Albanian Profile
e enjte 29 korrik 2021
e enjte 29 korrik 2021

 

Helidon Haliti ndonëse në një vit të vështirë të jetës, kur pandemia i mori të atin, poetin e njohur Faslli Haliti, autorin e mbi 20 veprave poetike, sërish thërret me artin e tij: Jam gjallë!

 

E gjejmë në Muzeun Historik Kombëtar me një mision që e ka nisur vite më parë, me Bienalen e Akuarelit, një ngjarje artistike që edhe këtë vit ka sjellë mbi 50 piktorë nga e gjithë bota.

 

“Kam mbërritur në Tiranë në vitin 1989 për herë të parë, por si turiste. Kam njohur më vonë Helidonin dhe prej shumë vitesh jam pjesë e bienales së akuarelit që zhvillohet këtu. Do të marr pjesë sa herë të më njoftojë Helidoni pasi sa herë vij njoh njerëz fantastikë dhe qytete që ndryshojnë çdo ditë. Kjo është vepra ime, një vepër që merr jetë nga pasioni im i madh për makinat e vjetra, motorët retro. Jetoj çdo ditë me to, madje edhe në shtator planifikoj të vij me një të tillë në Tiranë. Shpresoj t’ju takoj sërish me pikturat e mia”, u shpreh Hermi Kuener, artiste nga Austria.

 

Helidoni rrëfen për A2CNN se pas ekspozitës vetjake në një ambient privat, Bienalja do t’i lërë vendin ekspozitës që iu refuzua nga Galeria e Arteve. Atë do ta gjeni çdo ditë aty në muze me vizitorët, gati për t’ju treguar veprat e bienales, ashtu sikurse ne e gjetëm po aty, ndonëse në një ditë pushimi për institucionin.

 

 

Më shumë

Dua Lipa zbret Ed Sheran nga froni, bëhet këngëtarja më e pëlqyer në Britani

Këngët e Dua Lipa ishin këngët më të luajtura dhe dëgjuara në radio në Britaninë e Madhe përgjatë vitit 2020, duke e bërë artistet shqiptare këngëtaren më të preferuar për britanikët falë albumit të saj fitues të shumë çmimeve “Future Nostalgia”.     Në krye të klasifikimit ajo i ka dhënë fund mbretërimit të […]

Përmet, Konferencë Shkencore: “Vëllezërit Frashëri dhe Lasgush Poradeci”

175 vjetori i lindjes së përfaqësuesit të Rilindjes Shqiptare, poetit dhe shkrimtarit Naim Frashëri, u shënua në Përmet me një Konferencë Shkencore, “Vëllezërit Frashëri dhe Lasgush Poradeci”. Studiuesit risollën këto figura në tërë dimensionet që i karakterizonin. Aktiviteti u organizua nga Shoqata Atdhetare- Kulturore Mbarëkombëtare “Vëllezërit Frashëri”, Ministria e Kulturës, bashkia Përmet dhe Kryegjyshata […]

Pandemia sjell libra interesantë

Ndikimi i pandemisë së virusit korona nuk mund të mos përfshinte edhe lëmin e lëtërsisë në hallkat e saj shkrimtar-botues dhe lexues. E konsideruar si një prej periudhave më të rënda psikologjike të shekullit të fundit, pandemia duket se është menaxhuar me së miri nga ajo çfarë buron nga letërsia. Botuesit tregojnë se kjo […]

Nata finale e Festivalit Europian të Këngës, Peristeri u bën thirrje shqiptarëve ta mbështesin me votë

Këngëtarja e Anxhela Peristeri e cila të shtunën në mbrëmje do të përfaqësojë Shqipërinë në natën finale të Eurovisionit, u ka kërkuar të gjithë shqiptarëve jashtë shtetit të marrin pjesë në votimet e Eurovisionit. “Te gjithe shqiptaret qe jetojne jashte Shqiperise mund te votojne ne nr e shtetit perkates me kodin 02 ne momentin qe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara