e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Konferenca ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe BE ka pak gjasa të mbahet gjatë muajit Dhjetor. Një ditë pasi këtë e deklaroi Kancelarja gjermane Angela Merkel, Komiteti i Përfaqësuesve të Përhershëm i përberë nga ambasadorët e vendeve anëtare të BE nuk ka rënë dakord që tryeza e parë të mbahet në Dhjetor.

 

Ambasadoret nuk gjetën dakordësi për draftin final që do t’i çohet për miratim ministrave të Jashtëm që do të mblidhen në 8 Dhjetor e ku duhet të marrin një vendim për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

 

Diskutimet e bëra gjatë 24 orëve vlerësojnë progresin e vendit tonë, por theksojnë se duhet ende të përmbushen kushtet e vendosura nga Këshilli Evropian në mënyrë që të caktohet një date për konferencën ndërkombëtare.

 

Në draftin paraprak specifikohet se Shqipëria i miratoi me konsensus ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të dakortësuara në 5 Qershor, por kërkohet dialog politik për zbatimin e ndryshimeve.

 

Gjithashtu në dokumentet theksohet fakti që vendi është ende pa Gjykatë Kushtetuese, ngritja e së cilës është një nga kushtet e Brukselit si dhe fakti që Gjykata e Lartë ka vetëm një nga dhomat funksionale e duhet të shkohet sa më parë drejt emërimit të të gjithë anëtarëve të saj.

 

Sa i takon Maqedonisë së Veriut diskutimet e bëra nga ambasadorët përqendrohet vetëm tek hartimi i kuadrit ligjor negociues. Dhe sapo ai të jetë përfunduar mund të vendoset një datë për konferencën qeveritare ndërkohë që ende nuk është zgjidhur ngërçi në marrëdhëniet mes saj dhe Bullgarisë që kërcënon me veto për shkak të mosmarrëveshjeve për çështje historike.

 

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara