e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

 

Ish kryeministri Sali Berisha kritikoi ashpër deklaratat e pak ditëve më parë të ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi që ai të mos jetë pjesë e parlamentit pas vendimit të Departamentit amerikan që i ndalon atij hyrjen në shtetet e Bashkuara. Zoti Berisha tha se kreu demokrat Basha i kishte kërkuar ambasadores prova e përsëriti se nuk ka forcë në botë që ta pengojë atë të jetë në sallë si pjesë e Partisë Demokratike. Në një reagim të saj, zyra e Shtypit e ambasadës amerikane theksoi se do të përdorin të gjitha instrumentat në dispozicion për t’u përballur me korrupsionin dhe pandëshkueshmërinë.

 

Ish kryeministri Sali Berisha u shpreh sot i bindur se vendimi që i ndalon atij dhe familjes së tij hyrjen në Shtetet e Bashkuara, është “një akt i pabazuar në prova dhe fakte”. Ndërsa bëri të ditur se avokati i tij francez kishte dorëzuar në një nga gjykatat e shkallës së parë të Parisit padinë për shpifje ndaj Sekretarit amerikan të Shtetit Blinken, zoti Berisha shtoi se bëhej fjalë për “një vendim kryekëput politik”.

Sipas tij këtë e konfirmoi dhe kërkesa e pak ditëve më parë e ambasadores amerikane Yuri Kim për mosfutjen e tij në parlament. Një kërkesë për të cilën nga Partia Demokratike nuk ka patur asnjë reagim zyrtar. Kryetari demokrat Lulzim Basha ka heshtur. Por qëndrimin e këtij të fundit e bëri të ditur sot vetë zoti Berisha: “Kryetari i Partisë Demokratike, i është përgjigjur kërkesës së zonjës Kim, me kërkesën e tij: Paraqini, fakte, dokumenta e prova. Kjo është përgjigja që ka marrë zonja Kim nga kryetari i PD. Dhe unë për këtë e falenderoj dhe e përgëzoj”.

Ambasadorja amerikane deklaroi pas takimit të para disa ditëve me zotin Basha se “do të ishte një ironi historike por edhe një tragjedi për vendin, jo vetëm për partinë, nëse partia do të hante bar për hir të interesave personale të një njeriu“. Një deklaratë të cilën zoti Berisha e ka quajtur më skandalozen që një ambasador ka bërë në këto 30 vite, duke shtuar se “mendoj se PD duhet t’i kërkojë zonjës, që të kërkojë ndjesë publikisht”.

Ndërsa duket se në këtë përballje me Shtetet e Bashkuara ai po e lidh fatin e Partisë Demokratike, me çështjen e tij, ish kryeministri nga njëra anë u shpreh se PD nuk ka pse të angazhohet në këtë betejë, dhe nga ana tjetër i tregoi partisë së tij se çfarë duhet të bëjë në këtë rast. “PD dhe cilido tjetër, mendoj unë, ka një detyrë: Të kërkojë, fakte, prova e dokumenta. Ka dhe një detyrë tjetër. Në mungesë të tyre të mos pranojë kurrë diktatin. Sepse diktati të çon te bari, tek fyerjet e poshtërimet që bëhen me barin”, u shpreh zoti Berisha.

Ai dhe një herë përsëriti se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga parlamenti.“Nuk ka forcë në botë, përveç të gjithfuqishmit, që mund të më pengojë mua të ushtroj misionin tim të besuar nga zgjedhësit shqiptarë. Kjo është përfundimtare. Në parlament unë do futem ashtu siç më kanë votuar qytetarët shqiptarë”.

Në një editorial të sajin për gazetën Panorama, ambasadorja amerikane u shpreh dje se “do të kërkoj që Edi Rama, Lulzim Basha, si dhe udhëheqës të tjerë të kontrollojnë listat edhe njëherë për t’u siguruar që kur të kthehen në parlament, njerëzit të mund të jenë krenarë për përfaqësuesit e tyre”.

Vendimi për zotin Berisha erdhi pasi Departamenti i Shtetit e përfshiu atë në kategorinë e “zyrtarëve të korruptuar që kishin minuar demokracinë”. Në një reagim për deklarimet e sotme të ish kryeministrit, Zyra e Shtypit e ambasadës amerikane vuri në dukje se “mes urdhërit ekzekutiv të presidentit Biden, shpalljeve nga Sekretari Shtetit, deklaratave të ambasadores Kim para mediave javën e kaluar, dhe editorialit të saj këtë javë, pozicioni i SHBA-ve, është i qartë dhe i pandryshuar: Lufta kundër korrupsionit përbën një interes thelbësor për sigurinë kombëare të SHBA-ve dhe ne do të përdorim të gjitha instrumentetet në dispozicion për t’u përballur me korrupsionin dhe pandëshkueshmërinë”, nënvizon reagimi i ambasadës amerikane.

 

Më shumë

Grup parlamentar paralel me PD

Pasditen e se mërkurës, aleatët e Partisë Demokratike pritet të mblidhen për të diskutuar për mënyrën se si do të strukturohen dhe organizohen në Kuvend.   Rregullorja e Kuvendit, sanksionon që një grup parlamentare nuk mund të krijohet pa pasur 7 deputet.   Asnjë nga forcat politike me përjashtim të demokratëve dhe socialistëve […]

Kancelarja Merkel viziton Shqipërinë më 14 Shtator

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vijë në Shqipëri më 14 Shtator. Bëhet me dije se vizita e kancelares gjermane vjen në kuadër të procesit të Berlinit.   Kjo do të jetë vizita e fundit e Merkel si kancelare jashtë vendit. Ajo do të takojë liderët e Ballkanit Perëndimor.

Shqipëria dënoi aneksimin e Krimesë, reagon Rusia

Rusia ka reaguar për Samitin “Platforma për Krimenë” të zhvilluar pak ditë më parë ku mori pjesë edhe Shqipëria me përfaqësuese ministren e Shtetit për Marrëdhëniet me Kuvendin, Elisa Spiropali.   Samiti miratoi një deklaratë të përbashkët për mbështetjen e Ukrainës kundër agresionit rus në rastin e Krimesë.   “Mbështetje e palëkundur për integritetin […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara