë anëtare e BE-së më 2004.

 

Kombet e Bashkuara që gati gjashtë dekada kanë vendosur paqëruajtës atje dhe që nga ajo kohë po përpiqen të ndërmjetësojë një marrëveshje për ishullin.

 

Qipriotët grekë thonë se pengesë për mosarritjen e marrëveshjes është këmbëngulja nga pala turke që Qipro të ndahet në dy shtete, ndërsa Nikozia mbështet ribashkimin bazuar në një model federal.

 

Von der Leyen tha të enjten tha se BE-ja i ka dërguar mesazh të qartë presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan.

 

“Unë dua që fqinjët tanë (Turqia) të dinë se nëse flasin me çfarëdo toni me një nga vendet tona anëtare, si për shembull Qipron, ata flasin me BE-në”, tha ajo.

 

Më shumë

Dyfishohen vdekjet e emigrantëve në rrugët detare drejt Europës

Numri i emigrantëve dhe refugjatëve që humbën jetës gjatë udhëtimeve në rrugë detare drejt Europës është dyfishuar këtë vit, tha Agjencia e Migracionit e Kombeve të Bashkuara në një raport të ri.   Të paktën 1,146 njerëz vdiqën midis janarit dhe qershorit, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin.   Rruga e Mesdheut Qendror, midis Libisë […]

Qeveria gjermane ndalon përdorimin e flamurit të Hamasit pas shpërthimit të protestave anti-semite

Qeveria gjermane ka arritur një konsensus për të vendosur ndalimin e flamurit të Hamasit, grupit militant palestinez. Masa ka për qëllim të dërgojë një “mesazh të qartë për qytetarët hebrenj” mes një rritjeje të incidenteve antisemitike.   Ndalimi i flamurit të Hamasit u raportua së pari nga gazeta Welt am Sonntag. Dalja citoi Thorsten […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Rënie e dukshme e investimeve kineze në BE

Investimet e Kinës në Evropë ishin dukshëm më të ulëta vitin e kaluar sesa vitet e mëparshme. Por Gjermania ende është ndër vendet me investimet më të mëdha kineze.   Sipas studimit të paraqitur të mërkurën (16.06) nga Instituti për Kinën Merics në Berlin dhe Grupi Rhodium, investimet e drejtpërdrejta kineze në Bashkimin Evropian […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara