Monday 24 June 2024
Monday 24 June 2024

 

 

Fillimisht, pritej një shkëmbim i gjatë mendimesh mes dy burrave të shtetit, por pas rreth dy orësh, presidenti amerikan Joe Biden dhe kolegu i tij rus Vladimir Putin i dhanë fund video-telefonatës së tyre të pritur me padurim. Kremlini më pas njoftoi se dialogu ishte “objektiv dhe i hapur”. Ndërsa këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Biden, Jake Sullivan, tha: “Ishte një takim i dobishëm”. Biseda i kishte mundësuar presidentit të SHBA-së që të shprehte qartë qëndrimet e Shteteve të Bashkuara.

 

Biden e kërcënoi përsëri Putinin me “masa të forta ekonomike” nga SHBA dhe aleatët e saj evropianë në rast të një ndërhyrjeje ushtarake ruse në Ukrainë, tha Sullivan. Në këtë rast, presidenti amerikan ka njoftuar se SHBA do të vazhdojë të mbështesë me armë Ukrainën dhe do të forcojë partnerët e NATO-s në krahun lindor.

 

Rusia “nuk po e kërcënon askënd”

 

Në këtë video-samit, Putin përsëriti thirrjen e tij për të ndaluar zgjerimin e NATO-s drejt lindjes. Rusia kërkon garanci të detyrueshme se aleanca ushtarake perëndimore nuk do të zgjerohet në lindje dhe se nuk do të vendosë armë sulmuese atje, tha Putin, bëhet e ditur në një mesazh të publikuar nga Kremlini. Në të njëjtën kohë u pohua në Moskë se ushtria ruse “nuk po e kërcënon askënd”.

 

Sullivan theksoi se nuk kishte “marrje obligimesh apo lëshime” nga ana e presidentit amerikan gjatë bisedës. Biden qëndron tek qëndrimi “që vendet duhet të jenë në gjendje të zgjedhin lirisht me kë duan të bashkëpunojnë e me ke jo”.

 

SHBA kërcënuan Rusinë me masa kundër gazsjellësit gjermano-rus të Detit Baltik Nord Stream 2. “Ky është një mjet për të ushtruar presion ndaj Perëndimit”, tha Sullivan. “Sepse nëse Vladimir Putin dëshiron që gazi të rrjedhë përmes këtij tubacioni, ai mund të mos dëshirojë të rrezikojë të pushtojë Ukrainën”. Sullivan konfirmoi: “Ne kemi pasur diskutime intensive si me qeverinë në largim ashtu edhe me qeverinë e re gjermane për çështjen e Nord Stream 2 në lidhje me një ndërhyrje të mundshme ruse në Ukrainë”.

 

Kancelari i ri Olaf Scholz ka shprehur shqetësimin për vendosjen e fundit të trupave ruse në kufirin me Ukrainën. Siguria dhe bashkëpunimi në Evropë presupozojnë parime që u negociuan në politikën e shtendosjes dhe që vazhdojnë të kenë efekt edhe sot, paralajmëroi Scholz. “Kjo përfshin paprekshmërinë dhe paprekshmërinë e kufijve.

 

“Masakër vërtetë e përgjakshme”

 

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Resnikov paralajmëroi në një intervistë për kanalin amerikan të lajmeve CNN se një pushtim rus i Ukrainës do të nënkuptonte një “masakër vërtet të përgjakshme”. Qeveria në Moskë, nga ana tjetër, kërkoi një garanci nga lidershipi në Kiev për të mos sulmuar zonat në Donbass të kontrolluara nga separatistët pro-rusë. Pala ruse pohon se në rast të një sulmi nga Ukraina, doktrina ushtarake e Rusisë do të parashikonte qartë një pushtim – sepse shumë qytetarë rusë jetojnë në Donbas.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara