e premte 3 dhjetor 2021
e premte 3 dhjetor 2021

 

Presidenti i SHBA Joe Biden ka tërhequr përsëri vëmendjen e mediave në konferencën e klimës në Glasgou të Skocisë, jo me fjalimin e tij, por është filmuar nga kamerat duke fjetur gjumë.

 

Biden nuk mundi të rezistonte më gjatë në fjalimin kryeministres së Barbados Mia Mottley, e cila duket se vu në gjumë Presidentin amerikan.

 

Biden u përpoq të mbante sytë hapur, tekasa Mottley po fliste për rolin e ishujve të Karaibeve në ndryshimet klimatike.

 

Kjo nuk është hera e parë që Biden kapet mat “duke fjetur gjumë” në takime të rëndësishme. E njëjta skemë u përsërit gjatë një takimi të Biden me kryeministrin e Izraelit Naftali Bennett në Shtëpinë e Bardhë.

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara