e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se në Samitin e Kombeve të Bashkuara për Klimën, është arritur përparim historik dhe se liderët e Kinës dhe Rusisë kanë bërë gabim të madh që nuk kanë marrë pjesë në organizimin e mbajtur në Glasgou.

 

Duke folur në një konferencë, pas ditës së dytë të Samitit, Biden ka theksuar përpjekjet e reja për të ndalur shpyllëzimin deri në fund të dekadës, për të zvogëluar emetimet e metanit, për investim në teknologji të re dhe për të shpenzuar para në infrastrukturë të energjisë së pastër.

 

“Nuk mund të mendoj për dy ditë në të cilat është arritur më shumë sesa në këto dy ditë”, ka thënë ai.

 

Biden ka krahasuar qëndrimin e Shteteve të Bashkuara, të cilat kanë çuar përpara disa iniciativa në Samit, me ato të Rusisë dhe Kinës, liderët e të cilave nuk kanë qenë pjesë e Samitit.

 

Kina është emetuesja më e madhe e gazrave serrë, të cilët janë përgjegjës për ndryshime klimatike.

 

Rusia është e katërta në listën e emetuesve më të mëdhenj.

 

“Ne jemi shfaqur dhe përmes shfaqjes kemi pasur ndikim të madh në mënyrën sesi pjesa tjetër e botës po i sheh Shtetet e Bashkuara dhe rolin e tyre udhëheqës”, ka thënë ai.

 

Presidenti amerikan ka shtuar se mungesa e presidentit kinez, Xi Jingping në Samit, përbën “gabim të madh”.

 

Ngrohja globale është “çështje gjigante dhe ata janë shmangur. Si kanë mundur ta bëjnë këtë derisa pretendojnë se kanë mantel udhëheqës?” ka thënë ai.

 

“E njëjta gjë shkon edhe për Rusinë dhe (Vladimir) Putinin”, ka vazhduar ai.

 

Biden ka qenë i vendosur për t’i treguar botës se SHBA-ja është kthyer sërish në krye të përpjekjeve globale për të luftuar ndryshimet klimatike, pasi paraardhësi i tij, Donald Trump e pati larguar SHBA-në nga Marrëveshja e Parisit për Klimën.

 

Ky pakt, i arritur më 2015, parasheh që ngrohja globale të kufizohet nën 2 gradë Celsius, mundësisht në 1.5 gradë Celsius, krahasuar me nivelet paraindustriale.

 

Më shumë

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasojnë me një deklaratë të përbashkët për klimën

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasuan takimin botëror për klimën COP26, që po mbahet në Glasgou, me një deklaratë të përbashkët, në të cilën zotohen se do të ndërmarrin veprime për të kufizuar ngrohjen globale gjatë dekadës së ardhshme.   Deklarata u bë ndërsa delegatët hynë në orët e fundit të negociatave për […]

Britania paralajmëron qytetarët se mund të ekstradohen në Hong Kong

Ligji i sigurisë kombëtare, të cilin Kina vendosi kohët e fundit në Hong Kong po shkakton shqetësime. Britania ka paralajmëruar disa nga qytetarët e saj se ata mund të përballen me arrestim dhe ekstradim në ish-koloninë britanike nëse udhëtojnë në vende të treta që kanë marrëveshje ekstradimi me Kinën.   Në qershor të […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara