e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Presidenti Joe Biden përsëri mbrojti vendimin për t’i dhënë fund luftës 20 vjeçare në Afganistan, duke thënë se, “Unë nuk do ta zgjasja këtë luftë përgjithmonë dhe nuk do të zgjasja pa fund tërheqjen”.

 

“Mbrëmë Shtetet e Bashkuara i dhanë fund luftës 20 vjeçare në Afganistan”, tha Presidenti Biden nga Shtëpia e Bardhë, duke shtuar se ishte lufta më e gjatë e Shteteve të Bashkuara.

 

Duke folur për evakuimin e amerikanëve dhe afganëve, pas marrjes së kontrollit të Afganistanit nga talebanët, Presidenti Biden tha: “Ne i dhamë fund një prej evakuimeve ajrore më të mëdha në histori, me më shumë se 120,000 njerëz të evakuuar në vend të sigurt. … Asnjë shtet nuk ka bërë ndonjëherë diçka të tillë”, shtoi ai.

 

Për javë të tëra, Presidenti Biden dhe pjestarë të tjerë të administratës së tij diskutuan mundësinë për të qëndruar më gjatë, duke balancuar sfidat dhe përfitimet e një operacioni masiv për të evakuuar më shumë qytetarë amerikanë dhe civilë afganë përballë kërcënimeve të besueshme të sigurisë.

 

“Ishte rekomandimi unanim i Shefave të Shtabit dhe i të gjithë komandantëve tanë në terren për t’i dhënë fund misionit tonë të evakuimit ajror siç ishte planifikuar”, tha Presidenti Biden më herët.

 

“Pikëpamja e tyre ishte se përfundimi i misionit tonë ushtarak ishte mënyra më e mirë për të mbrojtur jetët e trupave tona dhe për të siguruar perspektivat e evakuimeve civile për ata që duan të largohen nga Afganistani në javët dhe muajt e ardhshëm”.

 

“Talebanët kanë marrë angazhime për kalim të sigurt dhe bota do t’i mbajë ata përgjehjës në angazhimet e tyre”, shtoi ai.

 

Vendimi i Presidentit Biden për zbatuar afatin e tërheqjes ngjalli kritika nga kundërshtarët politikë dhe nga disa aleatë. Dhënia fund e tërheqjes amerikane nga Afganistani vjen disa ditë para 20 vjetorit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, që i shtynë Shtetet e Bashkuara të ndërhyjnë në Afganistan në kërkim të terroristëve të al-Kaidës, që planifikuan sulmet dhe militantëve talebanë që i strehuan ata.

 

Drejtuesi i Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara njoftoi përfundimin e misionit amerikan në Afganistan gjatë një konference shtypi të hënën në Pentagon, duke u thënë gazetarëve se avioni i fundit amerikan u ngrit nga Kabuli pak para mesnatës, sipas kohës lokale.

 

“Ishte një mision që solli para drejtësisë Osama bin Ladenin, së bashku me shumë nga bashkëpunëtorët e tij të al-Kaidës”, tha Gjeneral Kenneth (Frank) McKenzie përmes një lidhjeje video nga selia e CENTCOM në Florida. Ai vuri në dukje se kostoja për Shtetet e Bashkuara ishte e lartë.

 

“Dy mijë e katërqind e gjashtëdhjetë e një ushtarë amerikanë dhe civilë u vranë dhe më shumë se 20,000 u plagosën”, tha ai, duke vlerësuar qindra mijëra trupa dhe civilë që luftuan dhe punuan në Afganistan.

 

“Ne nuk i evakuuam të gjithë ata që donim”, tha ai për shtypin, duke iu referuar përpjekjeve 18-ditore të përshkruar si evakuimi ajror më i madh në historinë e ushtrisë amerikane.

 

 

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara